reklama

5 kroků ke správnému výběru oken

Dáte přednost hliníkovým oknům nebo stačí plast? Jaký je rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem? A kdo bude okna montovat? Při výběru oken je třeba zvážit spoustu věcí, postup je ale celkem jednoduchý a v podstatě stojí na našich představách o jejich vzhledu a účelu, ke kterému okna budeme používat.

Výměna oken
i (Zdroj: Vekra)
5 kroků ke správnému výběru oken (Zdroj: VEKRA)

Otázka č. 1: Kde mají okna sloužit?

Bere vám rámus z okolí klidné spaní? Pak chtějte okno, které dokáže hluk utlumit. Jestli ale bydlíte ve staré chalupě, asi budete chtít spíše taková okna, která se budou k domu hodit svým vzhledem, a zároveň dokážou dobře izolovat teplo. Od toho, pro jaký dům okna vybíráte, se odvíjí, jaké vlastnosti od nich budete požadovat. Spolehlivý dodavatel dokáže doporučit vhodné řešení na míru konkrétního domu nebo bytu. Také je třeba se zaměřit na izolační vlastnosti oken, které jsou dány typem profilu a izolačním zasklením. Ty vybírejte s ohledem na to, v jaké lokalitě stojí dům, a případně i na to, na jaké světové strany směřují okna bytu či domu.

okna_VEKRA_komfort_evo_sedy_ext._bily_int._balkonova_sestava_klasik_interier_foto_zdroj_VEKRA
i (Zdroj: Vekra)
Od toho, pro jaký dům okna vybíráte, se odvíjí, jaké vlastnosti od nich budete požadovat (Zdroj: Vekra)

Pokud jsou okna přístupná z chodníku nebo máte balkonové či terasové dveře, je potřeba se zaměřit na úroveň bezpečnosti okna tak, aby mělo dostatečný počet bezpečnostních uzavíracích bodů, destičku proti odvrtání, uzamykací kličku, bezpečnostní lepené sklo, případně další speciální ochranné prvky. Jednoduše aby okna odolala vloupání. Pokud volíte okna do dětských pokojů, je určitě na zvážení, zda využít speciální výbavu v podobě bezpečnostní pojistky či zamykací kličky, které brání, aby děti samy otevřely okno. Pokud uvažujete nebo již máte byt připojený na zabezpečovací systém, myslete už při pořizování nových oken i na prvky pro elektronickou ochranu oken či magnety, které mohou být již součástí okenního kování. Ušetříte si starosti s dodatečným řešením a případnými stavebními úpravami.

hs_portal_slim_drevohlinik_AM-04-FS-aluron_zevnitr_transparent_alu_design_classic_drevohlinik_zastineni_screeny_markyza_exterier_foto_zdroj_VEKRA
i (Zdroj: Vekra)
Plast, dřevo, hliník nebo snad dokonce dřevohliník? (Zdroj: Vekra)

Otázka č. 2: Jaký zvolit materiál?

Plast, dřevo, hliník nebo snad dokonce dřevohliník? Budete se divit, ale tento výběr je opravdu spíše na našem citu, vkusu, oblíbenosti a stylu domu či bytu. Jednotlivé materiály mají určité odlišnosti, ale teplo dokážou izolovat srovnatelně. Hliník je velmi odolný, pevný a téměř bezúdržbový, takže se hodí i pro okna velkých rozměrů. Dřevo přirozeně izoluje teplo a dají se z něj vyrábět i okna atypických tvarů. Dřevohliníkové profily pak spojují to nejlepší z obou těchto materiálů. Poslední typ - plastová okna nám zase poskytnou dobrou službu za dostupnou cenu, snadno se udržují a jejich použití je univerzální. Při výběru materiálu tedy záleží tedy především na vašem vkusu a částce, kterou za okna můžete zaplatit.

okno_PREMIUM_EVO_plast_profil_foto_zdroj_VEKRA
i (Zdroj: Vekra)
Čím je profil silnější, tím lepší tepelně izolační vlastnosti můžete očekávat (Zdroj: Vekra)

Otázka č. 3: Který profil je ten pravý?

Rozhodli jste se, zda budete chtít okna dřevěná nebo plastová? Pak je na řadě volba okenního profilu. Dodavatelé zpravidla nabízí více druhů z každého materiálu. Nejvýraznější rozdíl mezi jednotlivými profily je jejich stavební hloubka, která označuje tloušťku rámu okna. Zjednodušeně lze říci, že čím je profil silnější, tím lepší tepelně izolační vlastnosti můžete očekávat. Dále je dobré věnovat pozornost hloubce uložení skla v profilu. Minimum je 23 mm, aby se zabránilo nežádoucímu rosení oken při zvýšené vlhkosti v interiéru. Důležitý je také systém a počet těsnění. U plastových či hliníkových oken jsou ideální tři úrovně těsnění a u dřevěných oken dvě.

okno_VEKRA_Alu_Design_Quadrat_profil_foto_zdroj_VEKRA
i (Zdroj: Vekra)
Dodavatelé zpravidla nabízí více druhů z každého materiálu (Zdroj: Vekra)

Otázka č. 4: Proč dvojsklo většinou nestačí?

Sklo zabírá většinu plochy okna, proto má zásadní vliv na jeho izolační vlastnosti. Dříve bylo běžně prodávané dvojsklo, ale dnes se od něj spíše ustupuje, protože se zvyšují požadavky na tepelně izolační vlastnosti oken. Trojsklo, které platilo za nadstandard, ho na trhu stále více nahrazuje. Vše je cílené na zvýšenou izolační vlastnost okna a zamezení tvorby orosených oken. Při porovnávání tepelné izolace srovnávejte vždy prostup tepla celým oknem – tzv. Uw (W/m2K), což je hodnota izolace celého systému profilu a zasklení. Někteří dodavatelé deklarují „opticky“ příznivější hodnotu Ug, což je ale prostup tepla pouze zasklením (glass). Tato hodnota nic neříká o tepelné izolaci celého okna, a proto je zavádějící. Obecně čím je hodnota Uw nižší, tím udrží okno v interiéru více tepla. Když teď sáhnete hlouběji do kapsy a investujete do lepšího profilu s trojsklem, ušetříte tím později za topení. Okna kupujete jednou za život, ale topit musíte každou zimu. Úspora se tak každým rokem sčítá.

Drevene_okno_VEKRA_Natura_94_rez_foto_zdroj_VEKRA
i (Zdroj: Vekra)
Sklo zabírá většinu plochy okna, proto má zásadní vliv na jeho izolační vlastnosti (Zdroj: Vekra)

Otázka č. 5: Proč je montáž stejně důležitá jako okno samotné?

V případě montáže se rozhodně vyplatí nic nepodcenit a svěřit tuto práci do rukou profesionálů, protože nevhodný způsob montáže poničí i to nejkvalitnější okno. Pokud bude v otvoru osazeno nesprávně, nebude schopno dostatečně plnit svoji izolační funkci. Špatná montáž se většinou projeví již s první zimou. Netěsnostmi kolem oken pak dovnitř prostupuje studený vzduch zvenčí, který následně začne kondenzovat na chladném povrchu, což je v případě oken v prvé řadě sklo. Neodvětraná vlhkost pak může stékat po okně dolů a vést ke vzniku plísní. Při montáži oken je tak v prvé řadě třeba dbát na správný postup práce a dostatečné utěsnění prostoru připojovací spáry, v níž se okno napojuje na okolní stěnu.

kontrola_prace_montazniku_ montaznim_technikem_2_foto_zdroj_VEKRA
i (Zdroj: Vekra)
V případě montáže se rozhodně vyplatí nic nepodcenit a svěřit tuto práci do rukou profesionálů (Zdroj: Vekra)

RADA ODBORNÍKA: Chtějte vědět, kdo vám bude okna montovat

Česko má jedno specifikum – každý třetí, kdo si koupí nová okna, vůbec netuší, kdo mu je vyrobil a také kdo je bude montovat. Máme tu totiž velké množství těch, kteří okna jen přeprodávají, ale nevyrábí je, ani nemontují… A tak se nedivme, že při prvních problémech s netěsnícím okny nemůžeme najít toho, kdo za to může a opraví je. Jaká je z toho cesta ven? Pokud si kupuji okna přímo od výrobce, který je velice dobře zná, a tudíž s nimi umí i ideálně zacházet a má prověřené postupy montáže. Mít vše od jednoho zdroje – tedy od jednoho výrobce, je to nejlepší řešení. Jedna firma drží záruku za kompletní dodávku, tedy jak za produkt, tak i za montáž, a tudíž se nemůže v případě problémů na nikoho vymlouvat. Aby naši zákazníci měli jistotu, že VEKRA dělá svou práci dobře a podle stanovených standardů, nechali jsme si jako první v ČR celý proces kompletní dodávky na klíč certifikovat u německého institutu TÜV Nord. Zakázky navíc archivujeme, takže když si náš zákazník po deseti letech vzpomene, že by chtěl dodělat stejná okna, my díky uložené historii jeho zakázky přesně víme, jaký produkt a v jakém provedení si u nás tehdy objednal.

správna_aplikace_ochranne_folie_4_foto_zdroj_VEKRA
i (Zdroj: Vekra)
Správná aplikace ochranné fólie (Zdroj: Vekra)

Zdroj: Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA

Publikováno: 26.10.2020, Autor: Vekra (text a foto), Profil autora: Redakce