reklama

Jak řezat podlahové lišty

My Češi jsme lid fortelný a co můžeme, děláme si doma sami. Naučili jsme se to v době, kdy sehnat řemeslníka přes OPBH bylo těžší, než fárat na dole Rudý říjen. Není tedy divu, že mnozí z nás mají dost kuráže i k pokládce podlahy. Nakonec dřevěné třívrstvé podlahy nemusí být pro poučeného amatéra na pokládku tak složité. A aby byl dojem z naší nové dřevěné podlahy co nejlepší, je potřeba dotáhnout do konce jeden drobný detail – montáž obvodových podlahových lišt. Podlahová lišta je tečka za celou prací, nesmí v žádném případě chybět. Tvoří přechod mezi podlahou a svislou stěnou a je to prvek jednak estetický a pak také funkční.

Jak řezat podlahové lišty (Zdroj: Barlinek)

Estetika podlahových lišt

Obvodovou lištu si kupujeme zároveň s podlahou a obvykle si ji vybíráme v designu stejném nebo podobném jako má samotná podlaha. Zcela identická být nemusí, někdy se dokonce uplatní lišty kontrastní nebo jinak odlišné od vzhledu podlahy.

Platí totiž dvě základní poučky:

  • má-li lišta barvu stěn, plocha podlahy se opticky zmenší,
  • má-li lišta barvu podlahy, plocha podlahy se zdá být naopak větší.

S těmito efekty je dobré počítat a vybírat lištu pečlivě zvláště do větších prostor a hal, kde bude spodní hrana místnosti viditelná.

Nevíte, jakou podlahovou krytinu zvolit? Do každé místnosti se hodí jiná. 

Estetika
Estetika podlahových lišt (Zdroj: Barlinek)

Další funkce podlahové lišty

Podlahová lišta je dále důležitá proto, že velmi dobře zakryje dilatační spáry kolem stěn. Při montáži třívrstvých dřevěných podlah je totiž nutné nedotahovat podlahu na dotyk ke zdi, ale ponechat mezi podlahou a stěnou a kolem všech pevných prvků v podlaze nejméně 1 cm širokou spáru. Vlivem změn okolní teploty dochází k mírnému rozpínání a opětovnému smršťování podlahy, které je právě kompenzováno v této spáře.

A nakonec pak malá vychytávka: do drážek na rubu lišty můžete skrýt kabely od domácích spotřebičů, které by jinak ležely volně na podlaze.

U dřevěných podlah můžete využít také podlahového vytápění. Podívejte se na video, kde se dozvíte více. 

Funkce
Další funkce podlahové lišty (Zdroj: Barlinek)

Postup montáže

Potřebná délka lišty je rovna obvodu místnosti bez dveřních otvorů plus obvod všech pevných vstupů do podlahy, které chcete lištou obepnout. To jsou různé sloupky, zídky vystupující atp.

1. Změřte rovné úseky podlahy vždy od rohu k rohu a lištu si nařežte. Doporučujeme řezat lištu postupně po jednotlivých úsecích.

2. V rohu je potřeba obě sbíhající se lišty seříznout pod úhlem 45° a seříznuté konce slepit. Rozlišujeme vnější a vnitřní roh.

Postup
Postup montáže (Zdroj: Barlinek)

3. Lišty se ke stěně připevňují pomocí držáků, kterých byste měli mít tolik, aby jejich rozestupy byly 25 až 50 cm.

4. Držáky podlahových lišt se ke stěně šroubují. Nejprve si pomocí dírky v držáku vyznačte na zdi místo pro díru na hmoždinku. Po vyvrtání díry vsaďte hmoždinku a držák přišroubujte.

5. Po přivrtání všech držáčků přiložte podlahovou lištu a zacvakněte. Pro dokonalé přiklepnutí lišty do držáku použijte gumové kladívko a podložku, dobře poslouží třeba odřezek lišty.

6. Pokud pod lišty umísťujete kabely, musíte je protahovat průběžně, po přiklepnutí lišty do držáku a rohovém slepení už nelze lištu rozebírat bez poškození.

7. Lišta se ukončuje seříznutím pod úhlem 45° a přilepením trojúhelníkového dílu odebraného z konce lišty, viz obrázek.

Montáž
Postup montáže (Zdroj: Barlinek)

Kdy svěřit pokládku profesionálům

Nikoho nepodceňujeme, ale přece jen zvažte, zda nesvěřit celou práci profesionálům a to zvláště pokud:

  • z podlahy vystupují sloupky nebo armatury (např. od topení), které bude podlaha obcházet,
  • chcete z podlahových dílů vyskládat složitější vzor parket,
  • podlaha je příliš členitá, bude např. třeba položit krytinu na schody apod.,
  • neporadíte si s dostatečně pečlivou přípravou podkladu,
  • pokládáte podlahu na podlahové topení.

Další rady k přípravě podkladu, výběru podlahy, podlahovému topení, pokládce plovoucím způsobem a lepením apod. najdete na blogu Barlinek.cz.

TIP

Líbí se vám krása masivních podlah? I zde můžete využít podlahového topení. Přečtěte si i náš další článek, kde se dozvíte víc. 

Publikováno: 14.12.2019, Autor: Barlinek (text a foto) , Profil autora: Redakce