reklama

Uvažujete o investici do vytápění? Zde je několik důvodů, proč vybrat zemní plyn

Ať už se rozhodujete, jakým způsobem budete vytápět novostavbu, či se chytáte rekonstruovat topný systém ve starším domě, měli byste vzít v úvahu, jaké možnosti a výhody vám může přinést vytápění zemním plynem. Hlavně pro majitele starších neekologických kotlů na pevná paliva, které nebudou smět legálně provozovat po roce 2022, je přechod na plynový kondenzační kotel ideálním řešením.

Vytápění zemním plynem
Uvažujete o investici do vytápění? Zde je několik důvodů, proč vybrat zemní plyn (Zdroj: Thermona)

Jaké přednosti a výhody má vytápění zemním plynem?

Zde je několik důvodů, které by toto rozhodnutí mohly usnadnit:

Zemního plynu je dostatek

Vyčerpání zásob zemního plynu v horizontu 50 a více let nehrozí. Česká republika má dostatečně diverzifikované zdroje na to, aby nedošlo ani ke krátkodobému nedostatku. Vývoj cen plynu na burzách většinou koreluje s cenami ropy. V současné době tedy nelze očekávat, že by výrazně podražil. Navíc si zákazník může vybírat díky liberalizaci trhu z více dodavatelů, mezi nimiž panuje tvrdá konkurence. Mýtus o tom, že zemní plyn je drahý, vychází ze zkušeností se staršími a méně úspornými typy kotlů, které navíc byly často naddimenzovány, a jejich provozováním v nezateplených domech. Plynové kondenzační kotle jsou dnes konstruovány díky využití moderních systémů regulace tak, aby spotřebovaly co nejméně paliva s co nejvyšší účinností a efektivitou provozu.

THERM_24_KDN-KDZN-KDCN_right
Dnes je na trhu už třetí generace plynových kotlů (Zdroj: Thermona)

Kondenzační kotle jsou účinné a dostupné

Trh s plynovými kotli se neustále vyvíjí. Dnes je na trhu už třetí generace plynových kotlů. Výhodou je jejich vysoká účinnost, kterou umožňuje jejich konstrukce. Srdcem celého zařízení je tzv. těleso kotle, složené z hořáku a kondenzačního výměníku. Ten dokáže využít i zbytkové teplo za spalin, které by jinak bez užitku odešlo spalinovou cestou do ovzduší. Tato technologie není úplně nová, ale dříve byla pro běžného zákazníka cenově nedostupná. Vzhledem k novým technologiím ve výrobě a množství prodaných kotlů, klesla dnes cena kondenzační technologie a moderní kotle jsou již k dispozici za ceny od 35 tis. korun. Díky úspoře se pak výměna kotle vrátí v řádu jednotek let.

PREMIUM_Condens_ball
Kondenzační kotle patří mezi nejmenší zdroje vytápění (Zdroj: Thermona)

Uvolněný prostor v domě

Kondenzační kotle patří mezi nejmenší zdroje vytápění. V případě nutnosti je možné je instalovat přímo v interiéru domácnosti, například v kuchyni, koupelně nebo na chodbě. Je však nutné brát v úvahu i instalační podmínky z hlediska umístění kotle, možností instalace odtahu spalin či prašného, případně vlhkého prostředí. Pokud však přecházíte z pevných paliv na plynový kotel, stávající kotelna může získat nové využití. Může vzniknout třeba nová pracovna, herna či dílna.

THERM_25_KD-KDZ-KDC_right
Dnešní plynové kotle mají širokou modulaci výkonu (Zdroj: Thermona)

Vytápění plynem je komfortní

Dnešní plynové kotle mají širokou modulaci výkonu. Ten tak lze přesně přizpůsobit tepelným ztrátám konkrétní nemovitosti i specifickým potřebám jejích obyvatel. Teplo je dostupné pouhým stisknutím tlačítka a teplotu v domácnosti je možné plánovat podle libovolného časového plánu. Kromě každoroční servisní prohlídky jsou kondenzační kotle prakticky bezúdržbové.

THERM_24_KDNS_01
K odvodu spalin lze využít komínovou cestu od starého kotle (Zdroj: Thermona)

Rychlá instalace

Na trhu je dostatek výrobků, slabým místem je ale nedostatek montážních firem. Instalace kondenzačního kotle patří mezi jednodušší úkony a v případě dobré dostupnosti rozvodů je možné ji zvládnout za jeden den. K odvodu spalin lze využít komínovou cestu od starého kotle. Ta se pouze „vyvložkuje“ plastovým nebo nerezovým potrubím, které je odolné vůči působení kyselých spalin.

Zajištění ohřevu vody i v létě

Majitelé kotlů na pevná paliva musí v létě využívat druhé zařízení pro ohřev teplé užitkové vody. S volbou kondenzačního kotle tento problém odpadá, protože kondenzační kotle lze zakoupit i ve variantách s ohřevem teplé vody. Na výběr je hned ze tří variant: s průtokovým ohřevem TUV, s vestavěným nebo externím zásobníkem ohřevu vody.

PREMIUM Condens
Kondenzační kotle lze zakoupit i ve variantách s ohřevem teplé vody (Zdroj: Thermona)

Kondenzační kotle jsou ekologickým zdrojem vytápění

I ten nejmodernější kotel na pevná paliva je méně ekologický než plynový kotel. Při spalování plynu nevznikají emise pevných částic, které jsou považovány za jednoho z hlavních znečišťovatelů ovzduší. Kvalita plynu je také pravidelně sledována a účinnost a ekologie kondenzačních kotlů tak nejsou ovlivněny nekvalitním palivem, jeho nevhodným skladováním nebo přikládáním do kotle. Pokud je hlavním smyslem kotlíkových dotací zlepšení kvality ovzduší, splňují plynové kotle tento cíl ze všech tepelných zdrojů vytápění nejlépe.

Publikováno: 21.9.2020, Autor: Thermona (text a foto) , Profil autora: Redakce