Protože zavěšovat do sádrokartonu sanitární zařízení už umíme, přesuneme se z koupelny do obývacího pokoje a ukážeme si, jak do sádrokartonu bezpečně a efektně pomocí hmoždinek fischer zavěsit plochou televizi.
Zavěšujeme do sádrokartonu
V moderních interiérech se s klasickou obrazovkou na neforemném a rozměrově nevhodném televizním stolku setkáváme stále méně. Doba přeje úspoře místa, čistému designu a vzdušnému řešení místností. Televize zeštíhlely a z tmavých koutů a zaprášeného nábytku se přesunuly na výsluní stěn.
Zavěsit větší plazmu nebo LCD obrazovku na stěnu ze sádrokartonu se může zdát jako utopie, ale s radami od zkušeného odborníka a správným příslušenstvím lze vyzrát téměř na každý stavební materiál, sádrokarton nevyjímaje.
Otáčet či neotáčet, to je oč tu běží
Ploché obrazovky lze na zeď ze sádrokartonu upevnit dvěma různými typy držáků. Držákem pevným, bez výklopného ramena pokud jsme si jisti, že s televizí nebudeme chtít otáčet a pohybovat (vhodný do místností s jasně řešenou dispozicí), nebo držákem, jehož výklopné rameno pohyb a otáčení umožňuje (vhodný do velkých obytných prostor, kde je např. obývák propojen s kuchyní, a je tak umožněno sledování televize z různých míst při různých příležitostech).
Pokud jste před rekonstrukcí nebo přestavbou a kalkulujete se zavěšením prakticky čehokoli těžšího do sádrokartonu, doporučujeme v každém případě jeho nosnost posílit přidáním podpěrné konstrukce z ocelových plechů. Pokud již obýváte stavebně hotový prostor a nechcete bourat, i pro vás existuje řešení.
Platí, že pro konstrukční zavěšení do sádrokartonu všechobrazovek do 15 kg jsou vhodné oba typy držáků. Chceme-li do stěny bez podpěrné konstrukce zavěsit obrazovku nad 15 kg, je to možné pouze za použití držáku bez výklopného ramene. Upevnění obrazovky těžší 15 kg na výklopný držák se řeší ocelovou podpěrou (zohlednit při stavbě), alternativním řešením může být dřevěný panel předsazený před samotnou stěnu ukotvený v podlaze.
Máme držáky, ale čím je přidělat?
Hmoždinky UX, HM a PD
Stejnou pečlivost nezapomeňte věnovat také výběru opravdu kvalitních a pro dané účely vhodných hmoždinek. Z nabídky firmy fischer jsou pro zavěšování plochých obrazovek vhodné hmoždinky UX, HM a PD.
Montáž hmoždinky HM
Univerzální nylonová hmoždinka UX je vhodná pro bezpečné upevnění ve všech druzích stavebního materiálu. Při montáži do sádrokartonu se hmoždinka při dotahování obtáčí kolem vrutu, čímž vytvoří se sádrokartonem „uzlík“, který brání vytažení. Potřebná délka vrutu = délka hmoždinky + tloušťka připevňovaného dílu + 1 x průměr vrutu. Při vrtání do sádrokartonu používáme rotační vrtání (bez příklepu) a pouze vrtáky na kov.
Nasazení pomocí montážních kleští
Dutinová kovová hmoždinka HM je vhodná pro všechny deskové materiály, je rychlá a spolehlivá. Díky rozepřeným vzpěrným prvkům se dosahují vysoké hodnoty pevnosti upevnění. Montáž hmoždinky HM přímo do sádrokartonu se provádí pomocí kleští HM Z1 (v závislosti na tloušťce desky se zvolí vhodná dutinová hmoždinka, připraví se vrtaná díra, dutinová hmoždinka se pomocí kleští vsadí a rozepře, předmontovaný šroub se vyšroubuje, upevňovaný předmět se nasadí a šroub se zašroubuje).
Novinkou na trhu je hmoždinka PD. Jedná se o hmoždinku pro předsazenou montáž, která je svou krátkou a rozpěrnou zónou vhodná pro malé tloušťky deskových konstrukcí. Při montáži není zapotřebí žádných montážních přípravků. Po osazení hmoždinky přiložíme připevňovaný materiál, provlékneme vrut a dotáhneme.
Montáž hmoždinky PD
Při upevňování plochých obrazovek nad 40 kg a jiných těžkých předmětů, které by mohly ohrozit život nebo zdraví, raději vždy konzultujte výběr a použití materiálů s kvalifikovanými odborníky (např. z technického oddělení fischer).
A ještě malý (ale šikovný) tip na závěr: s nevzhlednými kabely plazícími se po zdi k obrazovce si poradí obyčejná elektroinstalační lišta.
Připraveno ve spolupráci s firmou fischer www.fischer-cz.cz.
Publikováno: 28.6.2010, Autor: madl + fischer (text), fischer (foto), Profil autora: Redakce