reklama

Dřevo jako ekologická varianta vytápění?

Co si myslíte o využití dřeva, jako zdroje vytápění? Pokud máte jisté pochybnosti nebo pocit, že jen přispíváte k dalšímu ničení lesů na planetě, zkusíme vás přesvědčit o opaku. Ostatně dřevo patří k historicky nejpřirozenějšímu zdroji tepla odpradávna a v naší poměrně hustě zalesněné krajině prozatím nehrozí, že by v důsledku vytápění dřevem nastal masivní nedostatek tohoto zdroje.

Dřevo jako ekologická varianta vytápění? (Zdroj: Schiedel)

Jak si stojí dřevo ve srovnání s ostatními palivy

Nejproblematičtějším zdrojem vytápění je jednoznačně nekvalitní uhlí, které produkuje zdaleka nejvíce škodlivin z dostupných tuhých paliv. Překvapivě špatně z hlediska produkce CO<sup>2</sup> však vychází i všeobecně pozitivně vnímaný a hojně využívaný zemní plyn. Na druhé straně správně vysušené dřevo a produkty z něj jsou na tom, co se týče emisí, nesrovnatelně lépe.

Moderní kotle sníží emise až 8x

Dalším rozhodujícím faktorem minimálních emisí při spalování dřeva, je ale kvalita otopné soustavy. Moderní krbová kamna produkují až 8x méně emisí než staré typy. Mnozí spotřebitelé však z pohodlnosti nadále využívají nevhodné kotle. Přitom jejich modernizace rozhodně nemusí vysát rodinný rozpočet. Obyvatelé ČR mohou navíc zažádat o dotace a bezúročné půjčky na moderní kotle, které jednotlivé kraje nabízí.

graf emise spalování dřeva
Moderní kotle při spalování dokáží až 8x snížit emise (Zdroj: Schiedel)

Jak vybrat opravdu kvalitní krbová kamna

Zvláště pokud stavíte novostavbu a rádi byste vytápěli obnovitelným zdrojem, tj. dřevem, máte opravdu široké možnosti. Jedno z nejzajímavějších řešení, které se na našem trhu nabízí, je systém Kingfire od společnosti Schiedel. Ten v sobě spojuje nejen nejmodernější výkonná kamna na kusové dřevo, ale i nejkvalitnější komínové těleso Absolut, které je, jako jediné na našem trhu, certifikované i pro pasivní stavby. Výhodou systému je velmi rychlá výstavba. Celý systém se totiž vyrábí na míru každé stavbě a na stavbu je dovezen vcelku. Samotná instalace je tak otázkou minut. Jediným předpokladem pro úspěšnou realizaci je přítomnost jeřábové techniky, bez které betonový monolit nejde vztyčit.

jeřáb
Komínové těleso Schiedel Absolut je betonový monolyt, který při stavbě bezpečně usazuje jeřáb (Zdroj: Schiedel)
krbová kamna
Moderní krbová kamna představují kvalitu, ale i designový prvek interiéru (Zdroj: Schiedel)

Jak správně topit dřevem

Vrátíme se k tématu samotného vytápění, kdy alfou a omegou je kvalita palivového dřeva. Do kamen patří pouze dřevo suché s maximálně 15% obsahem vody. Mokré dřevo potřebuje k hoření více energie, je méně výhřevné a navíc dehtuje a může zanášet kouřovod. Jak poznáte, že je vaše dřevo dostatečně suché? Stačí vzít dvě polínka a klepnout s nimi o sebe. Pokud rezonují, je dřevo optimálně suché. Polena by měla mít rovněž správnou velikost, a to takovou, aby se do krbové vložky snadno vešla. Jedině tak zajistíte pěkné plameny a ideální proudění vzduchu potřebného k hoření. Svou důležitost má i vrstvení dřeva při zatápění. V krbové vložce je ideální naklást větší polena dospodu a menší polínka s třískami položit nahoru. Pokud oheň prohořívá svrchu, plynné částice uvolňující se z hořícího dřeva se téměř beze zbytku spálí, oheň tak produkuje méně škodlivin. Plnění krbových kamen je doporučeno maximálně ze dvou třetin. Pokud je vložka naplněná tzv. k prasknutí, opět nedochází k dokonalému spalování a do ovzduší jsou vypouštěny zbytečné škodliviny.
Nezapomínejte rovněž na to, že oheň potřebuje k hoření dostatek vzduchu.  Oheň musí zkrátka řádně hořet, aby bylo maximum plynných částic zlikvidováno. Kvalitně izolovaný dům dokáže teplo snadno udržet během celé noci. Ráno pak nezbývá než opět zatopit.

Více informací na www.schiedel.cz

Publikováno: 2.9.2020, Autor: Schiedel (text a foto) , Profil autora: Redakce