reklama

Zdicí systém LIAPOR oslovuje svými vlastnostmi

Pokud se chystáte stavět nový rodinný dům, jedním z prvních rozhodnutí bude volba konstrukčního systému. I když montovaných staveb každým rokem přibývá, tradiční technologie zdění stále s přehledem vítězí. Pokud tedy zděný dům, otevře se další důležitá otázka týkající se materiálu cihel respektive tvárnic. Jakou alternativu ke klasické pálené cihle moderní stavebnictví nabízí? Zdicí sytém Liapor.

Zdicí systém LIAPOR oslovuje svými vlastnostmi (Zdroj: Liapor)

Co je to Liaporbeton?

Než se podíváme na sortiment zdících tvarovek, řekneme si, co je to vlastně za materiál. Klasický beton asi nemusíme nikomu představovat – obsahuje cement, jako hlavní pojivo směsi, vodu a kamenivo jako tzv. plnivo. Aby beton dosahoval lepších vlastností důležitých pro výrobu zdiva, vyměníme plnivo – tedy klasické kamenivo – za jiný materiál. V případě Liaporbetonu je jím keramické kamenivo Liapor, jehož zrna jsou vypálená z granulátu z třetihorních jílů v rotačních pecích při teplotě 1 100°C. To jim dodá specifické vlastnosti, jako je velmi malá hmotnost, vysoká odolnost, pevnost a tím pádem i životnost, a také odolnost proti extrémním podmínkám, jako je žár či mráz. Tyto vlastnosti pak Liapor propůjčí i směsi s cementem a vodou, tedy tzv. Liaporbetonu. Ten pak kromě výborných tepelně-izolačních vlastností a nízké hmotnosti vyniká i nadstandardní akustikou, která je dána komůrkový útlumem, při kterém je zvuk absorbován v mezerách mezi jednotlivými zrny kameniva. Index vzduchové neprůzvučnosti je od 51 do 59 dB. Za zmínku ovšem stojí i vynikající protipožární odolnost ve třídě A.

Zdicí systém LIAPOR
Dobrá tepelná izolace a výborný útlum hluku jsou hlavní vlastnosti tvarovek (Zdroj: Liapor)

Jaké tvarovky se z Liaporbetonu vyrábějí?

Zdicí systém Liapor nabízí kompletní sortiment všech možných tvarovek pro zdění obvodových stěn i vnitřních nosných a nenosných stěn i příček. Samozřejmostí jsou také doplňky, jako překlady nad okna a dveře či jiné atypické tvarovky. Tvárnice Liapor SL a Liatherm 365 respektive 425 jsou určeny pro obvodové zdivo a umožňují vybudovat vnější obvodový plášť domu často bez nutnosti dodatečného zateplení, a to i pro domy s velmi úsporným budoucím provozem.

Tvarovky se postarají nejen o dobrou teplenou izolaci, ale také teplo dobře akumulují a vyrovnávají tak teplotní výkyvy vnějšího prostředí. Kalibrované tvarovky Liapor K a KSL jsou broušené na rovinnou přesnost 1 mm a je tak možné je zdít i na tenkou zdící maltu. Dům pak může být klasicky omítnut, nebo ponechán s režným, pohledovým zdivem. Pokud chcete dosáhnout na ještě lepší tepelně izolační vlastnosti, je samozřejmě možné obvodovou stěnu ještě dodatečně zateplit.

Tvarovka
Zdicí systém Liapor nabízí kompletní sortiment všech možných tvarovek (Zdroj: Liapor)
Liapor M 240
Tvárnice Liapor SL a Liatherm 365 respektive 425 jsou určeny pro obvodové zdivo (Zdroj: Liapor)

Vnitřní nosné stěny a příčky s výbornou akustikou

Pro vnitřní nosné stěny od tloušťky 200 mm jsou tu tvárnice Liapor M, které dosahují hodnot akustického útlumu až 59 dB, čímž vynikají nad materiály o stejné plošné hmotnosti. Opět je možné sáhnout po kalibrovaných tvarovkách s označením KM, které mají rovinnou přesnost 1 mm. Příčky s tloušťkou 70, 115 a 175 s označením M nebo PS jsou k dostání i ve variantě AKU, která může mít index vzduchové neprůzvučnosti až 55 dB.

DSC_0059
Dům pak může být klasicky omítnut, nebo ponechán s režným, pohledovým zdivem (Zdroj: Liapor)

Základní vlastnosti zdicího systému Liapor

Pojďme si ještě na závěr shrnout v čem zdicí systém Liapor vyniká. Jsou to jednoznačně jeho termo-akustické vlastnosti – tedy dobrá tepelná izolace a výborný útlum hluku, ať už jde o hluk z exteriéru nebo mezi jednotlivými místnostmi. Nezanedbatelná je ale i nízká hmotnost Liaporbetonu, která umožňuje vyrobit velké tvarovky, které se dobře opracovávají, a se kterými se snadno manipuluje – jejich větší velikost značně urychlí proces zdění.

DSC_0212
Tvárnice Liapor SL a Liatherm pro obvodové zdivo zajišťují optimální vnitřní klima v každém ročním období (Zdroj: Liapor)

Je tu i vysoká trvanlivost a značná odolnost a pevnost, která kráčí ruku v ruce také s ekologií – technologie výroby je uzavřeným cyklem bez odpadních látek a s vysokým poměrem objemu vstupní suroviny a výstupní stavební hmoty. Samozřejmostí je také následná ekologická recyklace po dožití.

Více informací najdete na www.liapor.cz

Publikováno: 15.10.2020, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce