reklama

Servis oken nepodceňujte. Na co se zaměřit a jak často servisovat?

Při pořizování oken předpokládáme, že nám vydrží co nejdelší možnou dobu, po kterou budou správně těsnit a fungovat. Aby tomu tak bylo, je důležité myslet na pravidelný servis. Ten je možné provést za pomoci odborné firmy, ti zkušenější ho mohou zvládnout i sami. Jak by měla taková údržba oken vypadat a co by rozhodně nemělo chybět?

Servis oken nepodceňujte. Na co se zaměřit a jak často servisovat? (Zdroj: Geus okna)

Jak na servis oken

Servis oken je potřeba, ať už se jedná o okna plastová nebo dřevěná. Každý typ okna vyžaduje trochu něco jiného a platí, že údržbu není radno podceňovat. Plastová okna jsou nejméně náročná. Důležitá je zejména kontrola kování a těsnění, stejně jako u všech ostatních druhů. V případě dřevěných oken je, krom běžné údržby, důležitá péče o povrchovou úpravu, ta zajistí dobrý vzhled a maximální životnost. Co dalšího by mělo být součástí řádné péče o okna?

Základem jsou čistá okna

Pravidelné mytí oken je nedílnou součástí jejich údržby. Nejlepšího výsledku lze dosáhnout při venkovních teplotách od přibližně 5 do 20 °C. Důležité je, aby okna nebyla teplá. V tu chvíli se totiž čisticí prostředky rychle odpařují a mytí je tak neefektivní. Pro samotné čištění oken a rámů je nutné vyhnout se používání kovových drátěnek a agresivních přípravků obsahující např. pevné brusné částice či ředidla, a to bez ohledu na materiál, ze kterého jsou okna vyrobena. Kromě běžné údržby je nutný také další pravidelný servis.

Geus_Drevena-okna-2
Kromě běžné údržby je nutný také další pravidelný servis (Zdroj: Geus okna)

Řádná údržba aneb záruka životnosti oken

Pravidelný servis může provést firma, která okna montovala, ti zdatnější se do něj můžou pustit sami. Údržbu doporučujeme provádět jednou za rok, předejdeme tak nákladným opravám v budoucnu, prodloužíme životnost oken a v některých případech také snížíme náklady na vytápění. Součástí údržby je kontrola všech pohyblivých částí, při které se namaže také okenní kování. K tomu postačí jedna kapka oleje do šicích strojů. Dalším krokem by měla být kontrola těsnění mezi křídlem a rámem a běžné odstranění nečistot z odvodňovacích kanálků. Při takové kontrole lze zjistit případná poškození a situaci zavčas vyřešit. V případě dřevěných oken je doporučuji 2x ročně přetřít houbičkou napuštěnou speciálním balzámem, čímž výrazně prodloužíme jejich funkčnost a životnost. Životnost oken ovlivňuje nejen jejich kvalita, ale hlavně to, jak se staráme o jednotlivé části.

Geus_Drevena-okna
Okenní kování a těsnění patří mezi jedny z nejdůležitějších částí celého okna (Zdroj: Geus okna)

Údržba kování a těsnění jako ochrana před únikem tepla a zloději

Okenní kování a těsnění patří mezi jedny z nejdůležitějších částí celého okna. Kování zajišťuje nejen to, že můžeme okna otevírat nebo vyklápět, ale má i svou bezpečnostní funkci, a to zejména proti vypáčení. Je tedy potřeba ho alespoň jednou za rok promazat a podle potřeby také seřídit. Pokud bychom pravidelnou údržbu opomíjeli, budou kličky drhnout, v horším případě může okny zatékat do bytu, což má za následek vznik plísní. Velkou roli hraje také těsnění, to pomůže byt nejen odhlučnit, ale částečně i zateplit, protože nedochází k úniku tepla. Zdeformované těsnění ovlivňuje jeho správnou funkci, proto je doporučeno ho alespoň jednou za rok namazat silikonovým olejem, díky čemuž zůstane pružné a bude i po letech dobře izolovat.

Publikováno: 27.9.2020, Autor: GEUS OKNA (text a foto) , Profil autora: Redakce