reklama

Stahovací půdní schody

Nedostupné půdní či nadstropní prostory a málo místa pod nimi. Situace, která rozhodně není řešitelná klasickým schodištěm a neustálé vytahování a uklízení žebříku zase není uživatelsky příjemné. Alternativním řešením, které v této situaci pomůže, jsou stahovací půdní schody.

stahovaci_schody_LUSSO_foto_zdroj_JAP_FUTURE (2)
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Stahovací půdní schody (Zdroj: JAP FUTURE)

Schody na půdu v dnešním podání už nejsou jen obyčejným žebříkem, ale disponují celou škálou vlastností. Jsou požárně a klimaticky odolné, mají zateplené provedení i pro nízkoenergetické domy a jsou vybaveny bezpečnostními prvky, jakými jsou například speciální madla. Samozřejmostí je pak u nich snadná manipulace a bezproblémová údržba. Příkladem takových schodů mohou být stahovací schody ARISTO a KOMBO, které splňují přísné požadavky pro nízkoenergetické a pasivní domy.

stahovaci_schody_ARISTO_foto_zdroj_JAP_FUTURE (1)
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Stahovací schody ARISTO tvoří stahovací rozkládací žebřík (Zdroj: JAP FUTURE)

Materiál konstrukce

Stahovací schody obecně volte vždy celokovové. Většina levnějších variant je vyrobena ze dřeva, které má ovšem minimální rezistenci proti klimatickým výkyvům. Na ty pak přirozeně velmi citlivě reaguje nasáváním vlhkosti a následným vysycháním. A protože výkyvy teplot nejsou u půdních prostor ničím neobvyklým, zvlášť v době zimní sezóny, je celokovová konstrukce jasnou výhodou. Navíc je s ní spojena i vlastní mechanická odolnost.

Stahovaci_schody_Kombo_zdroj_JAP_FUTURE
Stahovací schody KOMBO (Zdroj: JAP FUTURE)
2010 JAP415-00-00 KOMBO Ptechnicky vykres
Technický výkres stahovacích schodů KOMBO (Zdroj: JAP FUTURE)

Protipožární ochrana

Půdní prostory jsou řazeny do nahodilých požárních úseků, a proto se i zde často vyplácí varianty stahovacích schodů v protipožární úpravě. Typickým příkladem protipožárního výrobku jsou stahovací schody ARISTO, které nepropustí oheň celých 45 minut, oproti některým jiným typům, které bohužel vydrží kratší dobu. Protipožární vlastnosti jsou dány odpovídající skladbou víka a protipožární zpěňovací páskou, kterou je opatřená spára mezi víkem a rámem schodů. Protipožární vlastnosti jsou většinou doplněny i tepelnou odolností, díky čemuž se v zimě nedostává chlad z půdy do obytných prostor. Testy půdních stahovacích schodů proběhly ve zkušebnách v České republice a v Německu.

Stahovací schody ARISTO (Zdroj: JAP FUTURE)
Model (1) - technicky_vykres_stahovaci_schody_ARISTO_zdroj_JAP[...]
Technický výkres stahovacích schodů ARISTO (Zdroj: JAP FUTURE)

Tepelná izolace

Půdní stahovací schody umí splňovat i přísná energetická kritéria a jsou tak vhodné do pasivních i nízkoenergetických staveb. Norma pro pasivní domy určuje maximální hodnotu tepelného prostupu U = 0,8 W/m2.K, přičemž schody ARISTO dosahují hodnoty U = 0,66 W/m2.K. Takto nízkého tepelného prostupu bylo u schodů docíleno izolační minerální vatou a také přidáním horního zatepleného víka, které se otevírá souběžně se spodním.

Stahovaci_schody_Aristo_zdroj_JAP_FUTURE
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Stahovací schody ARISTO v interiéru (Zdroj: JAP FUTURE)

Snadná manipulace

Neméně důležitým krokem při výběru půdních schodů je promyšlení faktu, jak často se schody budou používat.

Stahovací schody ARISTO tvoří stahovací rozkládací žebřík, jehož tíhu zmírňují tažné pružiny, které zaručují, aby při otevírání víka nedošlo k prudkému vysunutí schodů a případnému zranění manipulující osoby. Pro komfortní obsluhu stahovacích schodů slouží pár vinutých tlačných pružin, které odlehčují dva díly samotného žebříku při jeho rozevírání a skládání.

Oproti tomu stahovací schody KOMBO jsou tvořeny harmonikovým žebříkem. Charakteristické navazující zaoblení schodů zajistí pohodlný výstup do půdních prostor. Pevný úchyt oceníte v momentě, kdy na půdu přenášíte věci k uložení a potřebujete dostatek stability.

Samozřejmostí je nabídka standardizovaných i atypických rozměrů schodišť, včetně potřebných certifikací.

Více na www.japcz.cz.  

Publikováno: 2.5.2020, Autor: JAP FUTURE (text a foto), Profil autora: Redakce