Terasa je ideálním místem pro užívání si sluníčka a duševní odpočinek. Podívejte se, jak se rázem stane z fádní terasy luxusní záležitost. Proměňte ji krok za krokem v místo, kde se budete v létě rádi setkávat s blízkými, nebo si užívat zaslouženého relaxu a čerpat energii ze sluníčka.
Čas na výměnu přišel po 10 letech
Manželé koupili byt v se standardní zámkovou dlažbou na terase a těšili se, že ji jednou vymění. Po 10 letech užívání se pustili do její revitalizace. Z pouhé terasy se návrh rozšířil o možnost výstavby případné budoucí zimní zahrady. Vybudování základů trvalo půl roku a stálo 60 000 Kč/30 m2. Nákup dlažeb JIKA Di Pietra 60x60 Marengo stál 32 400 Kč/30 m2 vč. DPH. Samotná pokládka (včetně lepidel) pak 20 000 Kč/30 m2 vč. DPH. Celý projekt lehce přesáhl 100.000,- Kč, což byla částka, kterou manželé mohli investovat.
Podrobnější informace o sortimentu naleznete na www.jika.cz.

Nasákavost dlažby
Výběru správného druhu dlažby bychom měli věnovat zvýšenou pozornost. Nejčastější volbou pro terasy je keramická dlažba. Nejdůležitějším faktorem u venkovního použití dlažby je nasákavost, tedy schopnost keramických výrobků absorbovat vodu z okolního prostředí. Určuje se normou EN 14 411:2012. Slinuté (zhutněné) keramické dlaždice s nízkou nasákavostí 0,04–0,5 % vykazují nejlepší vlastnosti v extrémních podmínkách, zejména odolnost proti mrazu.

Bezpečný pohyb po dlažbě
Protiskluznost dlaždic je faktor, na který bychom při výběru dlažby na terasy neměli zapomínat. Protiskluznost určuje míru skluznosti různých podlahových materiálů. Na tomto parametru závisí schopnost bezpečného pohybu osob po podlahách. Klíčová je norma ČSN 74 4505. Na terasách je změna povětrnostních podmínek běžná. Protiskluznost dlaždic může zabránit mnoha úrazům. V dnešní době ji lze zvýšit i speciálními nátěry, avšak je lepší s tím počítat již při samotném návrhu.

Retifikované dlaždice pro malé spáry
Běžné dlaždice nemají úplně přesné úhly. Je to dáno způsobem výroby, kde je prakticky nemožné dosáhnout tak vysoké přesnosti. Právě z toho důvodu se u běžných dlaždic dělají spáry tři až pět milimetrů, které tyto nerovnosti skryjí. Dobrou alternativou jsou retifikované dlaždice, které jsou zabroušeny na přesný rozměr a mají absolutně přesné hrany. Díky těmto dlaždicím lze dosáhnout milimetrové přesnosti a spáry prakticky vynechat, respektive snížit až na jeden milimetr! Ovšem také to vyžaduje práci zkušeného obkladače, který má s těmito obklady zkušenosti.






Publikováno: 28.7.2016, Autor: JIKA (text a foto)
, Profil autora: Redakce