reklama

V čem je jiná stříkaná izolace

Když se prostřednictvím společnosti HONTER Copany s.r.o. u nás objevily stříkané izolace, nepochybně vzbudily zvědavost. Kde se vzaly, co vlastně jsou a proč bychom měli například zateplovat s nimi, když je tady spousta ozkoušených a v podstatě spolehlivých izolačních materiálů? Pokusme se dnes najít možnou odpověď.

Kde se vzaly, co vlastně jsou a v čem jsou jiné stříkané izolace a proč bychom měli s nimi například zateplovat? Pokusme se dnes najít možnou odpověď.
V čem je jiná stříkaná izolace

V čem je jiná stříkaná izolace?

Co se týká novinek v technologiích, jsme zvídaví, rádi si o nich čteme, divíme se tomu, na co lidé všechno nepřijdou a diskutujeme o tom. Přirozený konservatismus nám ovšem velí jistou opatrnost: třeba o výhodách zateplení domů jsme věděli dobře, ale k tomu, aby se pořádně rozběhlo, nás donutil až vražedný růst cen energií. Ale jakmile to začalo a dokonce se přidaly dotační akce, zmizel bezmála každý druhý barák v lešení. A to vyrostlo nejen na panelácích, v některých vesnicích v Česku to najednou vypadalo jako v Polystyrénové Lhotě.

V čem je jiná stříkaná izolace
V čem je jiná stříkaná izolace

Zámořský způsob

Amerika se kromě charakteristických mrakodrapů skládá i ze stejně charakteristických malých domečků, přičemž více či méně zoufalé manželky jejich majitelů zprostředkovávají coby realitní obchodnice jejich prodej či pronájem. Při pozornějším pohledu nám neunikne, že ve velké míře se jedná o lehké dřevostavby. Kdo neměl ze zeměpisu pětku ví, že kontinentální klima sem přináší velké rozdíly teplot v zimě a v létě. Ani vcelku ideální vlastnosti dřeva by k dosažení tepelné pohody v těchto domcích nestačily. Společnost La Pola, kterou u nás HONTER zastupuje, proto vyvinula prostředky a způsob aplikace stříkaných izolací, který je v Kanadě a USA velmi úspěšný. Jsou to pěnové izolace Foam-Lok 500 a Foam-Lok 2000.

Zámořský způsob
Zámořský způsob
Zámořský způsob
Zámořský způsob

Pěny se představují

FOAM-LOK 500 je stříkaná pěnová izolace na vodní bázi s otevřenou strukturou buněk. Co to je? Je to struktura, kde není kladen důraz na konečnou tloušťku izolace, takže výsledek má vynikající protihlukové vlastnosti a malou objemovou hmotnost. FOAM-LOK 2000 je v některých ohledech zase o kus dál. Má uzavřenou strukturu, tedy vytvoří vrstvu z milionů miniaturních uzavřených buněk, což je výhodné vzhledem k tuhosti a pevnosti pěny.

Pěny se představují
Pěny se představují

Celkově lze výhodnost stříkaných pěnových izolací shrnout takto:

 • jedná se o bezespárovou technologii bez vzniku tepelných mostů
 • lze tak izolovat i jinak těžko dostupná místa
 • použití nástřikem nebo vstřikováním do dutin je rychlé, čisté a také bezodpadové a nejde na úkor životního prostředí
 • pěny vynikajícím způsobem přilnou k podkladu, zamezí prostupu vzduchu, vytvoří dokonalou parotěsnou zábranu a zamezuje i růstu plísní
  Pěny se představují
  Pěny se představují

  Jak to vypadá v číslech

  Odborníci, kteří dvousložkový nástřik aplikují, vypadají ve svých pracovních oděvech jako astronauti. Vrstva po nanesení na stavební konstrukci zvětší mnohonásobně během několika sekund svůj objem, takže se pěna dostane opravdu všude. Proti obvykle používaným skládaným tepelným izolacím (například EPS či minerální vlna) vznikne dokonalá trvale pružná vrstva bez jakýchkoliv spár – prostě jako byste budovu oblékli do dokonalého pláště. Prakticky izolační vlastnosti PUR pěny dokazují následující čísla: efekt, který dosáhneme použitím devadesáti pěti centimetry zdiva z plných cihel, můžeme získat dvanácti a půl centimetry zdiva z dutých cihel nebo jedenácti centimetry plynosilikátů. Úspornější je použití pěti a půl centimetru minerální vaty, nebo pěti centimetrů polystyrenu (EPS). A víte, jak to vypadá se stříkanou polyuretanovou pěnovou izolací od společnosti HONTER? Té stačí k dosažení stejného efektu jen tři centimetry.

  Více o tom, v čem jsou jiné stříkané izolace naleznete na www.honter.cz.

  Publikováno: 4.8.2012, Autor: Jiří Jan (text), HONTER Company (foto), Profil autora: Redakce