reklama

Instalujte si vlastní světlovod

V jednom z dětských příběhů nosili světlo v pytlích. Vy si ho také můžete přinést do svého interiéru. Na rozdíl od Kocourkovských to však bude účinné a docela jednoduché. Řeč je o světlovodech, důmyslných, ale konstrukčně jednoduchých zařízeních, která dokážou přivést světlo do každé tmavé části interiéru.

instalace světlovodu
i (Zdroj: Solatube)
Instalujte si vlastní světlovod (Zdroj: Solatube)

Co je světlovod a jak na instalaci světlovodu?

Světlovod je ve své podstatě roura, která spojuje střešní otvor s otvorem ve stropě interiéru. Na střeše nebo na obvodové zdi nabere speciální kopule světlo, následně jej tubus s vysoce odrazivým povrchem svede do kuchyně, chodby, spíže, garáže, pracovny či jakéhokoliv neprosvětleného místa v domě a díky difuzéru se světlo v interiéru rozptýlí.

světlovod v koupelně
i (Zdroj: Solatube)
Vaše koupelna se díky dennímu světlu stane unikátní (Zdroj: Solatube)

Vše pracuje bez nutnosti přívodu elektrické energie, takže se světlovodem ušetříte na svých účtech. Pořídit si můžete také světlovody s fotovoltaickými panely a akumulátorem. V takovém případě světlovod v noci slouží jako docela běžné osvětlení. Na trhu existuje několik společností, které dodávají světlovody. "Zákazníkům doporučujeme, aby instalaci svěřili renomované společnosti. Na druhou stranu je třeba říci, že světlovod může instalovat i zdatnější kutil, rádi ho vybavíme všemi potřebnými komponentami,“ říká Radomír Kučera, technický ředitel společnosti WT-Windows Tomorrow (více na solatube.cz).

světlovod v pokoji
Tmavší kout, zejména pokud se jedná o pracovnu nebo dětský pokoj, potřebuje dostatek světla (Zdroj: Solatube)
obytná místnost se světlovodem
Světlovod přinese přirozené denní světlo prakticky do jakýchkoliv prostor (Zdroj: Solatube)

Naměřit stropní otvor

Při instalaci světlovodu na to jdeme takzvaně odspodu. Zaznačíme si, kde bychom chtěli mít vyústění světlovodu. Pochopitelně se musíme vyhnout místům, kudy vedou překlady, vazníky či nosné trámy. Pokud nemáte optimální přístup ke složení stropní konstrukce, navrtejte si dírku a prostrčte pevnější drát ohnutý do pravého úhlu s osou aspoň dvacet centimetrů. Když drátem v díře obkroužíte, zjistíte velmi jednoduše, zda máte ve vybraném místě dostatek prostoru pro umístění světlovaného tubusu.

světlovod před a po
i (Zdroj: Solatube)
Chodba PŘED a PO instalaci světlovodu (Zdroj: Solatube)

 

světlovod před a po
i (Zdroj: Solatube)
Kuchyně PŘED a PO instalaci světlovodu (Zdroj: Solatube)

Následně vyříznete stropní otvor. Každá firma to má trochu jinak. U světlovodů Solatube doporučujeme průměr otvoru 280 milimetrů u Solatube 160 DS a 380 milimetrů u Solatube 290 DS. Začistěte vzniklý otvor, zastrčte tubus se stropním kroužkem a zabezpečte fixačními patkami. Tubus je třeba zajistit tak, aby byl ve svislé poloze. Následně přelepte vnější správy tubusu pomocí lepicí pásky a přikotvěte kroužek s pomocí šroubů, pro něž jsou vytvořeny montážní otvory.

Střešní lemování

Poté se přesuneme na střechu, kde je třeba vyříznout další otvor. Jeho průměr je vnitřním průměrem otvoru lemování s rezervou dva centimetry. Po vyznačení řezu sejmeme střešní krytinu a vyřízneme otvor do střešní konstrukce. Nad takto vytvořený otvor umístíme lemování podle typu krytiny, což může být plech, šindel nebo bitumenové pásy. Vždy je potřeba uvolnit střešní krytinu nad světlovodem, aby bylo možné lemování pod krytinu vložit.

kupole světlovodu
i (Zdroj: Solatube)
Kupole světlovodu v prostupu střechou (Zdroj: Solatube)

Když zjistíte, že lemování ve střešní krytině dobře pasuje, vyjměte jej, ze spodní strany naneste silikon a takto připravený díl napevno spojte se střešní krytinou. Silikon by samozřejmě nestačil, proto je třeba ukotvit šrouby. Následně do lemování vložíte horní tubus s kopulovým kroužkem. Tuto horní část a spodní tubus vycházející z interiéru orientujeme tak, aby směřovaly k sobě. Poté přelepíme vnější spáry tuby na střeše hliníkovou páskou.

Spojení na půdě

Následně nás čeká práce na půdě s prodlužovacími díly. Dávají se dohromady v požadované délce světlovodu. Vnější spoje je důležité velmi dobře utěsnit, tedy přepáskovat a pečlivě přežehlit. Každá netěsnost pásky na přelepených spojích může zapříčinit zanesení vnitřního prostoru nečistotami. Překrytí jednotlivých tub by mělo být 30 až 50 milimetrů. Samozřejmě před instalací musíme z tuby odstranit ochrannou montážní fólii. Po propojení v půdních prostorách máme hotový základ světlovodu.

Čeká nás finalizace. Začínáme v interiéru při instalaci difuzéru. Je lepší jej umístit jako první, protože případné proudění vzduchu nezanese vzniklý světlovod nečistotami. Difuzér kotví gumový lem. Po nasazení jej lze zase tahem sejmout, ale dávejte pozor, abyste těsnění nepoškodili.  

hranatý světlovod
i (Zdroj: Solatube)
Interiérová krytka světlovodu nemusí být pouze kulatá - čtvercové krytky jsou vhodné do moderních interiérů (Zdroj: Solatube)

Instalace kopule

Vracíme se opět na střechu, kde nás čeká usazení kopule. Na střešní lemování nalepíme kopulové těsnění (kartáček) těsně pod kopulový kroužek střešního vyústění tubusu. Zároveň do tubusu vkládáme reflexní zrcátko tak, aby směřovalo k jihu. Dříve, než namontujeme kopuli, odstraníme všechny montážní fólie. Aby se předešlo poškození kopule, je fixována šrouby s vymezovacími umělohmotnými kroužky.

Ze zkušenosti vyplývá, že montáž světlovodu zvládne zkušený kutil nebo řemeslník. Doporučujeme však pečlivé zvážení, protože přeci jen dochází k zásahu do střešní a stropní konstrukce. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv postup, nelze než popřát mnoho dobré nálady z příjemně prosvětleného interiéru.

světlovod
i (Zdroj: Solatube)
Světlovod je důmyslné zařízení, které spojuje otvor ve střeše s otvorem v interiéru a soustavou odrazných ploch přináší denní světlo do interiéru (Zdroj: Solatube)

Instalace světlovodu: Bez čeho se neobejdete

  • Vrchní kopule světlovodu (např. Raybender 3000)
  • Reflektor do kopule (např. LightTracker)
  • Střešní lemování pro pultovou nebo sedlovou střechu
  • Horní (střešní) tuba s příslušenstvím (kopulové těsnění, kopulový kroužek)
  • Prodlužovací tuby (např. Spectralight)
  • Spodní (interiérová) tuba s příslušenstvím (stropní kroužek s fixačními patkami)
  • Difuzér
  • Těsnící a kotvicí set (šrouby, lepicí páska, pěnové těsnění, polyuretanová pěna)

 

Pepa Libický radí, jak na instalaci světlovodu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25.6.2020, Autor: Solatube (text a foto), Profil autora: Redakce