reklama

Vzduchotěsnost budovy

Dnešní výstavba vyžaduje nejvyšší standardy energetické účinnosti, funkčnost po celou dobu životnosti – a především komfortní bydlení s optimální kvalitou vnitřního ovzduší a tepelného komfortu po celý rok. Toho lze však dosáhnout jedině, pokud je plášť budovy dokonale vzduchotěsný a chráněný proti vlhkosti.

Vzduchotěsnost budovy

Společnost ISOVER nabízí ideální sortiment výrobků pro splnění tohoto úkolu. Účinně zabraňují nekontrolovanému proudění vzduchu a s jejich pomocí se nepříjemný průvan, drahé tepelné ztráty a škody způsobené plísní nebo jinými houbami stávají minulostí. Vnitřní prostředí našich domů se stává stále důležitějším. Dnes nesmí zajišťovat pouze ochranu před chladem a teplem - očekáváme čerstvý vzduch a prvotřídní tepelný komfort, tj. stálou teplotu vzduchu a pomalé proudění vzduchu po celý rok.

Vzduchotěsnost budovy – parotěsná zábrana ISVOVER
Vzduchotěsnost budovy – parotěsná zábrana ISVOVER

Zajištění tohoto komfortu klade přísné nároky na kvalitu budovy. Kromě odpovídající tepelné izolace musí být plášť budovy také vzduchotěsný, aby zabránil neregulovanému proudění vzduchu, jelikož propustné praskliny a spoje trvale působí nepříjemný průvan.

Úroveň komfortu ovlivňuje dokonce rozdíl v teplotě vzduchu v místnosti a okolních povrchů (podlahy, zdí, stropu a oken). Čím menší je tento rozdíl teplot, tím větší je pocit komfortu a pohody. Netěsnost je možnou příčinou poškození konstrukce budovy. Když do chladnějších prostor budovy proniká spárami a prasklinami vlhký teplý vzduch, mohou obsažené páry kondenzovat jako voda. Kondenzát je ideální živnou půdou pro plísně a jiné houby.

Může dojít k poškození zasaženého materiálu a účinnost izolace se může snížit až na jednu šestinu, což bude mít za následek další vlhkost - uvede se tak do pohybu řetězová reakce, která může vést případně k závažnému poškození konstrukce.

Pro ochranu trvanlivosti nosné konstrukce budovy je zásadní zručně provedený vzduchotěsný plášť budovy bez netěsností a správná ventilace, která nahrazuje vlhkostí nasycené vnitřní ovzduší. Dýchající budova je mýtus.

Vzduchotěsnost budovy – parotěsná zábrana ISVOVER
Vzduchotěsnost budovy – parotěsná zábrana ISVOVER

Inovativní systém VARIO se inteligentně přizpůsobuje okolní teplotě a vlhkosti. Parobrzdy VARIO v zimě zabraňují průniku vlhkosti prostupující do konstrukce z vnějšku budovy a v létě umožňují zachycené vlhkosti pronikat bez poškození z interiéru budovy.

V létě umožňuje parobrzda unikat 25krát většímu množství vlhkosti z konstrukce budovy než do budovy proniká v zimě. Pokud použijete parotěsnou zábranu VARIO, vysychá konstrukce účinněji a nedochází k poškození způsobenému vlhkostí.

Víceúčelová parobrzda ISOVER VARIO KM Duplex UV je jedinečná tím, že nabízí prvotřídní úrovně vzduchotěsnosti v kombinaci s jedinečnou ochranou proti vlhkosti. Parobrzda VARIO je „inteligentním" výrobkem, který se automaticky přizpůsobuje změnám klimatických podmínek. Téměř 15 let praktického použití prokázalo hodnotu výrobku VARIO na bezpočtu budov po celém světě.

Více informací o parobrzdě Isover VARIO KM Duplex UV a příslušenství Isover VARIO naleznete na nových webových stránkách www.isover-vzduchotesnost.cz.

Publikováno: 24.8.2011, Autor: Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. (text a foto) , Profil autora: Redakce