reklama

Podkroví - bydlení mezi trámy

Povedlo se vám získat půdu nebo podkroví domu pro váš byt, máte zodpovězeny otázky, které se týkají statiky, střešní krytiny a oken a přemýšlíte jak dál? Půda a podkroví je zcela originální prostor a jako k takovému je nutno k němu přistupovat nejen při výběru materiálů a technologií stavby, ale i při zařizování interiéru.

Povedlo se Vám získat půdu nebo podkroví domu pro Váš byt? Vytvořte si z toho podkroví dokonalé bydlení mezi trámy! Budete nadšení.
Podkroví - bydlení mezi trámy

Sádrokarton

Sádrokarton
Sádrokarton

Moderním stavebním materiálem dnešní doby, hojně využívaným i při rekonstrukci půdních prostor, je bezesporu sádrokarton. Jeho nespornou výhodou je, že patří mezi systémy takzvaného suchého zdění. Při práci s ním nepotřebujeme ani maltu ani štuk. Právě díky těmto přednostem našel bohaté uplatnění při rekonstrukcích interiérů nejrůznějších typů a na stavbách.

Práce se sádrokartonem není složitá a jsme-li alespoň trochu zruční, jistě ji zvládneme sami. Materiál lze snadno zkrátit nebo uříznout na potřebný rozměr kvalitním ostrým kobercovým řezákem. Podle rovné latě jej z jedné nebo obou stran nařízneme a zlomením oddělíme. Prodávané nejběžnější formáty jsou 120×200 cm a 120×250 cm. Prodávané deseky mají tloušťku 9,5 mm, 12,5 mm a 15 mm a jejich cena se pohybuje okolo 50–120 Kč za m2.

Pod slovem sádrokarton si však nepředstavujme jenom desky. Je to kompletní ucelený systém spojek, profilů, pásků a kotev, kterými snadno vytvoříme jakoukoliv konstrukci, snížení stropu nebo opláštění.

Sádrokarton
Sádrokarton
Sádrokarton
Sádrokarton

Použití sádrokartonu při rekonstrukcích nebo dodatečné změně vnitřních dispozic interiéru je velmi různorodé. Snadno z něj postavíme příčky, vytvoříme prostor pro vestavěnou šatnu, snížíme příliš vysoký strop ubírající teplo. Příčky ze sádrokartonu mohou prostor předělovat nejenom opticky, ale i akusticky. Vždy záleží na tloušťce příčky a na jejím vyplnění vhodným izolačním materiálem. Hlukovou nepropustnost je možné zvýšit také více vrstvami obkladu, zdvojením nebo zesílením příčky.

Sádrokarton
Sádrokarton
Sádrokarton
Sádrokarton

Mezi lidmi, kteří nemají s tímto materiálem zkušenost, panuje občas mylný názor, že ze sádrokartonu se sice rychle všechno postaví, ale nic do něj nejde zavěsit. Pro zavěšování předmětů do sádrokartonového podhledu nebo příček existují speciální hmoždinky, které se po proniknutí deskou rozevřou a vytvoří opěrnou plochu, či speciální plastové hmoždinky s vysokým břitem, které se do desky pevně „zakousnou“. Na sádrokartonovou konstrukci je možné zavěsit i těžší předměty (například kuchyňskou linku). S tím je však nutné počítat dopředu a v místě závěsu vést příčkou silnější vyztužující profil nebo hranolkovou konstrukci.

Sádrokarton
Sádrokarton
Sádrokarton
Sádrokarton

Do stropu můžeme vykružovací pilkou snadno vyvrtat otvory, do nichž zapustíme halogenové osvětlení, nebo nad ním skrýt rozvody elektroinstalace či vzduchotechniky. Hrany desek jsou po delší straně ubrány, takže po sražení jednotlivých desek k sobě vznikne prostor pro tmel, který spáru bezestopy překryje. Na nejrůznější oblouky je vhodné použít 9mm ohebný sádrokarton s vyšším obsahem syntetických vláken.

U nás jsou nejznámější a nejvíce rozšířené systémy Knauf, Rigips, Gyproc, Lafarge. Přes sádrokarton je možné malovat, tapetovat nebo nanést reliéfní štuk.

Sádrokarton
Sádrokarton
Sádrokarton
Sádrokarton

Sádrokarton se uplatní i v koupelně. Tam však musíme použít zelený sádrokarton s úpravou do vlhkého prostředí.

Při zabydlování podkrovních prostor jde vždy o atypický prostor se šikmými stropy, mnoha zákoutími a výklenky, které je potřeba především zaizolovat a opláštit. Tady je sádrokarton jako materiál neocenitelný. V tomto případě se používá červený, který má nehořlavou úpravu. I zde oceníme především snadnou manipulaci s ním, nižší hmotnost a hlavně velmi dobrou zpracovatelnost na vhodný rozměr.

OSB neboli dřevoštěpka

OSB neboli dřevoštěpka
OSB neboli dřevoštěpka
OSB neboli dřevoštěpka
OSB neboli dřevoštěpka

Dřevoštěpkové desky se pod názvem OSB prodávají v několika formátech a jejich hrany jsou rovné nebo opatřené systémem „pero drážka“ (stejně jako u palubek). Můžeme je velmi dobře použít jak ke srovnání podlah, tak ke stavbě příček nebo zaklopení izolace. Velmi často se používají i jako podklad pro střešní krytiny typu eternitu nebo kanadského šindele. Povrchová úprava je možná stejně jako u sádrokartonu malováním, tapetováním, ale velice příjemně vypadají i příčky z OSB, které jsou barevně lazurovány nebo jen nalakovány bezbarvým lakem.

OSB neboli dřevoštěpka
OSB neboli dřevoštěpka
OSB neboli dřevoštěpka
OSB neboli dřevoštěpka

Na srovnání podlah se také často používají cetris – cementotřískové desky.

Dřevo (i plast)

Dřevo (i plast)
Dřevo (i plast)
Dřevo (i plast)
Dřevo (i plast)

Na šikmé stěny, jako podbití krovů a k zakrytí izolací lze samozřejmě použít i palubky. Vzhledem k tomu, že jsme chatařsko chalupářský a kutilský národ, mají u nás poměrně velkou tradici.

Dobře se s nimi pracuje a snadno je zkrátíme, dokončení krajů se provádí dřevěnými lištami s různým profilem. Při jejich povrchové a barevné úpravě je však lepší volit světlejší přírodní odstínu nebo bezbarvý lak. Prostor se nám tak zbytečně opticky nezmenší a neztmaví. Díky jednoduché manipulaci se systémem pero-drážka jsou palubky také velmi vhodné k použití na podlahy zvýšených galerií, pater a pódií. Na stropní podhledy a podbití krovů je možné použít také plastové obkladové panely nejrůznějších vzorů a desénů.

Podlahy

Podlahy
Podlahy

V podkroví, stejně jako v běžném podlaží, vybíráme podlahovou krytinu především podle praktičnosti. Vždy však bude platit, že půdnímu bytu sluší dřevo. Plovoucí podlahy – tedy podlahy, které jsou volně položeny na podkladu a jejichž dokončovací lišty jsou kotveny ke stěnám a ne k podlaze – jsou v poslední době v bytech snad nejrozšířenějšími. Můžeme si vybrat různé desény laminátových i dřevěných. Nejvýhodnější systém mají podlahy zámkové, které se nelepí, neboť jednotlivé komponenty se do sebe „zakousnou“ a drží. V případě poškození je možné část vyjmout a vyměnit. Další výhodou je, že podlaha je hned po položení pochozí a nevzniknou spáry, protože zámek podlahy je pevně „zakousnutý“ a drží díly u sebe.

Pro spojení nestejně vysokých sousedících podlah nebo místo prahu slouží speciální přechodová lišta, která rovněž zajišťuje potřebnou dilataci. Drobné spáry mezi dokončovací lištou a stěnou vyplníme akrylovým tmelem. Podlahové lišty v sobě mají po celé délce vyfrézované vybrání, kterým je možné vést kabely od televize, zvonku či počítače aniž by nám hyzdily stěny nebo jsme o ně neustále zakopávali.

V koupelně, kuchyni a ve vstupním prostoru je praktičtější zvolit na podlahu například dlažbu. Také v případě, že chceme mít v bytě podlahové vytápění, bude dlažba vhodnější. Protože v půdních bytech najdeme častěji velké otevřené prostory, které jsou někdy i spojené s venkovní terasou, je třeba při pokládání podlahy myslet na dilataci. Pokud totiž položíme velkou plochu dlažby, může se nám snadno stát, že popraská.

Prostor

Prostor
Prostor
Prostor
Prostor

Trámy jsou součástí interiéru, jsou všude a nejvíce tam, kde potřebujeme postavit nábytek nebo instalovat kuchyňskou linku. V půdních prostorách se nám proto často stane, že trám bude „prorůstat“ kuchyňskou skříňkou, šatnou, koupelnou nebo prostředkem obývacího pokoje. Pokud si ale dáme práci s vhodným zakomponováním trámů do vybavení interiéru, bude náš byt právě díky takovýmto prvkům opravdu originálem.

Výškové nerovnosti jednotlivých prostor vyrovnají schody nebo schůdky, vestavěné galerie a patra. Příčné trámy nevhodné (nepodchodné) výšky se mohou stát policí knihovny, základem pro zvýšené posezení či kuchyňský pult nebo mohou třeba jen opticky rozčlenit prostor.

Prostor
Prostor
Prostor
Prostor

Sešikmené stěny a nejrůznější výklenky a vikýře často vypadají velice romanticky, ale my se musíme na půdu především vejít. Vhodné je snažit se i tento prostor co nejvíce, ale přitom rozumně, využít a vydobýt tak prostor zpět k praktickému využití.

Izolovat půdu až do samotné špičky ve styku podlahy se střechou nebo trámy nemá smysl. Těžko se budeme do postele nebo do knihovničky plížit po břiše a narážet si každé ráno při čištění zubů hlavu o šikmý strop nad umyvadlem asi také není nijaká slast. Proto je vhodnější postavit 50 a více cm vysokou stěnu (podle úhlu krovu) a tou prostor a zkosení uzavřít. Důležitá je samozřejmě kvalitní venkovní izolace. Vytvořením „kapsy“ v takovém prostoru získáme velký úložný prostor, který lze využít například pro vestavěný peřiňák či skříň na sezonní věci.

Interiér

Interiér
Interiér
Interiér
Interiér

Co se týká zařízení interiéru, platí především to, že musí vyhovovat všem obyvatelům bytu. Místo univerzální rady vám tedy nabídneme několik tipů, ze kterých si určitě vyberete to nejvhodnější právě pro vás.

Interiér
Interiér
Interiér
Interiér

Ideální je nechat si vyrobit nábytek na míru nebo kombinovat skladebný z menších komponent, které se dají dobře přeskupovat a kombinovat. Dá se tak maximálně využít zkosený prostor, zařízení nepůsobí hřmotně a mohutně.

Pokud budete mít nábytek umístěný pod šikmé plochy, opatřete jej kolečky. Lépe se vám bude udržovat pořádek.

Interiér
Interiér

Dětský pokoj může být plný zajímavých prvků. Trámům sluší houpací sítě, zvýšená spací podia apod.

Prostor pod schody na patro nebo galerii je možné využít pro šatnu nebo knihovnu. Mezi dva trámy stačí vložit několik polic a máme knihovnu, která může i opticky oddělit jednu místnost od druhé. Pokud nám uspořádání přestane vyhovovat, stačí police odstranit. Pro optické oddělení prostoru je vhodné využít nejrůznější paravány a zástěny.

Pokud máme malé dítě, je třeba dobře zabezpečit všechna místa, ze kterých by mohlo spadnout, takže pozor na schody a galerie.

Interiér
Interiér
Interiér
Interiér
Interiér
Interiér
Interiér
Interiér

V prostorném bytě se najde hodně místa na květiny, pozor jen na to, abychom si je neumístili tak nešikovně, že při každém zalévání budeme muset balancovat na štaflích.

Interiér
Interiér
Interiér
Interiér

Kousek prostoru ušetří také posuvné dveře. Pokud na ně myslíme už při stavbě příček, můžeme použít systém zajíždění do zárubní a kapsy v příčce.

Vyčnívající kovové kramle nebo pásy kovu a spojovací šrouby na trámech můžeme přiznat nebo u země ovázat hrubým přírodním provazem.

Již při stavbě si musíme dobře rozmyslet, kde budeme potřebovat zásuvky elektrického vedení, protože do sádrokartonu neuděláme drážky, vedení se provádí protažením mezi izolací a sádrokartonem.

Interiér
Interiér

V případě poškození trámů je můžeme schovat pod sádrokarton nebo natřít bílou barvou. Niky a výklenky nejrůznějších hloubek a velikostí jsou vděčně využívány jako knihovny a malé domácí galerie. Pozor ale, abyste to s jejich množstvím nepřehnali, nechcete přece bydlet v bludišti.

Interiér
Interiér
Interiér
Interiér

I prostor těsně pod vrcholem střechy se dá využít jako úložný. Stačí do stropu (třeba v předsíni) nainstalovat sklopné stropní schody.

Další tipy a nápady najdete přímo v půdních bytech, které již slouží svým majitelům. Nebojte se jich proto zeptat.

Publikováno: 18.8.2016, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce