reklama

Stavba energeticky úsporného domu

Pokud se zajímáte o energeticky úsporné domy a přáli byste si postavit si svůj vlastní, pak jste jistě v poslední době zaznamenali značný nárůst informací, knih a článků, které radí, jak na to. SENUB (Systémy energeticky úsporných budov) přichází s nabídkou kvalitního provedení stavby nejen pasivních domů za účasti a odborného vedení profesionálních firem z oboru. Navíc můžete získat minimálně tři roky vytápění ve vašem novém domě zdarma.

Stavba energeticky úsporného domu

Proč stavět energeticky úsporný dům?

To je základní otázka, která sužuje většinu investorů, kteří nejsou 100% přesvědčeni a zrazují je do jisté míry mýty, které stále mezi lidmi panují (více o mýtech a předsudcích o pasivních domech se dozvíte na www.senub.cz). Věřte, že odpověď je jednoduchá. Pokud berete v potaz stávající vývoj cen energií a vyhlídky, které nám naše budoucnost přináší, je patrné, že snižování nákladů na vytápění může značně ulehčit naší peněžence. Nízkoenergetický či pasivní dům bychom měli chápat jako investici do budoucnosti, nikoliv jako vysoké pořizovací náklady v současné době.

Stěžejní výhodou a základní myšlenkou energeticky úsporných domů je tedy jejich nízká spotřeba energií. Díky kvalitně provedené obálce domu a dostatečnému zateplení funguje dům obdobně jako klasická termoska. Tzn., že z něj v chladném období uniká velmi malé množství tepla a dům není nutné vytápět běžným topným systémem. Teplota interiéru včetně stěn a oken je konstantní po celý rok, a to kolem 22°C, což je pro většinu lidí komfortní a příjemné prostředí.

Proč stavět energeticky úsporný dům?
Proč stavět energeticky úsporný dům?

Energeticky úsporné domy, resp. domy s téměř nulovou spotřebou energie mohou dosáhnout hodnoty měrné roční spotřeby tepla na vytápění jen okolo 30 kWh/m2a a méně. Pro srovnání uvádíme hodnotu spotřebu energie na vytápění u běžného nedostatečně zatepleného domu, která se pohybuje až kolem 150 kWh/m2a.

Teplotní zisky v takovém domě jsou zejména ze sluneční energie (orientace oken na jih) a samozřejmě také ze spotřebičů a samotných uživatelů domu. Úspora energie pak oproti běžné výstavbě představuje až 90%. Dostatečná vrstva izolace pro pasivní dům je 300 mm v podlaze na terénu, 300 – 400 mm ve stěnách a 500 – 600 mm ve střešní konstrukci.

Dalším důležitým parametrem je těsnost obálky, která je kontrolována tzv. blower door testem, která zaručuje její neprůvzdušnost. Doprovodným prvkem energeticky úsporných domů by měly být také úsporné spotřebiče, které mohou snížit spotřebu energií až o 50%.

Z hlediska kvality vnitřního prostředí ocení uživatelé pasivních domů zejména neustále čistý vzduch bez nutnosti větrání okny. Tento faktor zaručuje jednoduché technologické zařízení systémy řízeného větrání, tzv. rekuperace.

Proč stavět energeticky úsporný dům?
Proč stavět energeticky úsporný dům?

Jak postavit kvalitní energeticky úsporný dům?

Záleží na každém z investorů, jaké jsou jeho priority a co od svého domu očekává. Důležité je zejména nepodcenit přípravu projektu a samotnou realizaci stavby.

Kvalitní projektová dokumentaceKvalitní příprava projektu do fáze pro provedení stavby včetně řešení složitějších detailů a tepelných mostů, je dobrým předpokladem pro správnou realizaci. SENUB nabízí služby významných českých architektů a projektantů, kteří mají s navrhováním pasivních a energeticky úsporných domů dlouholeté zkušenosti. V nabídce architektonických kanceláří jsou jak typové projekty, tak samozřejmě také možnost vytvoření individuálního návrhu. Různorodost architektury těchto domů můžete shlédnout v unikátním Katalogu pasivních domů 2010.

Konstrukce obálkyKvalita energeticky úsporných domů spočívá mimo jiné v aplikaci kvalitních a výkonných materiálů, které jsou pro tyto konstrukce svými vlastnostmi nejvhodnější. Velmi častým materiálem pro stavbu energeticky úsporného domu je dřevo. Dřevostavby nachází dnes své místo již také v České republice a počet realizací stále stoupá.

Pro zajištění tepelně izolačních vlastností je důležité kvalitní zateplení. Z hlediska potřeb a řešení stavby je možné volit mezi skelnou či kamennou vlnou a dále extrudovaným i expandovaným polystyrenem, včetně „šedého“ typu. V případě provedení kontaktního zateplení fasády je možné využít zateplovacích systémů.

Nedílnou součástí pasivních domů jsou kvalitní okna. Okna a ostatní otvorové výplně jsou obvykle nejslabším článkem konstrukce domu, kterým uniká nejvíce tepla do exteriéru.

Technologie pro pasivní domyPro správné fungování a užívání pasivního domu nemusí být nutně využito složitých technologií. Naopak, opatření, která z domu dělají dům pasivní, by měla vycházet z využití jednoduchých konstrukčních a architektonických zásad.

Pro zajištění přívodu předehřátého čerstvého vzduchu je využívána rekuperační jednotka, která má za úkol odvádět znečištěný vzduch z odpadních místností (např. kuchyň, WC, koupelna), který odděleným průchodem předává teplo nově přiváděnému čistému vzduchu, který je dále předáván do obytných místností domu (ložnice, obývací pokoj).

Z hlediska ekologického přístupu k životnímu prostředí by mělo být v pasivním domě využito maximální množství energie z obnovitelných zdrojů a zajištěno nízkonákladové vytápění.

Nepodceňujte realizaci stavbyNejzásadnější fází stavby energeticky úsporného domu je jeho samotná realizace, které předchází výběr kvalitní dodavatelské firmy a zajištění precizní stavby domu podle projektové dokumentace s eliminací tepelných mostů. Pro správný výběr dodavatele jsou důležité zkušenosti a případně ukázka referentských staveb. Pro kontrolu kvality stavby je možné provést blower door test a případně měření termokamerou. Tato opatření mohou odkrýt případné nedostatky ještě před dokončením samotné stavby.

Jak postavit kvalitní energeticky úsporný dům?
Jak postavit kvalitní energeticky úsporný dům?

Užívání pasivního domu

Užívání pasivního domu není nikterak složitá záležitost zejména z toho důvodu, že jsou využívány jednoduché podpůrné technologie. Z hlediska funkčnosti rekuperace bychom se měli vyhnout nadměrnému otevírání oken a dveří. Neznamená to, že nesmíme otevřít okno, výhoda je zejména v tom, že ho nemusíme otvírat, a to ani v zimním období, kdy v průběhu klasického větrání okny ztrácíme značný objem tepla z interiéru, které musíme následně dodat pro dosažení požadované tepelné pohody.

Teď už nemusíte dělat nic jiného, než si užívat komfortu, který vám váš nový dům poskytne. Pokud postavíte pasivní dům s uskupením SENUB, pak získáte minimálně tři roky na vytápění zdarma.

Více informací naleznete na www.senub.cz.

Publikováno: 1.9.2011, Autor: Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. (text a foto) , Profil autora: Redakce