Již druhým rokem vyhlašuje výrobce pórobetonu Ytong, společnost Xella CZ, originální anketu pro všechny stavebníky rodinných domů. Ptá se v ní, proč se rozhodli stavět právě z pórobetonu Ytong. Tři nejlepší příběhy jsou oceněny zahradní party, kterou vypisovatel ankety stavebníkům uspořádá na počest dokončení hrubé stavby domu. Mezi tři nejzajímavější příspěvky loňského roku patřil příběh mladého páru z Trutnovska.
Manželé Bendlovi si krátce po svatbě začali pohrávat s myšlenkou, přestěhovat se z menšího městského bytu v Trutnově na venkov. Vyhlédli si pozemek v obci Mladé Buky nedaleko Trutnova.
Jako řada mladých rodin byli od začátku limitováni finančními prostředky, a proto zvolili prostorově úsporný, jednopatrový projekt rodinného domu typu bungalov a do stavby se pustili vlastními silami. Odvážný záměr stavět svépomocí měl vliv na zvolený zdicí systém.
Bendlovi se rozhodli stavět z pórobetonu Ytong. Na internetu je zaujalo video „Neuvěřitelný příběh mého domu“, po jehož shlédnutí se přesvědčili, že stavět z Ytongu je hračka a zvládnou to sami. V tom je utvrdil i jejich kamarád zedník.
Podle svých slov byl ale pan Bendl oproti jiným amatérským stavebníkům přeci jen trošku zvýhodněn. Jako vyučený tesař se ve stavebnictví pohybuje a dobře ví, jak je u každé řemeslné práce důležité být precizní, trpělivý a mít vždy při ruce vodováhu.
Ideální stavebnice pro stavbu domu svépomocí
„Stavebnice Ytong“ je mezi svépomocnými stavebníky stále více favorizovaným zdivem. Přesné a velké formáty tvárnic Ytong se zdí na tenkovrstvou maltu o tloušťce 1-2 milimetry, vysokou rovnost stěn napomáhá udržovat i systém spojování tvárnic na sucho na pero a drážku ve svislých spárách.
Výrobce pórobetonu se navíc snaží amatérským zedníkům maximálně vycházet vstříc. Kromě již zmiňovaného instruktážního DVD mohou na internetu čerpat informace z podrobně rozpracovaných stavebních postupů a v případě nouze se kdykoliv obracet na zkušené odborníky, kteří pod křídly Ytongu pracují. Velkou výhodou pro svépomocné stavebníky je služba založení rohů zdiva a proškolení profesionálním Ytong mistrem, kterou výrobce materiálu stavebníkům nabízí. Této praktické služby, na kterou získáte nárok automaticky při nákupu materiálu, využili i Bendlovi.
Na podzim Bendlovi udělali základovou desku a na jaře si pozvali Ytong mistra, aby jim založil rohy stavby. Vše vysvětlil a ukázal a pak už stavba doslova rostla před očima. Přízemní domeček tak vyzdili ve dvou, někdy ve třech lidech za pět víkendů.
Ve svém příběhu mimo jiné paní Bendlová ocenila, že pórobetonové tvárnice jsou tak lehké, že je mohla jako žena klidně nosit a podávat. Sama také zvládla namíchat maltu na celou stavbu, neboť nejde o tradiční směs z vápna a písku, ke které je zapotřebí míchačka. Lehká tenkovrstvá malta Ytong připomíná spíše lepidlo a připravuje se v kbelíku s vodou obyčejnou vrtačkou.
Drsné klima rozhodlo o konkrétním typu obvodové konstrukce
Rodinný domek manželů Bendlových se nachází v Podkrkonoší, kde je po celý rok přeci jen chladnější klima, než v jiných částech republiky. Při výběru obvodového zdiva se proto stavebníci hodně zabývali tepelným komfortem a úsporami energií. Volili mezi tvárnicemi Ytong Lambda bez zateplení a souvrstvím Ytong Multipor s lepšími parametry. Nakonec zvítězila druhá možnost. Kdyby nestavěli v Podkrkonoší, kde jsou klimatické podmínky drsnější, ale například u Hradce Králové, pak by asi automaticky volili Ytong Lambdu.
Aplikaci tepelněizolačních desek Ytong Multipor si manželé naplánovali dokončit v letošním roce. Obvodový plášť jejich domu tak bude tvořit výjimečná skladba, která na rozdíl od jiných sendvičových konstrukcí netrpí problémy s kondenzací vodní páry. Přejeme této mladé rodině, ať se jim v novém domečku šťastně žije.
Máte také zajímavý příběh, který byste chtěli Ytongu svěřit? Zúčastněte se letošní ankety „Řekni nám proč“!
Publikováno: 12. 6. 2011, Autor: Xella CZ (text a foto), Profil autora: Redakce