reklama

Na co se zaměřit při výběru oken?

Ať už opravujete dům a měníte stará okna za nová, nebo plánujete novostavbu a společně s projektantem o oknech přemýšlíte, bude se vám hodit pár rad, jak se k výběru postavit. Při výběru oken bychom měli dobře promyslet volbu zasklení i zohlednit typ a polohu stavby, pro kterou budou okna určena.

Na co se zaměřit při výběru oken?

Podle čeho vybírat nová okna?

Výběr oken je dobré začít rozhodnutím, ze kterého materiálu mají být vyrobeny okenní profily, zda zvolit hliník, plast nebo dřevo. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody, porovnání najdete např. zde.

Pokud už máte vybraný materiál profilu, je čas zamyslet se nad tím, o jakou stavbu se jedná nebo bude jednat – zda má být nízkoenergetická nebo přímo pasivní, kde je situovaná, kam jsou orientovaná okna a co od nich vlastně očekáváte. Hodně přitom záleží na typu zasklení, které dokáže všechny možné parametry výrazně ovlivnit, stejně jako na kvalitě montáže.

Typ stavby

Pokud stavíte RD v pasivním standardu, musíte zvolit profil i zasklení, které bude odpovídat zákonné normě. Ta uvádí minimální součinitel tepelné prostupnosti u oken Uw = 0,8 W/m2.K a u dveří (oddělujících vytápěný prostor od venkovního prostředí, bez tzv. zádveří) Ud = 0,9 W/m2.K. Plastové okenní profily Eforte s trojsklem splňují tyto požadavky s rezervou.

Naopak pokud se chystáte na rekonstrukci staršího domu a hledáte spíše levnější řešení, bude dostačující profil s Uf = 1,2 W/m2.K (např. plastové profily Arcade) a dvojsklo. I tak splníte zákonný požadavek na maximální výši tepelné prostupnosti.

Bytový dům s okenními a dveřními PVC profily Arcade
Bytový dům s okenními a dveřními PVC profily Arcade

Poloha domu

Pokud žijete ve městě u frekventované silnice, budete pravděpodobně od oken očekávat nejen ochranu před zimou či teplem, ale také před hlukem. Projektantovi či dodavateli oken je potřeba sdělit, o jaký typ hlukové zátěže se jedná. Jinou frekvenci totiž má kolejová a jinou silniční doprava a podle toho se dá zvolit vhodný typ skla (resp. jeho tloušťka a materiál případné meziskelní fólie).

Standardní zvukový útlum běžného okna je asi 35 dB. Pokud chcete ochranu před hlukem zvýšit, je potřeba silnější zasklení. Můžete se reálně dostat až na hodnotu Rw = 46 dB, ale musíte být připraveni si připlatit. Na tom, jaká je intenzita hluku přicházejícího zvenčí, má mj. vliv i vybavení místnosti (závěsy a koberce šíření zvuku tlumí) nebo stínění. Více o hluku zjistíte zde: newsroom.doblogoo.cz/brante-se-pred-hlukem

Okna by měla poskytnout také dostatečnou ochranu proti hluku, jinak bychom se třeba ani pořádně nevyspali
Okna by měla poskytnout také dostatečnou ochranu proti hluku, jinak bychom se třeba ani pořádně nevyspali

Orientace oken

S tím, na jakou světovou stranu máte okna, souvisí i to, zda např. chcete v zimě interiér „dovytápět“ pomocí velkých prosklených ploch orientovaných na jih či západ. V takovém případě volte sklo, které má vyšší tepelnou prostupnost. V létě pak ale bude nezbytné taková velkoformátová okna zastínit, nejlépe předokenním stíněním, aby se prostor zase zbytečně nezahříval. Venkovní stínění je vhodné zahrnout už do projektu. Pokud do něj investovat nechcete, musíte pro jižní a západní strany naopak volit zasklení s co nejnižší tepelnou prostupností.

Okna orientovaná na sever budou jistě vyžadovat lepší tepelněizolační vlastnosti (a tedy co nejnižší součinitel tepelné prostupnosti Uw).

Velkoformátová okna s PVC profily Eforte a předokenními žaluziemi Climax
Velkoformátová okna s PVC profily Eforte a předokenními žaluziemi Climax

Bezpečnost

Zejména pokud máte malé děti nebo bydlíte ve vyšších patrech, je dobré myslet i na bezpečnost, např. aby nedošlo k propadnutí dítěte oknem nebo pořezání. Tomu může zabránit tzv. bezpečné sklo – lepené ze dvou skel, mezi nimiž je fólie, podobně jako u autoskla. Takové sklo je zároveň odolnější proti vloupání a pokud se zkombinuje s lepším kováním, hned máte nadstandardně zabezpečený dům. Samozřejmě i zvukový útlum takového skla je výrazně lepší.

Při výběru oken myslete i na bezpečnost
Při výběru oken myslete i na bezpečnost

Hudba blízké budoucnosti

Od oken, resp. zasklení můžete očekávat i další funkce. Např. ochranu soukromí – už dnes existují skla, která se dokážou sama zabarvit podle intenzity slunečního záření nebo zavedením elektrického proudu vytvořit matný efekt tak, aby dovnitř nebylo vidět.

Probíhá také vývoj tzv. chytrých oken, jejichž sklo je pokryté tenkou vrstvou chemické látky, která dokáže reagovat na teplotu. Když je venku pod 25 °C, pouští teplo dovnitř do místnosti, když je teplota vyšší, odráží ho naopak pryč. V době, kdy se v našich zeměpisných šířkách budeme muset smířit s nárůstem teplot, budou podobné technologie nutností.

Publikováno: 8.10.2019, Autor: Deceuninck (text a foto) , Profil autora: Redakce