reklama

Jak zajistit vytápění plynem v rekreačních objektech?

Nejen naše vlastní domovy, ale také chaty a chalupy potřebují v chladném období vytápět. Právě v chatách a chalupách to většinou řešíme kotli na tuhá paliva, krbovými kamny nebo ne zrovna efektivními přímotopy. Rozhodně by se ale vyplatilo investovat do plynového vytápění, případně do instalace kombinovaného plynového kotle.

Vytápění plynem
i (Zdroj: Depositphotos)
Jak zajistit vytápění plynem v rekreačních objektech? (Zdroj: Depositphotos)

Vytápění v rekreačních objektech

Každá místnost našich obytných prostor by měla mít svou specifickou teplotu. Jak toho ale docílit, když máte starý kotel na tuhá paliva a rozvody v domě nebo bytě už také leccos pamatují? Odborníci doporučují, aby například obývací pokoj měl teplotu okolo 21 °C, v koupelně a na WC okolo 24 °C a v ložnici dokonce mezi 18-19 °C. Teplota našich obytných prostor ovšem záleží na individuálním přístupu každého z nás, někdo je horkokrevný a jiný zase zimomřivý. Důležité je, aby námi zvolená teplota v bytě byla komfortní a my se zde cítili v pohodě a bylo nám příjemné teplo. Pokud toho chceme docílit, možná bychom měli zauvažovat nad vytápěním plynem, a to jak doma, tak třeba v rekreačních objektech. Někdo se může děsit počáteční investice do nových rozvodů a přívodu plynu do objektu, ale následně, pokud si spočítáme další kritéria, zjistíme, že topení plynem je výhodné.

infografika-1-2_optimized-scaled
Schéma uložení propanového zásobníku pod zem (Zdroj: Tomegas)
infografika-3-1_optimized-scaled
Schéma instalace nadzemního zásobníku (Zdroj: Tomegas)

Jaké jsou možnosti vytápění plynem?

Jednou z možností je topení zemním plynem. Ne v každé vesnici a u každé samoty v lesích jsou však zřízeny plynové přípojky a nechat si takovou přípojku zřídit z nejbližšího odběrného místa může být dražší, než kdybychom si koupili svatovítskou katedrálu. 

Jako alternativa na tuto možnost se nabízí topení zkapalněným propanem. Takové topení se doporučuje právě v místech, kde není zřízena plynová přípojka (např. chráněná krajinná oblast nebo odlehlá a špatně dostupná místa pro občanskou vybavenost). Leckdo má za to, že propan je vlastně známý propan-butan, ale jedná se o dva plyny, které se v případě propan-butanu smísí dohromady. Každý z nich má také jiné fyzikální vlastnosti a na topení se více hodí právě propan.

Zásobník
i (Zdroj: Tomegas)
Zásobník můžete zakoupit nebo si ho pronajmout (Zdroj: Tomegas)

Podmínkou pro to, abychom si mohli i v naší chatě nebo chalupě zatopit propanem, je mít blízko objektu dostatečně velký prostor, kde bude umístěn zásobník na kapalný propan. Už v době, kdy si rekreační nebo trvale obytný objekt stavíme, bychom již měli mít představu, čím zde budeme topit. V případě, že jsme takový objekt koupili již postavený a disponujeme okolo něho využitelným prostorem, můžeme si nechat zásobník instalovat dodatečně. 

Čerpací vůz
i (Zdroj: Tomegas)
Do zásobníku se doplňuje kapalný propan, který vám dovezou až k domu (Zdroj: Tomegas)

Toto zařízení funguje na principu odpařování plynu ze zásobníku, plyn dále prochází přes regulátor k hořáku kotle. Výhodou je komfortní a jednoduché vytápění, kdy odpadá neustálé čištění kotle na tuhá paliva, vynášení popela, roztápění, přikládání, kontrola hoření. Propan má dokonce vyšší výhřevnost než zemní plyn. A v porovnání s topením tuhými palivy se jednoznačně jedná o ekologický způsob vytápění. 

V rámci přechodu právě na ekologické způsoby vytápění je přichytán program, který doporučuje výměnu cca 250000 až 300000 kusů topenišť na tuhá a nevyhovující paliva. A zde je na místě tyto spotřebitele informovat o možnosti přechodu na vytápění kapalným propanem. 

Panel
i (Zdroj: Depositphotos)
Pomocí termostatu si vytápění nastavíme (Zdroj: Depositphotos)

Topení na kapalný propan zajišťuje i možnost regulace vytápění a pomocí prostorového termostatu nastavení optimální teploty objektu dokonce před naších příchodem do objektu. 

V případě, že jste se rozhodli a hodláte si nechat nainstalovat zásobník na kapalný propan a vyměnit dosavadní kotel na tuhá paliva za plynový kotel, obraťte se vždy na profesionály. Spousta odborníků, kteří se zabývají problematikou topení propanem, vám dokáže zajistit 100 % bezpečnou instalaci, rozvody a servis tohoto zařízení. Zároveň je následně povinna zajišťovat pravidelnou revizi. Ačkoliv je možné oslovit i celou řadu dalších firem a společností, které tyto práce provádějí, je ideální, pokud se budete vždy obracet přímo na vašeho dodavatele propanu. Zásobník není nutné ani kupovat, existuje i možnost pronájmu tohoto zařízení, které vám dodavatel zprostředkuje. 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26.9.2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová