reklama

O slunovratu nám zima předloží účet

Zima definitivně odchází. Blíží se konec března, slunce nezadržitelně stoupá k rovníku a přináší nám tolik očekávané jaro. Den „D“, tedy první jarní den, obvykle připadá na 20. nebo 21. března. Je to den, kdy slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Den i noc je stejně dlouhý, a proto se také používá termín jarní rovnodennost. To, že končí zima a vrací se nám teplo, zahrádky a blížící se letní koupání, zase vyjadřuje název jarní slunovrat.

Pravidelná kontrola střechy, nejen po kruté zimě, je investicí do budoucna. Máme pro vás pár tipů na co si dávat pozor a jak vybrat izolaci.
O slunovratu nám zima předloží účet

Už nás svrbí ruce

Ty z nás, co máme naše milované zahrádky a skleníky, už nějaký čas svrbí ruce. Nemůžeme se dočkat, až konečně znovu zažijeme ten první opravdu teplý den, tu první vůni jarní země. Jarní práce na zahradě patří pro mnoho z nás k daleko větším zážitkům než podzimní sklizně. Všechno zase začíná, ruce se noří do hlíny, znovu se otevírá skleník. Na řadu přichází sazenice, často starostlivě vypiplané za oknem v paneláku. Jsme upřímně rádi, že můžeme konečně ven z domu. Ten nám ale v zimě dobře posloužil, a tak mu věnujme ještě malou pozornost. Vyplatí se nám to.

Už nás svrbí ruce
Už nás svrbí ruce

Rychle na obhlídku

Není rok, kdy by nám zima nepřipravila nějaké to překvapení. Většinou jsou to jen drobnosti, ale za nimi se mohou skrývat vážné problémy, které se navíc neprojeví v domě ihned. Například voda, která se nám do domu dostane, se může vypařovat i několik let. Umíme si představit, co to může udělat s dřevěnými trámy. Jaro je tedy nejlepším obdobím na to provést obhlídku. Není to nic náročného, právě naopak, ale kupodivu nám to může ušetřit spoustu peněz a horu starostí. Co k tomu potřebujeme? Prakticky nic, jen papír, tužku, baterku a silný černý fix.

Rychle na obhlídku
Rychle na obhlídku

Co je doma, to se bohužel počítá

Začneme na střeše. Je třeba pozorně prohlédnout krytinu, zejména hřeben, zda tam nechybí nějaká vrchní taška. Dále je dobré spočítat sněháky. To jsou ty vystouplé části v plechových úžlabích a na nižší části střechy, co zajistí rovnoměrné odtávání sněhu při oteplení. Často jsou ohnuté a někdy i utržené. Po extrémní zimě, jako byla tato, určitě prohlédneme i okapy. Mohou být plné nepořádku nebo dokonce popraskané od ledu. Jsou vysoko, a tak to ze země může vypadat, že je vše OK, opak však bývá pravdou. Všechny postřehy si pečlivě zapíšeme do našeho „bonzbloku“.

Co je doma, to se bohužel počítá
Co je doma, to se bohužel počítá

Fixou jako zamlada

Na co ale ta fixa? Tak to je pro obhlídku půdy. Zde můžeme jen na jaře jasně vystopovat prasklé tašky a místa, kudy nám na půdu zatéká. Vidíme také místa, kde se objevily stopy po úniku tepla stropem domu. Ano, všechny fleky na půdě nemusí být od vody zateklé, může se také jednat o vodu zkondenzovanou. Teplý vzduch může během zimy projít stropem, zvláště když není dostatečně izolovaný. Tento teplý vzduch se srazí na studené konstrukci krovu nebo na střeše. V těchto měsících je vše ještě čerstvé a dobře viditelné. Je dobré označit fixou místa, jež vypadají podezřele. Jakmile se totiž do střechy naplno opře jarní sluníčko, všechno zmizí. Posledním dobrým krokem je zkontrolovat okna a interiér domu a označit místa s plísní. Tady už ne fixem. U oken je dobré krátce mrknout na stav povrchu, tj. laku, zda není narušený ledem. Málo se ví, že výrobci oken mají často v záručních podmínkách nátěry oken zdarma.

Fixou jako zamlada
Fixou jako zamlada

Co můžeš udělat hned, odlož na pozítřek a máš dva dny volno

Tak tohle, pokud jde o náš vlastní dům, opravdu nedoporučujeme. Právě jaro je ta nejpříhodnější doba pro řešení věcí, jako jsou například izolace. Proč? Vždyť to přímo odporuje logice, ne? Proč kupovat kožich v létě? Je to jednoduché a velmi chytré. Firmy startují sezonu, teprve sestavují harmonogramy zakázek, mají spoustu volných termínů a navíc dávají velmi dobré podmínky. I jejich pracovníci jsou jaksi méně opotřebovaní a můžete získat více zkušených řemeslníků než v sezoně. Pokud sázíte na kvalitní materiály, máte to jednodušší.

Dobrým tipem je foukaná minerální izolace MAGMARELAX. Izolování stropu patří mezi nejlevnější varianty zateplení oproti drahému zateplování fasád či výměny oken. Izolace je vyrobena ze speciálního vlákna, které zabrání úniku tepla ven z objektu a dokáže zabránit i vlhkosti v domě. Kromě těchto vlastností izolace nesléhá, není přitažlivá pro hlodavce ani hmyz, a má dobré protipožární vlastnosti. To je ta nejvyšší kvalita, ale pozor, všechno dělají lidé. Z praxe víme, že i velmi kvalitní firmy často musí pro velký zájem klientů v sezoně najímat brigádníky a tím se mohou služby horšit. Proto doporučujeme neváhat a izolovat ihned.

Co můžeš udělat hned, odlož na pozítřek a máš dva dny volno
Co můžeš udělat hned, odlož na pozítřek a máš dva dny volno
Co můžeš udělat hned, odlož na pozítřek a máš dva dny volno
Co můžeš udělat hned, odlož na pozítřek a máš dva dny volno

Účet uzavřen

Zima pomalu odchází a záleží na vás, jestli si můžete říci, že jste letos už udělali ten správný krok, jak se připravit na další sezónu. V klidu roztrhat seznam oprav a tak se zbavit všech letitých zimních „strašáků“. Takže „Hasta la vista zimo!“

www.ippolna.cz

Publikováno: 22.3.2012, Autor: IP Polná (text a foto) , Profil autora: Redakce