reklama

Jak jsme stavěli pec

Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám ji postaví...tuhle písničku známe všichni už od mateřské školky. Podobně si broukala jedna z našich čtenářek, ale pecaře nenašla. Tedy alespoň ne toho správného, takže si pec postavili s manželem sami. Možná se necháte inspirovat nebo pochválíte jejich šikovnost.

Jak jsme stavěli pec

Nejprve jsme si pec chtěli nechat postavit. Objeli jsme kamnáře a pecaře a bylo rozhodnuto.

Jednak jsme měli jinou představu - chtěli jsme, aby pec vypadala jako za našich babiček, aby byla víceúčelová, aby nebyla jen na pohled, ale aby se v ní dal upéct dobrý chleba, babiččiny buchty, k tomu maličká udírna a nad pecí aby se sušilo přírodní cestou ovoce na zimu.

A také rozhodla cena, která byla pro nás příliš vysoká.

Jak postavit pec
Jak postavit pec

Nastudovali jsme literaturu. Na fotografii je můj amaterský návrh jak by měla pec vypadat, aby zapadla do interiéru. Protože před sto lety byly kamna a pece buď bílé celé zděné, nebo kombinované s modrými kachlemi. Zvolil jsme druhou variantu. Nejchoulostivější místa jsou obložená, zbytek zděný a natřený bílým vápnem. A teď to velmi důležité - komponenty. Všude měli téměř stejnou nabídku, litina se zdobenými zlatými a stříbrnými ručkami. To nám nevyhovovalo a rozjeli jsme se do Hovoran, kde jsme našli vše, co jsme potřebovali.Dvířka s troubou, dvířka na přikládání a vysypávání popela a na udírnu.

Jak postavit pec
Jak postavit pec

Kostru pece tvoří železná konstrukce, kterou si svařil můj manžel, aby pak do ní mohl skládat šamotové cihly.

Jak postavit pec
Jak postavit pec
Jak postavit pec
Jak postavit pec

Ukládání šamotek a komponentů do stavebnice. Pak už jen zbývalo uložení litinových plátů, přivaření železné lišty po obvodu varné plochy, obklady…atd .

Jak postavit pec
Jak postavit pec

Nahozené neobložené části jsme natřeli vápnem. To se tak dřívě dělalo. Z hygienických i praktických důvodů. Když měla přijít návštěva, přeletělo se zdivo štětkou namočenou do vápna a pec byla zase jako nová.

Vedle pece zůstal komín, který jsem obložila cihlovou imitací, aby to vypadalo útulně a trochu členitě. Malé okýnko, které vidíte v té částí nad pecí, je do miniaturní udírny. Není to klasická udírna, spíš taková udírnová mikrovlnka. Je tam výsuvná tyč, na kterou dáte na hodinku klobásky, sýr, dostane to pravou uzenou vůni a chuť. Ideální, když čekáte návštěvu.

Tak jak se vám líbí? A necháte se inspirovat nebo už takový poklad dokonce doma nebo na chalupě máte?

Publikováno: 7.1.2015, Autor: Marcela Mošťková (text a foto) , Profil autora: Redakce