reklama

Zdvižně posuvné nebo sklopně posuvné dveře?

Jednou se píše o zdvižně posuvných dveřích, pak zase o sklopně, odsuvně či paralelně posuvných dveřích. Ve skutečnosti jde o dva hlavní typy, mezi nimiž je však podstatný rozdíl. Že se v tom vůbec nevyznáte? Od toho tu máme naše odborníky, kteří vám tuto problematiku velmi rádi osvětlí.

Zdvižně posuvné nebo sklopně posuvné dveře? (Zdroj: Doblogoo)

Zdvižně posuvné dveře

Tento typ posuvných dveří je značován také jako HS portály z německého „hebe schiebe“. Dveře jsou konstrukčně úplně jiným prvkem než sklopně nebo také odsuvně či paralelně posuvné dveře. Mají jiný typ profilu, speciální kování atd. To všechno proto, aby bylo možné lehce otevírat maximálně velkou prosklenou plochu.

Zdvižně posuvné dveře z PVC profilů mají maximální rozměry posuvného křídla 3 x 2,5 m. Hmotnost posuvného křídla může dosáhnout až 250 kg. Maximální šířka dveří (tedy včetně fixní části, kterou neposouváme) je 6 m. Výrobci hliníkových profilů si však poradí s ještě většími rozměry. Dodavatelé oken a dveří tak jdou vstříc požadavkům architektů.

Zdvižně posuvný mechanismus zajišťuje, že dveře půjdou snadno i jednou rukou otevřít. Samozřejmě je možné pořídit si i elektrický pohon, kdy pak dveře otevřete třeba dálkovým ovládáním. Manuální ovládání funguje tak, že otočením kliky se dveře nadzdvihnou a podél fixního křídla je pak jednoduše odsuneme.

Další výhodou tohoto typu dveří je jeho minimální práh (max. 2 cm), splňují tedy požadavky na bezbariérovost. V nabídce je i varianta prahu, kterou  není třeba zapouštět do podlahy, takže se tyto dveře hodí nejen do novostaveb, ale i do rekonstruovaných objektů.

zdvizne-posuvne-dvere-s-pvc-profily
Zdvižné posuvné dveře s pvc profily (Zdroj: Deceuninck)

Cenově vyjdou nejlépe zdvižně posuvné dveře z PVC profilů, ale i tak jde o dražší prvek a jejich cena se pohybuje od 60 000 Kč podle rozměrů a zvoleného zasklení. Tepelněizolační vlastnosti zdvižně posuvných dveří jsou stejné jako u jiných otvorových výplní.

Zdvižně posuvné dveře jsou vhodné nejen do moderních novostaveb, ale i do rekonstrukcí. Zkrátka vždy, když chceme otevírat plochu širší než 1,5 m.

Sklopně posuvné dveře

Najdeme označení i odsuvně nebo paralelně posuvné. Jde naopak o standardní prvek, který se konstrukčně shoduje s běžným oknem. Proto vyniká zejména svou těsností proti větru a dešti i tepelným ztrátám.

U sklopně posuvných dveří jsme však limitování mezními rozměry – doporučená maximální šířka posuvného křídla je 1,5 m, abychom prvek mohli bez problémů ovládat. A protože jde de facto o okno, musíme i v úrovni podlahy překračovat celý rám, tedy 7,5–8 cm. Také nemáme možnost elektrického pohonu.

odsuvne-posuvne-dvere-s-pvc-profily
Odsuvné posuvné dveře s pvc profily (Zdroj: Deceuninck)

Co se týká manuálního ovládání, máme dvě možnosti – s normální klikou nebo s tzv. spřaženou klikou, kdy je pohyb kliky přenášen i na odsun křídla stranou a nemusíme tedy vynakládat takové úsilí.

Cena je přijatelnější. Sklopně posuvné dveře s PVC profily Deceuninck pořídíme od 30 000 Kč, opět v závislosti na rozměru a zasklení.

Sklopně posuvné dveře pořídíme levněji, mají vynikající těsnost, ale nejsou bezbariérové a mezní rozměr posuvného křídla z PVC profilu je 1,5 m šířky.

odsuvne-posuvne-dvere-s-pvc-profily-deceuninck-u-zimni-zahrady_1585230180
Zimní zahrada s odsuvnými dveřmi (Zdroj: Deceuninck)

Publikováno: 26.4.2020, Autor: Deceuninck (text a foto) , Profil autora: Redakce