reklama

Odhalte nehospodárný provoz svých spotřebičů

Jsou vaše účty za energie opět příliš vysoké a vy nevíte, kam se účtované kilowatthodiny poděly? S měřiči spotřeby Voltcraft® můžete nezávisle, jednoduše a s velkou přesností spotřebu energie kontrolovat.

Chcete kontrolovat Vaší spotřebu energie? Představíme vám měřiče Voltcraft®, se kterými můžete nezávisle, jednoduše a s přesností kontrolovat spotřebu.
Odhalte nehospodárný provoz svých spotřebičů

S růstem cen energií se účty za jejich spotřebu stávají nákladovou položkou, která významně ovlivňuje konkurenceschopnost firem i rodinné rozpočty.

Co můžete udělat proti stoupajícím nákladům za energii? Sledujte spotřebu energie a najděte spotřebiče s velkým odběrem. Jednoduše zjistíte, který ze starších spotřebičů se vám již nevyplatí provozovat a které spotřebiče odebírají velký proud i v pohotovostním režimu

Nikdo dnes už nepochybuje o energetické spotřebě starších ledniček s nedostatečnou tepelnou izolací a bez automatického odmrazování. Příkon staré lednice třídy C může být až desetinásobný v porovnání s třídou A++ a během jediného roku a cenách 4,6 Kč za kilowatthodinu dokáže taková pomocnice „projíst“ navíc neuvěřitelných 5000 korun.

Jak měřit spotřebu energie – měřiče Voltcraft®
Jak měřit spotřebu energie – měřiče Voltcraft®

Méně už si obvykle uvědomujeme, jakými „žrouty“ energie jsou televizory. A to nejen klasické s televizní obrazovkou na bázi katodové trubice (CRT). Poměrně vysokou spotřebu mají i plazmové televize, zejména starší. Všeobecně se tvrdí, že LCD televize mají nižší spotřebu. Ale pravděpodobně budete překvapeni, že v porovnání s plazmovou televizí dosáhnete roční úspory jen několik stokorun.

Nejnižší spotřebu mají televize Edge LED (viz tabulka 1). Zajímavý je také odběr elektroniky v pohotovostním režimu (stand-by). Pokud sečtete pohotovostní spotřebu celé soustavy ve wattech, vynásobíte ji počtem hodin v roce (8760) a vydělíte 1000, zjistíte roční spotřebu v kilowatthodinách. Po vynásobení tohoto údaje cenou za jednu kilowatthodinu budete pravděpodobně překvapeni, kolik zaplatíte jen za komfort spojený s dálkovým ovládáním.

Tabulka 1. Příkon elektroniky audio a video

ElektronikaOperační režimStand-By
Hi-Fi věž17 W9 W
Set-top-box (levný)11 W9 W
Set-top-box (dražší)14 W<1 W
32" CRT TV90-130 W5 W
32" LCD TV70-100 W2 W
40" LCD TV (HD)180-220 W<1 W
40" LED TV (HD)60-80 W<1 W
50" plazmová TV (HD)190-450 W<1 W

Tabulka 2. Příkon počítačů a komponent

Počítače a komponentyOperační režimStand-By
Notebook28-34 W<1 W
PC tower65-92 W11 W
PC pracovní stanice125-170 W3 W
PC superherní120-430 W5 W
CRT monitor 15"75 W4 W
LCD monitor 19"32 W<1 W
Inkoustová tiskárna7-10 W3-6 W
Laserová tiskárna540 W15 W

Náročnými konzumenty jsou také stolní počítače (tabulka 2). Starší modely se prodražují vysokým příkonem v režimu stand-by, nové pracovní stanice s výkonnými grafickými kartami nebo superherní počítače zase spotřebují téměř půl kilowattu v náročných aplikacích. Notebooky zacházejí s energií úsporněji, vzhledem k tomu, že jedním z důležitých parametrů je doba provozu na jedno nabití.

Samostatnou kapitolou jsou svítidla. Nejde jen o spotřebu samotného světelného zdroje – klasického, úsporného nebo LED (ty dosahují úspory až 93 % energie). Nepříjemným překvapením mohou být také spotřebiče s vlastním transformátorem umístěným před vypínačem. Malá lampička s nekvalitním transformátorem se také může významně podílet na vysokých účtech za elektrickou energii.

Spotřebu jednotlivých zařízení můžete prověřovat postupně jednoduchými měřiči, např. typu Voltcraft® Energy Monitor 3000. Lepších a rychlejších výsledků, a tím i úspor, ovšem dosáhnete aplikací systému pro měření spotřeby elektrického proudu celého objektu. V tomto případě věnujte mimořádnou pozornost výběru vhodných měřicích bodů. Zpravidla je nutné měřit ve všech místech, kde se předává energie. Po zpracování naměřených hodnot snadno odhalíte, kde a kdy spotřebováváte elektrickou energii zbytečně a jak by bylo možné spotřebu omezit.

Tabulka 2. Příkon počítačů a komponent
Tabulka 2. Příkon počítačů a komponent

Společnost Conrad nabízí řadu systémů s možností měření spotřeby přímo na elektroměru. Jedním z nich je signalizační zařízení ESA 2000 v setu se senzorem úspory energie WZ. Senzor je určen pro přímé elektroměry a přilepí se k elektroměru v místě, kde se pohybuje otočný kotouč. Při každé otáčce kotouče elektroměru se rozsvítí červená dioda na senzoru i na vysílači a signál se bezdrátově přenese k zobrazovací jednotce. Senzor i vysílač je napájen bateriemi, dosah přenosu k zobrazovací jednotce je cca 100 m.

Tabulka 2. Příkon počítačů a komponent
Tabulka 2. Příkon počítačů a komponent

Systém ESA 2000 monitoruje spotřebu energie v porovnání s předchozím rokem. Hodnoty se zobrazují jako semafor úspory energie. Displej má moderní ploché pouzdro vhodné k postavení na vodorovnou desku nebo pro montáž na stěnu. Na displeji se zobrazuje sečtená spotřeba v korunách nebo kWh a množství způsobených emisí CO2. Sloupcový diagram zobrazuje náklady za poslední den v korunách a porovnává je se spotřebou ve stejném ročním období předchozího roku. Zjištěné údaje přispívají nejen k úspoře nákladů za energii, ale i k odhalení skrytých problémů v síti.

Více informací naleznete na www.shop.conrad.cz.

Publikováno: 3.1.2011, Autor: Conrad Electronic s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce