reklama

Plastová nebo dřevěná okna?

Každý typ oken má svoje nesporné výhody, ale i nevýhody. Pro plastová okna mluví především snadná údržba, dostupnost a nízká pořizovací cena. Dřevěná okna pak nabídnou především využití přírodního materiálu, vyšší statickou únosnost oproti plastovým profilům a možnost výroby podle přání zákazníka. Jaké jsou vlastnosti plastových a dřevěných oken? Mají tyto materiály nějaké nevýhody?

: Plastová a dřevěná okna mají svoje nesporné výhody, ale i nevýhody. Každý majitel nemovitosti preferuje jiný materiál a podle toho se rozhoduje.
Plastová nebo dřevěná okna?

Dřevěná okna a jejich vlastnosti

Dřevěná okna jsou vynikající pro výplň stavebních otvorů tam, kde požadujete větší podíl přírodních materiálů. Dřevo vyniká obecně velmi solidní životností, avšak zanedbaná údržba se může během několika let negativně podepsat na stavu rámů. Hlavní výhodou zůstávají velmi dobré tepelně technické vlastnosti. Dřevo je materiál snadno zpracovatelný a tak jediné omezení se vztahuje na výrobce, který může vyrábět tvary podle toho, jaké má k dispozici vybavení. Úplně bezproblémová možnost změny hloubky zasklení snižuje riziko vzniku nežádoucího tepelného mostu.

Nevýhoda dřevěných oken spočívá ve vyšší pořizovací ceně při porovnání s bílými plastovými okny. Vlivem reakce na zvýšenou vzdušnou vlhkost je zde nutnost pravidelného obnovování nátěrových ochran po přibližně pětiletém období. Velkým škůdcem je ultrafialové záření a nevhodné povětrnostní podmínky, způsobující vyblednutí barvy rámů a postupné zvětrávání zasklívacích hmot.

K dřevěnému domu by se plastová okna příliš nehodila - přírodní materiál je zde žádoucí
K dřevěnému domu by se plastová okna příliš nehodila - přírodní materiál je zde žádoucí

Vlastnosti plastových oken

Plastová okna se používají jako výplň stavebních otvorů především u novostaveb a starších bytových domů, které procházejí procesem zateplení. Velkou výhodou je jejich nízká pořizovací cena a velice dobrá barevná stálost, daná využitím UV stabilizace. Ta brání postupnému blednutí rámů vlivem ultrafialového záření. Pro lepší tepelně technické vlastnosti používají výrobci metodu vyplnění některých komor polyuretanovou pěnou, což důsledně brání tepelným ztrátám z prostoru ven.

Řez profilem plastových oken
Řez profilem plastových oken

Bezúdržbovost plastových oken je konspirační teorií, nikoliv pravdou. Tak jako jiné typy oken, i plastová okna vyžadují pravidelnou, leč poměrně jednoduchou údržbu. Ta spočívá především v pravidelném mytí alespoň jednou za půl roku a mazání pohyblivých otevíracích mechanismů a pantů. Tím, že profily a sklo zbavíte špíny, okna budou stále jako nová, a to i za předpokladu použití agresivnějších chemických látek. U plastových oken je také nutné pravidelné větrání, protože tato okna mají velmi dobrou těsnost, ve vlhčích a nevětraných prostorách je to především z důvodu prevence proti vzniku plísní.

Původní okna lze důsledným nátěrem renovovat
Původní okna lze důsledným nátěrem renovovat

Nevýhoda plastových oken spočívá především v přitahování prachových částic, protože plasty mají tendenci elektrostaticky působit na nečistoty. Menší, avšak v běžném použití neznámá nevýhoda, je menší statická únosnost. Také v létě může dojít, zvláště na tmavých barevných odstínech, k velkému nárůstu teploty. To vede až k trvalé deformaci, která není z praktického hlediska opravitelná. Mnohem horší jsou však deformace rámů kolem oken, vyžadující jejich vybourání a výměnu za bezvadné. Poškozený rám totiž znemožní v extrémním případě i otevření a zavření okna.

Dřevěná okna skýtají milou klasiku, plastová jsou praktičtější
Dřevěná okna skýtají milou klasiku, plastová jsou praktičtější

Výměna oken za nové

V rámci vytipování dodavatele ať už dřevěných nebo plastových oken se vám rozhodně vyplatí zažádat si o vyměření a cenovou nabídku minimálně u dvou subjektů najednou. Technik provede zaměření a následně vygeneruje kompletní cenovou nabídku, kterou zasílá žadateli e-mailem. Díky tomu je možno mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat a vybrat tu výhodnější. Ačkoliv dodavatelů oken je spousta, v podobných řešeních oken se mohou ceny lišit až o desetitisíce korun.

Po vybrání a objednání oken musíte minimálně pět týdnů nebo více čekat, než okna budou vyrobeny. Při výměně dojde k vysazení starých oken, vybourání původních rámů a začištění pro osazení těch nových. Montáž pokračuje tak, že do otvorů jsou zarovnány a usazeny rámy nových oken, nasazena okna samotná a následně namontovány vnější ochranné prvky, jako je například krycí plech mezi okno a původní okenní parapet. Montáž je dokončena upevněním žaluzií. Další den je celá činnost dokončena zednickým začistěním. Po vyschnutí směsi přistupte k výmalbě a můžete se těšit z příjemného prostoru, který velice prokoukl.

U plastových oken nezapomínejte pravidelně větrat
U plastových oken nezapomínejte pravidelně větrat

Publikováno: 8.10.2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce