reklama

Tepelná izolace, která zatočí s vlhkostí

Pravděpodobně většina z nás má nějakou zkušenost s funkčním outdoorovým oblečením. Na kolo, běžky nebo jen na procházku v lese si nejčastěji oblékáme několikavrstvé oblečení, které má odvádět pot vznikající při pohybu, má nás zahřát a taky nás má ochránit od větru a deště. Součástí takového oblečení je obvykle membránová bunda a boty. To platí v podstatě pro každé roční období. Nabízí se ještě levnější alternativa, tedy nazout v dešti gumáky a vybavit se pláštěnkou. Každý si ale určitě vzpomene, jak nepříjemně se ve zmíněném oblečení zapaříme.

Chcete kvalitní tepelnou izolaci? Celulóza může být odpovědí! Nejen že dům perfektně zaizoluje ale vytváří i zdravé prostředí!
Tepelná izolace, která zatočí s vlhkostí

Bez plísně se žije zdravě

A úplně stejně to funguje s izolací domů. Uvnitř se neustále vytváří vlhkost tím, jak dýcháme, pereme, vaříme nebo se koupeme. A pokud tuto vlhkost pořádně nevyvětráme nebo neodvedeme, hrozí nám, že vytvoříme ideální prostředí pro růst plísní, které jsou zdraví velmi nebezpečné. A my přece chceme mít zdravou rodinu.

Jednoduše řečeno, pokud dům nebo byt zabalíme do neprodyšné obálky, pravděpodobně nás ochrání před nepřízní počasí, ale příjemně se v něm cítit asi nebudeme. Proto je dobré pro rekonstrukci nebo stavbě nového domu či bytu pečlivě vybírat skladbu materiálů, která si s vlhkostí poradí.

Foukaná celulózová izolace má mnoho výhod, ale jednou z nejdůležitějších je, že umí nakládat s vlhkostí, a tak eliminuje vznik plísní.
Foukaná celulózová izolace má mnoho výhod, ale jednou z nejdůležitějších je, že umí nakládat s vlhkostí, a tak eliminuje vznik plísní.

Kam s vlhkostí? Celulóza zná odpověď

Zvolit pouze správný materiál izolace pro úspěch nestačí. Je nutné pečlivě zvážit celou skladbu izolované stěny, střechy, podlahy atp. Funguje to stejně, jako vrstvení outdoorového oblečení. Dobře navržená skladba se odvděčí ochranou před chladem v zimním období a před horkem v letních měsících. Taková skladba se bude umět vypořádat s vlhkostí, aby plísně neměly šanci, a přispěje i k odizolování venkovního hluku. Výbornou schopností odvádět vlhkost z vnitřního prostoru se těší celulóza, to znamená tepelná izolace vyráběná z rozvlákněného dřevitého papíru. Celulóza si vzala ze dřeva to nejlepší, co mohla, a díky tomu nemá vlhkost vliv na její živostnost ani schopnost dobře izolovat. Podobně jako dřevo, tak i celulóza, umí do sebe navázat přebytečnou vlhkost, aby ji později uvolnila v nejvhodnějším okamžiku, a pomohla tak vyrovnat jak teplotní, tak vlhkostní extrémy prostředí. Proto se u domů izolovaných celulózou výrazně eliminuje riziko vzniku plísní a vytváří se tak příjemné a zdravé prostředí pro bydlení.

Přírodní celulózová izolace je vhodná nejen pro rekonstrukce, ale také pro novostavby včetně dřevostaveb. Navíc funguje jako klimatizace!
Přírodní celulózová izolace je vhodná nejen pro rekonstrukce, ale také pro novostavby včetně dřevostaveb. Navíc funguje jako klimatizace!

Celulóza jako přírodní klimatizace

Napadlo vás, proč se horko snáší lépe v zeleni? Protože je kolem nás mnohem více vlhkosti než jinde. Proto je také žádoucí, aby se vlhkost nashromážděná ve vrstvě izolace ve vedrech uvolnila zpět do interiéru a zpříjemnila nám vnitřní prostředí. Funguje to jako přírodní klimatizace. Když se voda odpařuje, snižuje se okolní teplota. Proto je ideální vlastností zdravé izolace, aby kromě schopnosti vlhkost z interiéru odvětrat, uměla část také „schovat“ na horší časy. Materiály, které dokážou vlhkost pojmout a zase jí uvolnit, jsou proto při stavbě domu vítané. A právě takovou vlastnost mají celulózová vlákna, která fungují trochu jako ze školy známý piják, tedy savý papír, kterým se vysoušejí inkoustové kapky.

Zdravý domov, je domov bez plísní. Proto je zdravá izolace důležitá.
Zdravý domov, je domov bez plísní. Proto je zdravá izolace důležitá.

Ušetřit a být zdravý!

Už dávno je známo, že dokonalé utěsnění interiéru bez možnosti přirozeného nebo řízeného větrání přináší samé problémy. Sice ušetříme náklady na vytápění, ale vlhkost nahromaděná v interiéru nemá kam uniknout, a tak se množí zrádné plísně. Pro děti i dospělé trpící astmatem nebo alergií je to velmi škodlivé prostředí, které tyto nemoce jen zhoršují. Astmatik například nesmí vůbec přijít s plísní do styku. Proto je ten správný čas, věnovat i výběru izolace velkou pozornost. Jedině „zdravá přírodní izolace“ se dokáže s vlhkostí vyrovnat lépe než cokoliv jiného. A přitom samozřejmě také šetří naše peníze, což tak i tak od izolace očekáváme. Zdravá rodina je však velkou motivací se nad problémem zamyslet. Jak tedy dosáhnout zdravého bydlení? Pro další rady a argumenty se podívejte na www.izolujzdrave.cz.

Publikováno: 28.9.2017, Autor: CIUR (text a foto), Profil autora: Redakce