reklama

Sádrokarton a jeho použití

Chystáte se na rekonstrukci svého bytu či domu? Pro snížení stropů a vytvoření podhledů, pro vybudování příček, nebo také pro odhlučnění stěn se skvěle hodí sádrokarton. Práce s ním není náročná a zvládne to i trochu zručnější kutil. Sádrokartonových desek je víc druhů, jak se tedy v nabídce orientovat? Připravili jsme pro vás krátký přehled, k čemu je která deska určena.

Pracovat se sádrokartonovými deskami je jednoduché pro profesionála, tak i pro kutila. Podívejte na jeho použití v našem článku!
Sádrokarton a jeho použití

Práce se sádrokartonem je způsob úprav interiéru i venkovních staveb. Skvěle izoluje hluk, je odolný vůči vlhkosti, vyniká také svou pevností. Sádrokarton je ideálním stavebním materiálem ve všech místnostech, kde chceme ušetřit na tloušťce zdiva, práce s ním je podstatně jednodušší než s cihlami či dřevem, má skvělé tepelné vlastnosti, je levný a dostupný i v hobby marketech, nevyžaduje žádné zvláštní stavební dovednosti, takže si s ním poradí téměř každý kutil.

Druhy:

  • základní stavební desky
  • desky do vlhka
  • protipožární
  • akustické
  • vysokopevnostní
  • speciální
  • ohebné
Sádrokartonové desky se od sebe liší i barvou.
Sádrokartonové desky se od sebe liší i barvou.

Sádrokarton je více jak 100 let starý vynález, jak ušetřit sílu zdiva v prostorách pro dokončení výstavby vnitřních stěn a stropů. Je v současné době nejrychlejším a nejsnadnějším řešením výstavby příček, podhledů, zateplení a úprav interiérů. Skládá se ze sádrového jádra, které je obalené papírem. Vyrábí se v různých tloušťkách od 6 do 25 mm. Jednotlivé typy sádrokartonových desek se liší nejen vlastnostmi, ale také barvou a popisnými písmeny, které přehledně určují, kde lze danou desku použít.

Výhody

  • tvarovatelnost
  • pevnost
  • jednoduché řezání
  • dlouhá doba životnosti
  • izolační vlastnosti
  • rychlá a snadná instalace

Některé typy lze používat ve venkovních a vlhkých prostorách, nevadí jim nerovnosti na podlaze, stěnách i stropech. Materiál je zdravotně nezávadný.

Instalaci sádrokartonových desek zvládnete svépomocí.
Instalaci sádrokartonových desek zvládnete svépomocí.

Nevýhody

Pro povrchovou úpravu je lepší používat barvy vhodné pro nátěr sádrokartonu. Před výmalbou je vhodné povrch sádrokartonu ošetřit penetrací, díky které nedojde k tak vysoké spotřebě barev. Při aplikaci dbejte na rovnoměrný nátěr, aby nevznikly nevzhledné mapy. Při řezání a broušení sádrokartonu vzniká mnoho prachu, při práci používejte ochranné prostředky, abyste se prachu nenadýchali. Povrch stěny lze poškodit ostrými předměty, desky nemají tak vysokou nosnost jako cihlové zdi (nutno brát ohledy při zavěšování např. polic na sádrokartonovou zeď). Především při použití v koupelnách a dalších místnostech náročných na vlhkost vybírejte druh vhodný k tomuto účelu.

Použití respirátoru při broušení desek je nezbytné vzhledem k vysoké prašnosti.
Použití respirátoru při broušení desek je nezbytné vzhledem k vysoké prašnosti.

Využití

Sádrokartonové desky lze využít v interiérech jako příčky, podhledy, pro vyrovnání stěn a stropů, k zakrytí výklenků, ke zlepšení tepelné a zvukové izolace, pro stavbu předsazené a šachtové stěny, jako podkladový materiál pro lehké plovoucí podlahy, na vybudování římsy pro osvětlení, nebo jako ohýbané konstrukce, obloukové příčky a kopule.

Instalace sádrokartonové příčky.
Instalace sádrokartonové příčky.

Základní sádrokartonová deska

Základní deska je bílá až světlešedá. Označuje se často modrým písmem na hraně desky a je použitelná do všech interiérů, kde je nízká vlhkost a nehrozí riziko požárů. Vhodná je zejména na příčky a podhledy. Např. tzv. technologie Activ´Air, kterou může být deska ošetřena, výrazně napomáhá snižovat nebezpečné koncentrace škodlivin ve vzduchu. Základní deska je standardní stavební sádrokarton bez zvláštních nároků na odhlučnění a vlhkost. Masivní sádrokartonová deska je určená do robustních konstrukcí, kde se vyžaduje rychlost montáže, například pro rekonstrukce bytových jader.

Základní sádrokartonová deska pro stavbu příček či podhledů.
Základní sádrokartonová deska pro stavbu příček či podhledů.

Deska do vlhka

Deska určená do vlhkých prostor bývá zelená, speciální technologií je snížena její nasákavost. Používá se zejména v místech, kde je vyšší vlhkost, jako např. koupelny, sprchy, umývárny, prádelny. Nemá protipožární vlastnosti. Na hraně desky bývají modrá písmena, která usnadní rozlišení. Je zdravotně nezávadná.

Zelená deska ve vlhkých prostorách zatmelená sádrovou hmotou.
Zelená deska ve vlhkých prostorách zatmelená sádrovou hmotou.

Protipožární deska

Růžová deska je protipožární a slouží hlavně v suchých prostorách jako ochrana konstrukcí před požárem díky vrchnímu nátěru, který zvyšuje odolnost vůči ohni. Hrana desky je pro lepší identifikaci potištěna červeně. Opět zdravotně nezávadné.

Růžové desky mají vysokou protipožární odolnost.
Růžové desky mají vysokou protipožární odolnost.

Deska akustická

Deska je ideální ke zlepšení zvukové izolaci interiérových konstrukcí. Jedná se o základní sádrokartonové desky s vrstvou izolační hmoty. Tyto desky jsou modře potažené a na hraně mají červený potisk. Mají speciálně upravené sádrové jádro určené do konstrukcí s vysokou zvukovou izolací. Zdravotně nezávadné, mohou být i s protipožární úpravou a ošetřeny technologií pro čištění vzduchu.

Vysokopevnostní desky

Vysokopevnostní desky řeší problém s nosností sádrokartonových stěn. Vyřeší problémy s hlukem, jsou odolné vůči vyšší vzdušné vlhkosti. Předměty lze na desku zavěšovat bez předem nainstalovaných výztuh, odpadá tedy problém s přesně vymezeným prostorem, kde lze předměty ukotvit. Nejsou potřeba ani navrtávat hmoždinky, vystačíte si s běžnými vruty do dřeva. Pro instalaci této univerzální desky do kovové konstrukce budete potřebovat speciální šrouby s dvouchodovým závitem. Otvory po šroubu v desce lehce opravíte sádrovým tmelem.

Sádrokartonovými deskami lze obložit celé místnosti.
Sádrokartonovými deskami lze obložit celé místnosti.

Sádrokartonová deska s olověnou fólií

Jedná se o speciální desky, jejichž použití je nezbytné v místnostech, kde dochází k záření, např. rentgenovému. Vhodné jsou proto v nemocnicích, léčebnách, laboratořích a výzkumných pracovištích, zabývajících se právě zářením.

Sádrokartonová deska ohebná

Ohebná sádrokartonová deska e vyztužena skleněnými vlákny. Její použití je pro různé oblouky a klenuté plochy. Lze jí umístit jak do běžných místností, tak i do prostor s vyšší vlhkostí. Tyto desky se kvůli ohebnosti vyrábějí pouze 6 a 10 mm silné. Lze jimi oplášťovat vnitřní i vnější oblouky. Barva desky je bílá a její hrany jsou na rozdíl od ostatních seříznuty kolmo.

Sádrokartonová deska ohebná
Sádrokartonová deska ohebná
Sádrokartonová deska ohebná
Sádrokartonová deska ohebná

Montáž sádrokartonu

Sádrokarton se montuje na dřevěné nebo kovové rošty, které se pro lepší tepelnou a zvukovou izolaci vyplňují minerálním izolačním materiálem. Podhledy se na strop ukotvují pomocí závěsů a drátů s oky. Taktéž se používá těsnící páska, aby izolace byla co nejkvalitnější. Desky se na rošty upevňují samořeznými šrouby typu TN v roztečích maximálně 25 cm. Při montáži by k sobě desky měly doléhat. Spáry se pak vytmelí sádrovým spárovacím tmelem, do kterého se vloží skelná páska. Do širších spár se musí tmel vtlačit a zcela je vyplnit. Při tmelení nezapomeňte na hlavičky šroubů a pásky v rozích. Po zaschnutí 1. vrstvy je potřeba přetmelit upravovaná místa druhou vrstvou o něco málo širší, než je původní vrstva. Nerovnosti se přebrousí až po úplném zaschnutí obou vrstev.

Ukázka kotvících roštů a samořezných šroubů pro přichycení sádrokartonu.
Ukázka kotvících roštů a samořezných šroubů pro přichycení sádrokartonu.
Spáry vyplníte sádrovým tmelem.
Spáry vyplníte sádrovým tmelem.

Pokud je potřeba v sádrokartonu vyříznout otvor či desku jakkoliv dělit, postačí k tomu účelu obyčejný vylamovací nůž nebo tenká pilka. Nejprve se nařízne karton z lícové strany, sádrové jádro se tlakem vylomí a nakonec se odřízne druhý karton z rubu. Takto se dají vyřezávat např. otvory pro zásuvky, vypínače, kabely, potrubí a podobně.

Publikováno: 21.1.2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce