reklama

Naše desetníky pro Zelenou energii

Pokud jsme svému vztahu k životnímu prostředí a starosti o to, jak to bude na naší zemi vypadat, dali výraz tím, že jsme se zapojili do programu Zelená energie Skupiny ČEZ, jistě nás už napadlo, kam se naše desetníky zakutálely. Každoročně totiž míří do řady vybraných a oceněných projektů. Letos k jejich vyhlášení došlo koncem května.

Zajímá vás, kam putují peníze z programu Zelená energie společnosti ČEZ? To a několik oceněných projektů vám prozradíme v tomto článku!
Naše desetníky pro Zelenou energii

Proč je řeč o desetnících? Proto, že tolik obnáší dobrovolný příspěvek těch domácností, malých provozů i průmyslových velkoodběratelů, kteří se rozhodli ke každé odebrané kilowatthodině připlatit na podporu a rozvoj neziskových projektů z oblasti obnovitelných zdrojů.

Kam putují peníze programu Zelená energie – projekty
Kam putují peníze programu Zelená energie – projekty
Kam putují peníze programu Zelená energie – projekty
Kam putují peníze programu Zelená energie – projekty

Tak účetně vzniká Zelená energie, protože přirozeně nejde do drátů pouštět zvlášť elektřinu z větrníků, solárních zařízení, přehrad a dalších obnovitelných zdrojů, zatímco jiným vedením těm, kteří se do programu nezapojili, dodávat energii „nezelenou“.

Samozřejmě je náš desetník jen polovinou celé částky: druhý k tomu našemu přidává ze svých zisků společnost ČEZ, takže se ročně ve Fondu Zelené energie sejde slušná částka, která se do péče o naše prostředí prostřednictvím vybraných projektů zase vrátí.

Tucet oceněných

Oceněné projekty, do nichž letos poputují „zelené“ peníze velmi dobře ilustrují tezi o nutnosti propojení vědy s praxí. Dostanou se do výzkumných úkolů řešících zcela konkrétní problémy a úkoly, například úspornou výrobu jakýchsi briket z fytomasy nebo to, jak energeticky k výrobě bioplynu využít lihovarnické výpalky vznikající v pálenicích.

Zajímavou ekologickou pomoc Zelené energie bezprostřednímu životu pak představují například nové topení zemními čerpadly pro základní a mateřskou školu v Srní na Šumavě, což nepochybně tam, kde topná sezona trvá devět měsíců, bude v okolním národním parku znát. Nebo proměnu otopného systému z akumulačních kamen v kotelnu na dřevní pelety na Obecním úřadě v obci Bílá: nemyslete si, nejde přitom o teplo pro starostu, ale především o související školku a obecní knihovnu. Adresy, na něž se naše zelené desetihaléře zakutálí, jsou tedy opět dobré.

Tucet oceněných
Tucet oceněných
Tucet oceněných
Tucet oceněných

Předávání symbolických šeků na realizaci projektů podporujících rozvoj obnovitelných zdrojů energie

Nikdo nemusí mít obavu, že si snad zapojením do programu Zelená energie vykupuje špatné svědomí z toho, že plýtvá tam, kde by nemusel, protože úspory mají v našem vztahu k prostředí stejně klíčové místo, jako využití obnovitelných zdrojů. To by nás svědomí vyšlo docela lacino – při průměrné spotřebě domácnosti dva až tři tisíce kWh představuje částka z našich desetníků necelých tři sta korun, tedy něco kolem dvaceti korun měsíčně.

Připraveno ve spolupráci www.cez.cz.

Publikováno: 3.7.2010, Autor: Jiří Jan (text), PePa a ČEZ (foto), Profil autora: Redakce