reklama

Vstup na terasu s moderním systémem

Senem téměř každého z nás je propojení bytu nebo domu s terasou, což je lákavé především v letních měsících. Pro propojení našeho obydlí s venkovním prostředím máme na výběr hned několik variant. Pojďme se podívat na to, jaké výhody mají jednotlivé typy vstupů na terasu či balkon.

Vstup na terasu s moderním systémem (Zdroj: Vekra)

Jaký zvolit vstup na terasu nebo balkon 

Levnější a jednodušší řešení vstupu na terasu nebo balkon představuje odstavně posuvný systém. Jedná se o okenní systém, vybudovaný z pevného zasklení a posuvného křídla. Toto posuvné křídlo má speciální typ kování, kdy pootočením ovládací kličky dojde k jeho vybočení a předjetí před pevné zasklení. Při výběru vstupu na terasu nebo balkon si musíme uvědomit, že tento typ má klasický rám, a tudíž nejde o bezbariérový systém.

dveře na terasu
Při výběru vstupu na terasu nebo balkon zohledněte i to, zda má být bezbariérový (Zdroj: archiv FTV Prima)
Systémy pro vstup na terasu
Jednou z možností řešení vstupu na terasu je i odstavně posuvný systém (Zdroj: archiv FTV Prima)

Druhé, velmi luxusní provedení, se nazývá zdvižně posuvný portál. V novostavbách jde rozhodně o nejvíce využívané řešení. Zde pevná a posuvná křídla jezdí za sebou. Při otočení ovládací kličky se posuvné křídlo nadzvedne a dojde k jeho lehkému předsunutí před pevné zasklení. K dispozici jsou různá provedení, jde o zcela bezbariérový typ.

Velmi zajímavé řešení pro dokonalé propojení prostorů nabízejí skládací dveře, také nazývané jako FS portály. Systém je založen na harmonikovém propojení křídel, takže při otevření jsou rámy sesunuty k sobě. Zde musíme ale počítat s potřebou dostatku volného prostoru již při rozestavění nábytku, portál se otevírá směrem dovnitř.

veřeje
Zajímavým řešení vstupu na terasu jsou skládací dveře (Zdroj: archiv FTV Prima)

Řešení problémů s obtížným hmyzem

U balkonových dveří jsou nejčastějším řešením klasické, otevírací sítě. Francouzská okna, umístěná v patře, lze osadit například i pevnou sítí. U odstavně posuvných systémů existuje řešení v podobě sítě posuvné. Nejlepším řešením u skládacích portálů je harmoniková síť, která není na okenním systému vůbec vidět. Jednoduchým vysunutím sítě u otevřeného portálu znemožníme hmyzu přístup do vnitřních prostor.

shrnovací systém proti hmyzu
U skládacích portálů vás před hmyzem ochrání plisé síť (Zdroj: archiv FTV Prima)

Ochrana před zloději

Moderní novostavby mají často centrální systém ochrany. Při stavbě již musíme počítat s tímto řešením, které spočívá v tom, že kování si necháme osadit magnetickými snímači. Ty se potom připojí na centrální systém a ochranu tak máme vyřešenou.

Publikováno: 26.3.2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), archiv FTV Prima (foto) , Profil autora: Redakce