reklama

Tepelné čerpadlo nejen pro vytápění

Každá rekonstrukce nebo stavba domu vyžaduje několik zcela zásadních rozhodnutí. Jedním z nich může být například nákup vybavení kuchyně, ale také třeba výběr vhodného vytápěcího systému, který nám může přinést zásadní úspory v rodinném rozpočtu. Pro moderní bydlení vybíráme totiž takové vytápění, které je nejen komfortní, ale zároveň i ekonomické.

Tepelné čerpadlo nejen pro vytápění (Zdroj: Prima DOMA)

Dům můžeme vytápět plynovým kotlem. Ten je velmi málo náročný na prostor, vejde se totiž bez problémů na stěnu technické místnosti, avšak do této místnosti musí být zároveň zřízen přívod zemního plynu. Administrativní zajištění přípojky bývá mnohokrát náročné a pokud není plynové potrubí v naší obci, máme smůlu.

Vytápěcí systém může mít zdroj tepla řešen také kotlem na dřevo. Toto řešení je sice nejméně náročné z hlediska pořizovacích a provozních nákladů, připravit a naštípat dostatek materiálu na celé zimní období je ale přece jen časově náročné i za použití moderní výbavy, jako je řetězová pila a hydraulický štípač. Nejvíce energeticky náročným řešením jsou elektrokotle. Spotřebují poměrně dost elektřiny a jejich příkonu musíme před instalací přizpůsobit rozvody v domě tak, aby nedocházelo k výpadkům elektřiny, způsobeným přetížením hlavního jističe. Všechny tyto zde vyjmenované systémy ohřívají vodu, které předávají teplo buď prostřednictvím vytápěcích radiátorových okruhů nebo teplovodních smyček, zabudovaných přímo do podlahy.

Vitocal-200-S - zdroj viessmann
Tepelné čerpadlo má velmi ekonomický provoz (Zdroj: Viessmann)

To nejmodernější nejen pro novostavby

Tepelné čerpadlo je vysoce moderní zřízení, fungující na obráceném principu domácí chladničky. Využívá energii z venkovního prostředí a pomocí kompresoru dochází k jejímu zvyšování až na požadovanou teplotu. Tato teplota je již využitelná nejen pro vytápění, zároveň ale poslouží pro ohřev vody nebo ohřev vody v bazénu pro prodloužení koupací sezóny. Vlivem této chytré a účinné konstrukce, tepelné čerpadlo dokáže 1 kWh elektřiny přeměnit na 5 kWh tepla. Znamená to, že až 80% energie má uživatel tepelného čerpadla zcela zdarma. Některá tepelná čerpadla umí kromě vytápění i chladit díky možnosti reverzace jeho chodu. Teplo z místností pak odebírá a vypouští jej do venkovního prostředí.

DSCF4086
Některá tepelná čerpadla umí kromě vytápění a ohřevu vody zajistit i chlazení (Zdroj: Prima DOMA)

Instalace tepelného čerpadla je možná jak do novostaveb, tak rekonstruovaných starších rodinných domů. U rodinných domů staršího data výstavby jde hlavně o umístění venkovní a vnitřní jednotky, která se v podstatě napojí na stávající topný systém obydlí. U novostaveb se s instalací tepelného čerpadla počítá již od začátku stavby a tomuto zařízení jsou tak přizpůsobeny prostory a přívodní vedení elektřiny. Většina tepelných čerpadel má ale tu výhodu, že jsou kompaktní a nezabírají moc místa. Také hlučnost je nízká, akustický výkon, generovaný ventilátorem venkovní jednotky, je na třech metrech od ní až 35 dB, takže ani sousedé nebudou rušeni tam, kde je hustší zástavba rodinných domů. Lze to v podstatě přirovnat k šumu listů při slabém vánku.

DSCF4085
Instalace tepelného čerpadla je možná u novostaveb i starších domů (Zdroj: Prima DOMA)

Z domu nebo i na dálku

Ovládání tepelného čerpadla je velice jednoduché. Tak jako každý moderní topný systém, má i tento svoji hlavní nastavovací jednotku. Stačí jednou naprogramovat vytápěcí režimy a zařízení pak funguje zcela autonomně podle našich požadavků. Je možné využít i mobilní aplikaci pro chytrá zařízení, což je vynikající, když například odjedeme v zimě na rekreaci a topný systém ztlumíme. Díky mobilnímu přístupu pak můžeme zapnout vytápění na plný výkon den před naším návratem z cest.

Ovládání tepelného čerpadla je velice jednoduché (Zdroj: Prima DOMA)

Přednosti tepelných čerpadel

  • Moderní a tichá zařízení
  • Ekonomický provoz, možnost různých režimů včetně ohřevu vody
  • Fungují i v mrazech do zhruba -20°C
  • Bezúdržbové provedení
  • Možnost čerpání dotace na pořízení, včetně zajištění na klíč
  • Návratnost investice od sedmi let podle velikosti domu
  • Až pětiletá záruka

Publikováno: 28.7.2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA (foto), Viessmann (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček