reklama

Číslo pro dům

Za to, že domy u nás musí mít svá čísla, může pořádkumilovná panovnice Marie Terezie, která takovou povinnost vnesla do zákona roku 1770. Domy dostaly číslo podle soupisu, v němž byly evidovány. Vše proběhlo rychle a bez řečí během jediného roku, protože úkolem bylo pověřeno vojsko.

Domovní číslo domu dává identitu. Uměřenou krásu, která ladí nejen se vstupem do domu, nabízí firma Hettich, jejíž kovaná čísla jsou nezničitelná.
Číslo pro dům

Vojáci číslovali ostošest: jak sdělují prameny, začínali nejčastěji od sídla vrchnosti, nejbohatšího statku, fary a nebo rychty po pravé straně a po levé zapisovali čísla zase zpátky. Vynechali jen kostely a kaple, které popisná čísla nemají dodnes.

Domovní čísla Hettich
Domovní čísla Hettich

Popisná, evidenční a orientační

Popisná, evidenční a orientační
Popisná, evidenční a orientační

Domovní čísla nejstarší, přidělovaná postupně podle stavebního vývoje obce a zanesená v pozemkových knihách, jsou popisná. Evidenční čísla patří dočasným stavbám. Císařský výnos z roku 1857 zavedl orientační číslování podle ulic (mezi lidmi se jim dlouho říkalo „nová čísla“). Mění se podle přibývajících nebo mizících domů v ulici (ta popisná by měla být neměnná), a jsou zpravidla přidělována ve směru od středu obce k okrajům, lichá vlevo a sudá vpravo, na náměstích za sebou podle směru hodinových ručiček.

Dříve měly domy jméno

Dříve měly domy jméno
Dříve měly domy jméno

Kdysi adresu udával zažitý název domu nebo usedlosti podle jména či řemesla majitele, později rozličná domovní znamení. Ta mnohdy byla spletitého a často pohádkového původu. Podoba nově císařovnou zavedených čísel, která znamení vytlačila, byla dlouho libovolná: provedená byla v omítce, napsaná barvou přímo na zdi, někde jen na kusu prkna, jinde na plechové ceduli.

Později si jednotlivé obce určovaly, jak mají čísla vypadat. Všichni dobře známe smaltovaná čísla, většinou v kombinaci bílé, červené, modré, jinde zase žluté a černé barvy. Od roku 2000 jejich podobu neupravuje zákon, a tak záleží jen na tom, co se majiteli domu líbí a jaký je místní zvyk.

Dobře viditelný detail

Dobře viditelný detail
Dobře viditelný detail

Domovní číslo je součástí naší vizitky a domu dává identitu. Tak trochu nahrazuje jméno. Je jedním ze zdánlivých detailů, které příchozím sdělují, koho jdou navštívit. Můžeme je navíc sladit s fasádou, se zahradní brankou, poštovní schránkou, s kováním dveří. Ale pozor: prozrazují i leccos o našem vkusu, tím spíš, že výběr je dnes opravdu veliký co do velikosti, tvarů, barev i materiálu. Uměřenou chladnou krásu, která překvapivě ladí nejen s ryze technicistním architektonickým řešením vstupu do domu, nabízí firma Hettich, jejíž kovaná čísla jsou navíc prakticky nezničitelná.

Více informací najdete u firmy Hettich.

Publikováno: 18.8.2009, Autor: Jiří Jan (text), Jiří Jan a Hettich (foto) , Profil autora: Redakce