reklama

Fachmani představují 1. díl online stavebního deníku a přípravu objektu na rekonstrukci

V našem seriálu o rekonstrukci rodinného domu, jehož investorem je Karel Hynek a stavebním dozorem Pepa Libický, se dozvíte, co všechno naleznete v online stavebním deníku, jak začít "od podlahy" a nedostat se do křížku se stavebním zákonem a co všechno obnáší přípravné práce na stavbě.

1. díl online stavebního deníku - Příprava objektu na rekonstrukci (Zdroj: Online stavební deník)

Rekonstrukce rodinného objektu od sklepů až po střechu

Kompletní rekonstrukce našeho rodinného domu v Tišicích je záležitost, která stojí skutečně velkou sumu peněz, a ještě více času. Takovou rekonstrukci nezvládne jeden člověk, chce to sehranou partu řemeslníků anebo ještě lépe stavební firmu. Stavební firma se postará o provedení všech rekonstrukcí tak, jak jsou zadány v projektu, provede přípravné i dokončovací práce a zbaví nás i stavebního odpadu, pokud si takové práce sjednáme. Ale vezmeme to popořádku.

Vyklízení
Všechny nepotřebné věci je nutno vystěhovat (Zdroj: Online stavební deník)

1. krok do neznáma

Prvním krokem je koupě nemovitosti. Zde máme dvě možnosti - buď se obrátíme na realitního makléře s požadavkem určitého typu nemovitosti, nebo budeme za dlouhých zimních večerů procházet nabídky inzerátů a porovnávat, zvažovat a hodnotit. Můžeme také spojit obojí dohromady, vytipovat si několik objektů a zadat realitnímu makléři prozkoumání vybraných nemovitostí a vyhodnocení jejich stavu. Hned na začátku bychom měli mít jasno v tom, jakou nemovitost chceme koupit. Pokud se rozhodneme pro rodinný dům, přemýšlíme nad dalšími kritérii, jako jsou velikost domu, počet obyvatelných místností a jejich velikost, stav nemovitosti, zahrada, inženýrské sítě, dostupnost a další a další. Tím by se měl náš výběr zúžit natolik, že nebudeme tápat mezi desítkami nabídek, ale zaměříme se na několik konkrétních.

Radiátory
Radiátory mohou, ale nemusí být funkční (Zdroj: Online stavební deník)
Porost stěny
Většina venkovních zdí je porostlá rostlinami (Zdroj: Online stavební deník)

Máme vybraný rodinný dům. V Tišicích. Ačkoliv se jeví jako obyvatelný, rozhodně nebudeme podceňovat pravý stav nemovitosti a rozhodli jsme se pro rozsáhlou rekonstrukci. Určitě vás bude zajímat financování takové rekonstrukce. Pokud nemáme potřebný obnos, můžeme se obrátit na některou banku se žádostí o úvěr nebo hypotéku. Takový krok bychom rozhodně měli projednat s finančním poradcem, který prozkoumá nabídky na finančním trhu a předloží nám nejadekvátnější řešení. 

Koupelna
Zastaralá a nemoderní koupelna nesplňuje požadavky na užívání (Zdroj: Online stavební deník)
Kuchyňská linka
Kuchyňská linka se dá použít na chatě, do domu se bude instalovat nová (Zdroj: Online stavební deník)

Aby nám banka schválila úvěr nebo hypotéku, měli bychom mít jasnou představu o objemu rekonstrukce a měli bychom s projektantem probrat možnosti projektové dokumentace. Projektant musí dům fyzicky vidět, jen tak bude schopen vytvořit projekt. Na základě prohlídky a našich představ se pak bude projekt zpracovávat. Musíme mít tedy jasno, zda chceme investovat peníze do rozsáhlé a kompletní rekonstrukce, nebo zda se spokojíme jen s vnitřními úpravami, zda požadujeme přístavby, zateplení, výměnu střešní krytiny, oken a dveří, rozvody a mnoho dalšího. Stejně tak si ujasníme, zda hodláme třeba střechu využít pro fotovoltaiku, zda hodláme investovat i do prací okolo domu - úprava terénu a zahrady. Po zodpovězení všech otázek se přistoupí k projektu - nejprve se objekt zaměří, dále se vytvoří projekt stávajícího stravu a nově navrhovaného. Celá operace potrvá zhruba měsíc.

Stavební deník

Na každé stavbě musí být zaveden stavební deník. Je to dáno stavebním zákonem - Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (Stavební zákon). Povinnost vést stavební deník je stanovena § 157 zákona č. 183/2006 Sb. (Stavební zákon)

WC
Na toaletě bude potřeba kompletní výměna obložení i WC mísy (Zdroj: Online stavební deník)

V současné době je díky internetovým aplikacím k dispozici tzv. Elektronický stavební deník. Je přesnější, přehlednější a pravdivější. Neexistuje, že by se na stavbě ztratil jako jeho papírový předchůdce, nelze v něm údaje přepisovat nebo ještě hůře zatajovat a zkreslovat. Je k dispozici jak investorovi, tak stavebnímu dozoru, projektantům, stavebnímu úřadu a dalším dotčeným institucím. Je možné do něj přidávat fotografie nebo videa. Tato aplikace si dokonce dokáže vytvořit každý den novou stránku, do níž sama zanese základní údaje. Kdokoliv, kdo má do online stavebního deníku přístup, tak může kdykoliv a také odkudkoliv zkontrolovat, co se na stavbě děje a jak pokračují práce. Komunikace přes online stavební deník je spolehlivá a rychlá. 

Sklep
Minimálně podlaha ve sklepě volá po výměně (Zdroj: Online stavební deník)
Studna
Stará studna nejspíš ukrývá spoustu "pokladů" (Zdroj: Online stavební deník)

http://www.stavario.com

Přípravné práce

Jakmile máme v ruce hotový projekt, můžeme jít požádat o stavební povolení. Protože ale tato žádost má svá pravidla a její vyřízení trvá 30 dní, pokud je všechno v pořádku, nemusíme sedět s rukama v klíně, ale oslovíme stavební firmu, která bude na naší rekonstrukci pracovat. Se stavitelem projdeme jednotlivé body projektu a dohodneme podrobnosti ohledně možných přípravných prací. Před vyhotovením stavebního povolení v objektu lze provádět:

  • vyklízecí práce
  • sondáž zdí
  • přípravné práce před rekonstrukcí

Stavební firma přebírá objekt při podpisu smlouvy, majitel si zároveň zapíše počáteční stav vodoměru, plynoměru a elektroměru a poté předá stavebníkovi klíče od objektu. Od této chvíle je vše v rukách stavební firmy. A my se už teď začínáme těšit, jak bude v Tišicích veselo a jak se co nevidět náš rodinný dům začne vylupovat ze své ulity starého vybydleného baráku do vymazleného domečku.

Publikováno: 10.10.2020, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová