reklama

Chvála tepelného čerpadla

V domě má být teplo, ale protože náklady na něj stále stoupají, hledáme jeho nejefektivnější zdroj. A také utěsňujeme a zateplujeme, co se dá. Jenže zabalit dům do igelitu a převázat stuhou také nejde, protože jeho obyvatelé by se udusili – dům má sice teplo držet, ale zároveň musí i dýchat. Co s tím? Řešením jsou například tepelná čerpadla.

V tomto článku vám představíme tepelné čerpadlo Comfortzone, které zastává hned 3 funkce zároveň: vytápění, ohřev teplé vody a větrání.
Chvála tepelného čerpadla

Rodinné domky, které se v současné době staví, charakterizuje až úzkostná snaha zabránit jakýmkoliv únikům tepla. Tomu slouží jak volba stavebního materiálu, tak dobře těsnící okna, dveře i fasáda. Vyřešit u energeticky úsporných domů efektivně topení i správné větrání je ale nezbytné, jinak kvalita prostředí v domě dostane na frak, protože se budeme muset potýkat například s nebezpečnými plísněmi. Možné to ale je: vytápění, ohřev teplé vody a větrání v jednom se jmenuje Comfortzone, a je to unikátní tepelné čerpadlo, které teplo vyrábí z toho, co by jinak bylo nutné z domu odvést – to znamená z vnitřního vzduchu.

Jak to funguje

Jak to funguje
Jak to funguje

Ventilátor odtahuje použitý vzduch z koupelny a kuchyně na patentovaný výparník tepelného čerpadla. Pomocí kompresoru s chladivem se ze vzduchu získá nejen teplo, ale i energie jeho vlhkosti: ty kondenzátor předá vodě v topném systému, nebo akumulačnímu zásobníku s teplou vodou.. Teplotu vody v zásobníku lze nastavit mezi 45 až 60 stupni. A čistý vzduch zajišťují přívodní prvky vybavené prachovým filtrem a protihlukovou izolací, které mohou být buď v obvodových stěnách, nebo speciálních okenních rámech.

Čerpadlo leccos dělá samo

Způsob topení jaký použijeme, závisí již jen zcela na nás a na tom, co preferujeme. Nejvhodnější je podlahové vytápění nebo velkoplošné radiátory, které pracují s nízkou teplotou vody v topném systému. Čím nižší teplota vody v topném systému, tím efektivnější bude využití tepelného čerpadla. Inteligentní regulace pak sama umožní řízení výkonu tepelného čerpadla podle teploty zpětné vody v topném systému, nebo na základě údajů o prostorové teplotě domu. Zapíná se podle okamžité potřeby energie, a tak se současně snižuje počet cyklů sepnuto/vypnuto, což podstatně prodlužuje životnost celého zařízení.

Důležité detaily

Výrobci mysleli i na problémy, které mají někteří uživatelé kotlů s kvalitou vody, protože tvrdá voda „zlobí“ a usazuje se z ní v akumulační nádrži vodní kámen. To tady možné není, protože protékající voda vůbec do styku s vodou v akumulačním zásobníku nepřichází. I pro větrání existují různé způsoby a přídavná zařízení, ve kterých je přiváděný vzduch ohřívám vodním radiátorem. Do vodního radiátoru proudí teplá voda, která je ohřátá velmi úsporně a levně tepelným čerpadlem.V případě extrémně nízkých venkovních teplot můžeme čerstvý vzduch třeba pro obývák nebo dětský pokoj přihřívat topnou spirálou.

Malé, ale šikovné

Malé, ale šikovné
Malé, ale šikovné

Tepelné čerpadlo Comfortzone existuje ve verzích s výkonem 11 a 12,5 kW a hodí se pro všechny typy nízkoenergetických nebo energeticky úsporných domů od 120 do 240 2. V létě ho můžeme použít třeba pro dohřev vody ve venkovním bazénu, nebo připojit ke slunečním kolektorům. A pokud si myslíte, že tak chytré zařízení zabírá bůhví kolik místa, je to omyl, protože tepelné čer­padlo Comfortzone se vejde do kompaktní skříně s půdorysem 600×600 mm a výškou dva a půl metru pro napojení vzduchotechnického potrubí. Jeho topný faktor je přitom 3,2.

A víte vůbec, co je topný faktor?

Jedná se o poměr vyprodukovaného tepla a spotřebované energie. Pokud vložíme jeden díl energie (v případě našeho tepelného čerpadla elektřiny pro pohon ventilátoru, kompresoru, frek­venčního měniče a na provoz řídicího systému), z odtahovaného vzduchu získáme tři díly zpátky. Znamená to, že čerpadlo Comfortzone z Nativy pracuje s průměrným celoročním topným faktorem nad hodnotou tři, což je mimořádné.

Připraveno ve spolupráci s firmou Nativa.

Publikováno: 22.10.2009, Autor: Jiří Jan a Nativa (text), Nativa (foto) , Profil autora: Redakce