reklama

Jarní oživení domu střechou ze skandinávské oceli

Víte, jak přijdete na to, že už je nejvyšší čas na výměnu střešní krytiny? Odpověď je snadná, jakmile střecha přestává plnit svou praktickou a estetickou funkci. Kvalitní střešní krytina domům prospívá a čím dříve ji dům dostane po tom, co původní krytina doslouží, tím lépe. Každoroční vizuální prohlídka střešní krytiny, očištění povrchu od mechů a nánosů listí (to samé platí i pro okapy), nutnost výměny krytiny oddálí. Ale i sebelepší materiál jednou doslouží a tím spíše to platí o střešní krytině, která si musí po léta poradit se všemi projevy počasí.

RUUKKI Finnera
i (Zdroj: Ruukki CZ)
Výměna střešní krytiny je základem rekonstrukce střechy (Zdroj: Ruukki CZ)

Rekonstrukce střechy pak může spočívat v relativně levné a jednoduché výměně krytiny za novou, ale stejně tak je možné, že bude nutná výměna střešní konstrukce, to platí zejména u starých domů, kde se údržbě střechy léta nevěnovala patřičná pozornost a svůj díl od počasí dostala tím pádem nejen krytina, ale i celá konstrukce pod ní. V této souvislosti se může lehce stát, že samotná výměna problém nevyřeší, protože dřevěná podstřešní konstrukce střechy léty již nevykazují patřičnou únosnost a zejména pálené a betonové tašky je zatěžují.  Ke slovu přichází odborníci, kteří jsou schopni zhodnotit stav celé střechy a doporučit další kroky.

Velmi častá bývá výměna původní těžké krytiny za krytinu lehčí, kde kralují zejména krytiny ocelové s ochrannou barevnou povrchovou úpravou. Jde o tvarově rozmanité typy, které pokrývají veškerou škálu od vzhledu falcované krytiny až po imitaci klasické tašky.

RUUKKI Klasik 2
i (Zdroj: Ruukki CZ)
Při rekonstrukci střechy zvažte výměnu těžké krytiny za lehčí (Zdroj: Ruukki CZ)

Tvar a barva střešní krytiny sice určí charakter celého domu, celkovou životnost krytiny však určí kromě údržby, kterou jí budete věnovat, zejména kvalita ocelového jádra, tloušťka zinkování (ochrana před korozí) a parametry povrchové ochranné vrstvy. Bohužel jen málokterý výrobce je schopen tyto vlastnosti u svých krytin skutečně dlouhodobě deklarovat formou záruky. Jedinou značku, která je schopna nabízet ocelové střešní krytiny s až padesátiletou zárukou, odpovídající dlouhodobému charakteru domu, zůstává finská Ruukki. Vděčí za to vlastním ocelárnám ve Skandinávii, špičkovému vývojovému centru a dlouhodobým zkušenostem v oboru ale i poctivému přístupu k zákazníkům a drsnému severskému podnebí, v kterém obstojí jen ty nejkvalitnější materiály. Nutno dodat, že nejen ty nejkvalitnější z hlediska parametrů oceli, ale také ekologické, neboť nové generace povrchových úprav, které Ruukki na svých krytinách používá, jsou založeny na obnovitelných zdrojích a maximálně šetří přírodu – jak při výrobě, tak při recyklaci (téměř 100% recyklace je mimochodem velkou výhodou oceli vzhledem k jiným stavebním materiálům.

Co tedy v krátkosti dělat, když se rozhodnete, že je čas pro krytinu novou?

  1. Nechte prohlédnout krytinu i podstřešní konstrukci odborníkem (doporučujeme také vypracování prováděcího projektu).
  2. Zapátrejte nejen u odborníků, ale také ve střešních centrech, kde si můžete jednotlivé materiály prohlédnout na ukázkových stojanech, barvy v katalozích mohou být zavádějící. Určitou představu poskytnou vizualizéry střešních krytin, které lze vyzkoušet např. na www.ruukkistrechy.cz.
  3. Nechte si od zástupce značky doložit certifikáty ke střešní krytině, záruční listy aj.
  4. Vyberte si pro realizaci projektu firmu, která má s daným materiálem (značkou) zkušenosti a může je doložit platným certifikátem.

Dům s vámi prožívá váš vlastní příběh. Může jít o dům, který se chystáte prodat, nebo jste s ním naopak tak silně spojeni, že pro vás žádné jiné obydlí nemá smysl. 

Publikováno: 3.5.2022, Autor: Ruukki CZ (text a foto), Profil autora: Redakce