reklama

Sezona vykradačů chat a chalup se rozeběhla. Ve kterých krajích bude vloupání nejvíc?

Rekreační objekty jsou již dávno zazimované a kraje České republiky pomalu ale jistě křižují zloději jednotlivci i zlodějské bandy. Kdo tedy nestihl odvézt ze svého rekreačního objektu vše cenné a naposledy před zimou vylepšit jeho zabezpečení, může tak stále ještě udělat. Počet vloupání i výše způsobených škod v těchto měsících stále roste, přitom jen do listopadu bylo podle Policie ČR vyloupeno takřka 2000 chat a chalup s celkovou škodou přes 30 milionů korun.

V zimním obdobím velice často dochází ke krádežím na chatách a chalupách. Pořiďte si zabezpečení od společnosti TOKOZ a Vaše chata zůstane netknutá!
Sezona vykradačů chat a chalup se rozeběhla. Ve kterých krajích bude vloupání nejvíc?

Tradičně jsou největšímu riziku vloupání na počet obyvatel vystaveni majitelé chat a chalup ve Středočeském kraji, následováni krajem Libereckým a Vysočinou. Ty jsou dlouhodobě rizikové zejména kvůli nižší hustotě osídlení a velkému množství osamocených chalup. Naopak klidnější mohou být chataři a chalupáři z Moravskoslezského a Karlovarského kraje a v Praze. Do jisté míry je to způsobeno tím, že v těchto krajích se rekreačních objektů nachází v přepočtu na počet obyvatel poměrně málo.

Sezona vykradačů chat a chalup se rozeběhla. Ve kterých krajích bude vloupání nejvíc? Pořiďte si zabezpečení od společnosti TOK
Sezona vykradačů chat a chalup se rozeběhla. Ve kterých krajích bude vloupání nejvíc? Pořiďte si zabezpečení od společnosti TOK

Chytré tipy proti zlodějům

  • Odvezte opravdu všechno, co odvézt můžete.
  • Využijte sousedy! Co nemůžete odvézt, to můžete zkusit uložit třeba k sousedům do stále obydleného objektu.
  • Dejte pozor, ať věci cenné pro zloděje nejsou vidět nejen okny, ale také nejrůznějšími škvírami a průhledy.
  • Nafoťte si stav zazimovaného objektu. Kdyby došlo k vloupání, dokážete snáze identifikovat chybějící výbavu, fotografie také poslouží jako vodítko pro pojišťovnu.
  • Elektroniku polepte špatně odstranitelnými evidenčními štítky. Pokud ji naleznete v bazaru, lépe ji poznáte a případně prokážete, že je vaše.
  • Pokud není objekt na první pohled zazimovaný (například zavřené okenice), snažte se, aby vypadal obydleně. Dejte na schránku jmenovku, nainstalujte bezdrátový zvonek (bude se hodit v sezoně), na vrátka nápis „pozor, pes“, na verandu vyndejte staré boty...
  • Vyzkoušejte zlodějský desátek - nově koupený zakolkovaný alkohol schovejte mimo hlavní objekt, například do poliček v kůlně. Někteří zloději pak mohou dát přednost opití před loupením.
Chytré tipy proti zlodějům
Chytré tipy proti zlodějům

Zabezpečení, která jste možná ani neznali

Jak znásobit efekt visacího zámku? Přece pomocí petlice! Získáte tak mechanickou zábranu, kterou nelze překonat hrubou silou a dokonce ani pomocí pákovek nebo pilky na železo. Pokud bude mít visací zámek dostatečně odolnou vložku, zloděj ho nedokáže ani odvrtat.

Zabezpečení, která jste možná ani neznali
Zabezpečení, která jste možná ani neznali

Chcete zajistit dveře proti vyražení? Nainstalujte k nim přídavný zámek do zárubně. Skvěle se hodí také pro garážová vrata nebo pro vjezdovou bránu. Mechanismus je navíc možné navařit na kovový povrch dveří nebo vrat.

Zabezpečení, která jste možná ani neznali
Zabezpečení, která jste možná ani neznali

Pokud máte v garáži motorku, čtyřkolku nebo zahradní traktůrek, je toto terciérní zabezpečení naprostou nutností. Tělo zámku, které je klasifikováno ve 4. bezpečnostní třídě, jednoduše uchytíte k zemi nebo zašroubujete do zdiva. V kombinaci s masivním řetězem vytvoří nepřekonatelnou překážku.

Zabezpečení, která jste možná ani neznali
Zabezpečení, která jste možná ani neznali

Co dělat, pokud zjistíte vloupání do objektu

  • Při každém příjezdu nejprve objekt obejděte a snažte se zjistit, zda není vykraden.
  • Vždy počítejte s variantou, že zloděj může být uvnitř. Buďte proto opatrní, a pokud si nejste jisti, raději do objektu nevstupujte.
  • Neprodleně zkontaktujte Policii ČR, i kdyby se škoda zdála nepatrná.
  • Sepište chybějící výbavu. Pokud máte podezření, že zmizely starožitnosti, prohlédněte si například fotografie.
  • Pokud vám zmizely specifické části výbavy, snažte se je s týdenními odstupy hledat na internetových bazarech. Je možné, že se objeví třeba až měsíc od vloupání.

Typologie zlodějů

Typologie zlodějů
Typologie zlodějů

Tuláci a přespávači

Zloději, kteří hledají především snadno dostupnou střechu nad hlavou, zdroj jídla a alkoholu. Často si vezmou také oblečení, batoh, výbavu na přespání a další praktické věci jako třeba baterku nebo nůž. Jsou mezi nimi jak ti, kteří nepohrdnou ani cennostmi nebo nalezenými penězi, tak takoví, kteří si naopak počínají „ohleduplně“ a snaží se nezpůsobovat další škody.

Náčiní: Většinou pouze hrubá sílaJak se proti nim bránit: Stačí bytelné zabezpečení všech přístupových cest do objektu, které nepůjde překonat silou. Zároveň je důležité dobře skrýt nářadí, které by zloději pomohlo dostat se do objektu.

Hledači kovů

Díky platnosti nového nařízení, které nutí výkupny kovů posílat peníze na účet zákazníka, jich pravděpodobně dost ubude. Nezmizí však zcela. Nepohrdnou čímkoli kovovým, škodu mohou způsobit také zcizením měděných okapů nebo odřezáním kvalitních měděných kabelů od pracovních strojů. Nemají problém trávit čas i přečerpáním nafty, najdou-li třeba traktor.Náčiní: Páčidlo, pákovkyJak se proti nim bránit: Nepodceňujte zabezpečení kůlen a garáží, kde schováváte kovové věci. Visací zámek doplňte petlicí anebo zemním kotvením.

Bazaristi

Hledají především snadno zpeněžitelnou výbavu, kterou dokáží sami snadno odnést. Klasickým artiklem je elektrické nářadí, rybářské náčiní, kuchyňská výbava anebo audiovideo technika. Lup si opatrně nanosí mimo objekt a posléze vyzvednou vozem. Majetek se snaží prodat za hotovost v některém z městských bazarů, pravidlem bývá, že tak činí v jiném kraji, aby zametli stopy.

Náčiní: Páčidlo, pákovky, občas akumulátorové nářadíJak se proti nim bránit: Drobnou elektroniku a náčiní odvezte nebo dejte k sousedům, případně uzamkněte za bytelné dveře, ideálně do místnosti bez oken. Praktická v tomto ohledu bývá třeba kotelna.

Starožitníci

Pamatujete si je z devadesátých let, nyní se díky zájmu o retro vrací. Často operují v bandě a vytipovávají především starší objekty - majitelé starých chalup vědí své. Kradou výbavu s historickou hodnotou, kterou prodávají buď do antik bazarů anebo přes internet, a to jak v České republice, tak zahraničí.

Náčiní: Páčidlo, pákovky, akumulátorové i elektrické nářadíJak se proti nim bránit: Pokud máte v chalupě historické kousky, dejte si pozor, ať nejsou vidět okny. Ideálně je skryjte na jedno místo pod bytelný zámek. Nespoléhejte na úkryt na půdě nebo v kůlně, ty zloději prošmejdí také, raději pořiďte třeba plechový box s nerozbitným zámkem.

Stěhováci

Podobně jako starožitníci, i „stěhováci“ obhlížejí objekty a hledají větší věci ke zpeněžení. Rádi ukradnou třeba pracovní stroje, motorku nebo čtyřkolku. Často k objektu zajedou až s automobilem. Aby nevzbudili podezření, převlékají se za elektrikáře anebo právě stěhováky. Pokud je lup opravdu bohatý, přijíždějí na etapy.

Náčiní: Páčidlo, pákovky, akumulátorové i elektrické nářadí, ti zkušenější i paklíčeJak se proti nim bránit: Vše v garáži zabezpečte ještě sekundárním nebo terciérním zámkem – ideálně se zemním kotvením, který je odolný proti vytržení. Pomoci můžou i atrapy kamer, které je možné umístit na objekt.

Skrývači

Asi nejnebezpečnější typ. Většinou zloději, kteří utíkají před zákonem. Vybírají si odlehlé rekreační objekty, které využívají jako skrýš. Nemají co ztratit a své stopy se bohužel nerozpakují zahladit například zapálením objektu.

Náčiní: Často jen hrubá síla a to, co najdou na pozemkuJak se proti nim bránit: Velmi špatně. Nemají problém vylomit okno nebo vypáčit dveře. Neznamená to však, že alespoň nejde snížit riziko. Zabezpečte přístupové cesty kvalitními zámky, zkuste nainstalovat na skla u obytných místností folie. A skryjte veškeré nářadí, aby neposloužilo k dalšímu postupu do objektu. Dveře, které nemusíte zamykat, nechte odemčené.

Publikováno: 17.1.2017, Autor: Tokoz (text a foto), Pepa (foto), Profil autora: Redakce