reklama

Podzimní údržba oken zajistí pohodovou zimu

Léto je již definitivně za námi a podzim je jen předzvěstí přicházející zimy. Tedy období, kdy řešíme problémy s únikem tepla, přemýšlíme, kde ušetřit na energiích, bádáme, jak zůstat v teple a přitom si nezruinovat peněženku. Přesto občas stačí udělat jen několik jednoduchých úkonů. Dříve než se ohlásí první mrazíky, připravte na zimu svá okna. Mnoho lidí zapomíná, že i moderní okna potřebují pravidelnou údržbu.

Podzimní údržba oken zajistí pohodovou zimu

Na co nezapomenout při mytí oken

Alespoň jednou či dvakrát do roka myje okna většina domácností. Stačí hadr a voda s běžným saponátem. Nesmí se používat drsné houbičky, abrazivní čistící krémy nebo agresivní chemické látky, čistidla a rozpouštědla, které by povrch oken mohly poškodit. Poškrábaný nebo naleptaný povrch plastových oken prakticky nejde opravit. U dřevěných oken se na takto poničenou lazuru nedá uplatnit záruka.

TIP: podívejte se na tipy na údržbu v praktickém rádci

Podzimní mytí oken je dobrou příležitostí vyčistit odvodňovací otvory v dolní části rámu od prachu i zbytků hmyzu, který se zde rád usídluje. Pokud jste v létě prováděli nějaké zednické práce v okolí oken, měli byste vždy zkontrolovat a pročistit jejich odvodňovací otvory. Kondenzát a voda musí volně odtéct, jinak může vlhkost okna poškodit nebo způsobit zatékání do interiéru.

Na co nezapomenout při mytí oken
Na co nezapomenout při mytí oken

Kování potřebuje údržbu

Moderní okna mají celoobvodové kování, kde jedinou klikou můžete okno otevřít nebo nastavit ventilaci i mikroventilaci. Pohyblivé části kování, táhla a čepy je třeba jednou za rok ošetřit vazelínou nebo silikonovým olejem. Přímo na kování jsou označena místa, kam je třeba kápnout trochu oleje. U posuvných systémů by měly být ošetřeny i díly pojezdů. Podrobný návod na údržbu kování by měl dodat výrobce oken.

Nezapomeňte také prohlédnout a očistit pryžové těsnění oken. Pokud těsnění přetřete silikonovým olejem, pomůžete jeho dlouhodobé pružnosti. Poškozené nebo vytržené těsnění je třeba vyměnit.

Kování potřebuje údržbu
Kování potřebuje údržbu

Dřevěná okna potřebují ošetřit lazuru

Kvalita dřevěných oken je z velké části dána jejich povrchovou úpravou. Čím kvalitnější bude povrchová úprava, tím méně údržby budou okna vyžadovat. Samozřejmě více trpí dřevěná okna vystavená přímému slunci a účinkům větru a deště. Pokud při podzimní očistě zjistíte, že dřevěná okna mají degradovanou povrchovou úpravu, případně mechanicky poškozený povrch, měli byste co nejdříve zajistit opravu nejlépe od jejich dodavatele.

Povrchová úprava by měla být vícevrstvá s dobrou odolností proti vlivům povětrnosti a UV záření. V důsledku působení změn teploty, deště i slunečního záření mohou vzniknout v ochranné lazuře mikrotrhliny. Výrobci většinou doporučují dvakrát do roka použít speciální přípravek, který zacelí případné mikrotrhliny a také vzhledově osvěží povrch. Aplikace balzámu je snadná, stačí přetřít napuštěným hadříkem umyté a oschlé rámy a křídla. Podzim a jaro jsou ideální období pro údržbu, protože přípravek by se měl aplikovat v rozmezí teplot mezi +5 až +20o C. Plastová okna kromě umytí speciální péči o povrch nepotřebují a je to jejich nesporná přednost.

TIP: velký výběr kvalitních oken z plastu i dřeva najdete tady

Impregnace dřeva
Impregnace dřeva

Seřízení oken zvládnete sami

Vlivem teplotních změn nebo „usedání“ stavby může nastat situace, že okna potřebují seřídit. Jen správně seřízená okna budou dobře těsnit. Podle návodu od výrobce je to u běžných oken poměrně snadné, stačí k tomu imbusový klíč. Díky malému rozdílu teploty v interiéru a venku je vhodné okna seřizovat právě na podzim. Až udeří mrazy, nemusí se optimální seřízení podařit. Když okna drhnou nebo cítíte, že jimi táhne, je nejvyšší čas se do seřizování pustit.

Publikováno: 12.9.2021, Autor: Vekra (text a foto) , Profil autora: Redakce