reklama

Chodníky a plochy kolem bazénů mohou být funkční i krásné

Kromě nových nerezových bazénů a jiných funkčních vylepšení se může městské koupaliště v Sokolově pochlubit atraktivním bezespárým povrchem z unikátní technologie GRANISOL. GRANISOL je jedním z produktů četného portfolia skupiny CEMEX - předního celosvětového výrobce a dodavatele hotových betonových směsí, cementu, kameniva, přísad a dalších stavebních materiálů.

Chodníky a plochy kolem bazénů mohou být funkční i krásné

GRANISOL je technologie, která rozšiřuje možnosti využití pohledového betonu, jednoho z nejodolnějších stavebních materiálů, do míst, kde se o aplikaci díky jeho industriální podstatě neuvažovalo. Systém GRANISOL v sobě totiž snoubí výhody a vlastnosti betonu a přitom propůjčuje povrchu přírodní plastický vzhled použitého kameniva. Navíc je možné ho aplikovat na velké plochy, kde vytvoří bezespárý, bezúdržbový povrch. To samo o sobě eliminuje možnost prorůstání travin, navíc díky dodatečné impregnaci GRANISOL Finish není třeba aplikovat fungicidy a herbicidy, které nepříznivě ovlivňují přilehlé zatravněné plochy. Pryskyřičná impregnace zvýrazňuje barevnost kameniva a usnadňuje čištění i celkovou údržbu strukturovaného povrchu.

Plochy a chodníky kolem bazénů mohou být funkční i krásné
Plochy a chodníky kolem bazénů mohou být funkční i krásné

Protiskluzný povrch a variabilní přírodní vzhled

Přední vlastností GRANISOLu je jeho protiskluzný povrch, což ho ostatně nominovalo na vítěze i při rekonstrukci plochy okolo nových bazénů v Sokolově. Úroveň protiskluznosti lze u technologie GRANISOL navíc ovlivnit právě vhodným výběrem a velikostí příměsového kameniva. Zatímco u ploch pochozích především bosou nohou se volí kulaté těžené kamínky, u povrchů pojížděných těžkými nákladními auty je to ostrohranný drcený štěrk. Na zahradní chodníky kolem bazénu je pak vhodné použít výrazné větší kamenivo, aplikovat lze až do velikosti frakce 8/16. Vzhled povrchu samozřejmě ovlivňuje druh zvoleného kameniva, variabilní hloubka vymývání, ale i možnost pigmentového zabarvení betonu.

Protiskluzný povrch a variabilní přírodní vzhled
Protiskluzný povrch a variabilní přírodní vzhled

Mrazuvzdorná betonová směs zpracovatelná do 90 minut

Provedení technologie GRANISOL je oproti ostatním úpravám vnějších ploch velmi rychlé, a je tak možné ve velmi krátkém čase upravit i velké plochy. Pokud statik neurčí jinak, používá se standardně beton pevnostní třídy C25/30 s odolností XF2 (mrazuvzdorný, odolný vůči chloridům obsažených v posypových solích). Směs vybraných cementů, kameniva, zušlechťujících přísad a rozptýlené polypropylenové výztuže na stavbu dopraví autodomíchávač jako čerstvý beton, jehož doba zpracovatelnosti se pohybuje okolo 90 minut. Ten se vylije na urovnaný a zhutněný podklad opatřený PE folií, vymezený klasickými okrajníky, nebo plastovými, či ocelovými flexibilními segmenty. Betonová směs se vyrovná, uhladí a opatří speciálním postřikem, který zastaví hydrataci cementového pojiva do stanovené hloubky. Po 24 hodinách se vysokotlakou myčkou rovnoměrně vymyje povrchová vrstva pojiva a obnaží se kamenivo. Zábradlí, osvětlení, nebo upevnění přístřešků je ideální provést s předstihem a kotvit ho přímo do samotné konstrukce. Postup pokládky si můžete přečíst zde.

Libovolný geometrický tvar s mimořádnou odolností
Libovolný geometrický tvar s mimořádnou odolností

Po úplném vytvrdnutí (pochozí po 48 hodinách, pojížděný po 10 dnech) vznikne plošná betonová konstrukce mimořádné odolnosti, která zaručuje výbornou stabilitu při pojezdu vozidel bez nebezpečí sedání a propadání. Desku je samozřejmě nutné dilatovat po dílcích o maximálních rozměrech 5x5 m, u dilatačních celků je také nutné dodržet pravidlo, že délka plochy by neměla přesahovat 1,5násobek šířky a šířka by měla být maximálně 25násobkem tloušťky. Ze své podstaty GRANISOL nevyžaduje náročnou přípravu podkladu, navíc celková skladba chodníku kolem bazénu je útlejší než skladba s betonovou dlažbou. Pro pochozí plochy stačí 10 cm betonové směsi GRANISOL, pro pojíždění osobním autem 16 cm a 18 cm pro vůz nákladní. Společně se zvyšováním finální vrstvy narůstá i mocnost podsypu.

Mrazuvzdorná betonová směs zpracovatelná do 90 minut
Mrazuvzdorná betonová směs zpracovatelná do 90 minut

Dlouhá životnost a pozitivní akustické vlastnosti

GRANISOL s plastickým kamenitým povrchem přírodního vzezření je možné aplikovat na libovolný geometrický tvar na parkovištích, chodnících, plochách u bazénů, příjezdových cestách, terasách nebo parcích či cyklostezkách. Stejná struktura v celém průřezu konstrukce se stará o stále stejný vzhled po desítky let, provoz povrch leští a částečně vymývá pojivo (bez vlivu na vlastní funkci), proto je s postupem času barevnost živější a struktura kameniva výraznější. GRANISOL také pozitivně ovlivňuje akustické vlastnosti, protože povrch zvukové vlny absorbuje, také tlumí valivý hluk pneumatik.

Více informací najdete na cemex.cz.

Dlouhá životnost a pozitivní akustické vlastnosti
Dlouhá životnost a pozitivní akustické vlastnosti

Publikováno: 26.5.2019, Autor: Cemex (text a foto) , Profil autora: Redakce