reklama

Tipy pro správný výběr optimálního komínu

Každý, kdo touží po romantických chvílích u rozpáleného krbu nebo kamen, potřebuje kvalitní a bezpečný komín. Také investor, který chápe tepelný spotřebič spíše jako záložní zdroj tepla než prostředek pro vytvoření nezapomenutelné atmosféry u živého ohně, musí řešit otázku, jaký komín bude pro jeho stavbu optimální. Čím se ale při výběru komínu řídit a jak vybrat nejvýhodnější řešení?

Tipy pro správný výběr optimálního komínu

Univerzální komín zajistí možnost budoucí výměny topidla

Nikdo dnes nemůže s určitostí říci, jaké topidlo bude za deset let používat. Vyplatí se více plynový kotel nebo elektrické vytápění? Anebo bude výhodnější solar či tepelné čerpadlo? Prozíravý stavebník musí myslet na budoucnost a je si vědom, že tepelný zdroj, který si zvolí dnes, bude možná chtít za pár let vyměnit za efektivnější. Snadný přechod na nový otopný systém stejně jako nezávislost na externích dodavatelích plynu či elektřiny dokáže zajistit pouze univerzální komín. Ten můžete používat pro odvod spalin jak od spotřebičů ústředního vytápění, tak z lokálních kamen na různé druhy paliv. Můžete též kombinovat více otopných systémů najednou. Jelikož je dnes většina topných těles závislá na dodávkách elektřiny a v případě jejích výpadků přestane fungovat, krbová kamna představují výhodný záložní zdroj vytápění.

Je univerzální komín renomované značky cenově dostupný?

Univerzální komínový systém je jediné spolehlivé a bezpečné řešení odvodu spalin, které učiní investora nezávislým na výběru jediného paliva. Je samozřejmé, že vyšší kvalitě obvykle odpovídá také cena. Proto se mnoho stavebníků při snaze minimalizovat rozpočet na novostavbu rodinného domku nakonec rozhodne komín oželet, anebo se přikloní k nesystémovému řešení a nekvalitním komínem i amatérským napojením riskuje požár a řadu dalších komplikací. Přitom lze dnes pořídit spolehlivé komínové systémy, a to dokonce z dílny renomovaného výrobce, velmi výhodně.

Je univerzální komín renomované značky cenově dostupný?
Je univerzální komín renomované značky cenově dostupný?

Všechna očekávání letos překonal největší evropský výrobce komínů Schiedel, který uvedl na trh univerzální komínový systém Uni***Plus za mimořádně atraktivní cenu. Originální komín Schiedel o průměru 16 cm tak můžete získat již za 22. 400,- Kč bez DPH. Celý komínový systém je k dispozici v unikátní sadě Schiedel Uni***Plus Komplet na jediné nevratné paletě. Odpadá tak nejen složitý transport, ale především zdlouhavé vypočítávání finální ceny celého systému, stejně jako obtížné shánění součástí po jednom kusu.

Srdcem komínu je komínová vložka

Srdcem každého komínu je komínová vložka. Bohužel stále existuje mnoho stavebníků, kteří tuto zásadu neznají a podléhají dojmu, že nejdůležitějším faktorem je vnější plášť z komínových tvárnic. Existuje poměrně rozšířená, avšak zcela mylná představa, že musí korespondovat materiál pláště komína s materiálem obvodového zdiva celého domu. Komín však tvoří dilatačně, statisticky, ba i esteticky samostatnou jednotku stavby.

Srdcem komínu je komínová vložka
Srdcem komínu je komínová vložka

Pozornost stavebníků by se při nákupu komínu měla zaměřit zejména na vložku komínu a její provozní vlastnosti. Málokterý prodejce komínových systémů je přitom originálním výrobcem keramických komponentů pro odvod spalin a investuje čas a prostředky do jejich vývoje. Výjimku představuje společnost Schiedel, která vyrábí univerzální komínové systémy na bázi precizních německých technologií již přes šedesát let.

Žádejte nadstandardní záruku

Zatímco topidlo bude mnoho uživatelů během svého života měnit, komín je investicí na několik generací dopředu. Proto je vhodné myslet při jeho pořízení na dostatečnou záruku kvality. Evropská komínová špička Schiedel si díky dlouholeté výrobě prémiových keramických vložek, jejich vývoji, inovacím, testování a prověřování v praxi může dovolit poskytovat záruku v délce třiceti let. Nadstandardní záruční doba se týká také univerzálního komínu Schiedel Uni***Plus, který je díky extra výhodné pořizovací ceně dostupný takřka každému stavebníkovi. Keramická vložka systému Uni***Plus je navíc odolná proti vlhkosti a vyhoření.

Jednoduchá výstavba bez zbytečných komplikací

Výstavba komínu je dalším kritériem, které by měl stavebník při pořízení konkrétního systému důkladně zvážit. Stavebnicové komíny jsou zabudované v základní kostře domu, a proto by se s jejich realizací mělo počítat již v projektové fázi. Ideální je, když komín roste s hrubou stavbou. Systémový komín Schiedel Uni***Plus postavíte rychle a bez zbytečných komplikací. Jedná se o třísložkový komín se zadním odvětráváním, v unikátní sadě Uni***Plus Komplet tedy naleznete komínové tvárnice i vložky, a také izolační rohož pro standardní délku komínu sedm metrů. Pokud potřebujete vyšší komín, stačí si originální součásti jednoduše přiobjednat. Od 1. 3. obsahuje sada také skvělou novinku - kupón na odběr napojovacího dílu pro připojení spotřebiče zcela zdarma. Komín Uni***Plus je stylově ukončen nerezovou krycí deskou a prvky v imitaci cihly.

Jednoduchá výstavba bez zbytečných komplikací
Jednoduchá výstavba bez zbytečných komplikací

Více informací o možnostech unikátní komínové sady naleznete na internetových stránkách výrobce www.schiedel.cz.

Publikováno: 29.6.2013, Autor: Schiedel, s.r.o. (text a foto) , Profil autora: Redakce