reklama

Bezúdržbová dřevěná fasáda

Dřevěná fasáda na domě prostě vypadá skvěle. Jenže první otázka, která vždy vyvstane na mysli je: Jak náročná bude péče o dřevěnou fasádu? Odpověď je jednoduchá – péče o dřevěnou fasádu je nenáročná a pokud zvolíte vhodný materiál, pak je dokonce bezúdržbová! Není proto žádný důvod k obavám a s klidem dopřejte svému domu jedinečný dřevěný kabátek.

Máte v plánu si pořídit bezúdržbovou dřevěnou fasádu na svůj dům? Máme pro vás pár rad ohledně výběru dřeva, správné montáže a případné renovace.
Bezúdržbová dřevěná fasáda

Nulová péče o dřevěnou fasádu

Ano, o venkovní dřevěnou fasádu se skutečně nemusíte nijak starat a vydrží bez jakékoliv péče dlouhou řadu let. Žádné nátěry, laky nebo barvy. Žádné broušení a péče o jednotlivá prkna. No, jistě tušíte, že to bude mít nějaké ale… Ten, kdo zvolí tento přístup musí mít na paměti, že dřevo vlivem působení počasí a stárnutí získává přirozenou patinu, zešedne. V závislosti na dopadání a intenzitě slunečního svitu bude mít fasáda zpočátku nejednotný našedlý odstín. Ale to je prostě přirozená vlastnost dřeva. Řada majitelů rodinných domků právě v tomhle vidí jeho přirozenou krásu.

Nulová péče o dřevěnou fasádu
Nulová péče o dřevěnou fasádu

Sibiřský modřín ideální volba pro dřevěnou fasádu

Jestli-že se tedy nechcete o dřevěnou fasádu starat, bude nejvhodnější dřevinou sibiřský modřín. Tohle dřevo, pokud jste smířeni s jeho přirozeným stárnutím, se nenatírá! Má vysokou hustotu dřeva a specifické složení pryskyřice. To mu zajišťuje opravdu dlouhou životnost i v extrémních podmínkách.

Nepodceňte odbornou montáž

Aby dřevo dlouho vydrželo je také nutné nepodcenit správnou a odbornou montáž fasády. Rozhodně se nevyplatí šetřit na kotvících systémech. Můžete si vybrat buď systém se skrytým kotvením nebo s přiznanými vruty skrz prkna. Zvolte však pevnostní nekorodující vruty.

Nepodceňte odbornou montáž
Nepodceňte odbornou montáž

Co když se mi šedá patina přestane po letech líbit?

Pokud po letech zjistíte, že se vám přirozená patina dřeva nelíbí a že byste chtěli opět jasnou a výraznou původní barvu dřeva, pak rozhodně není nic ztraceno. Odborníci se SECA Borohrádek doporučují na údržbu dřevěných fasád nátěry značky ADLER. Renovační systém Pullex dokáže i ze zašedlých fasádních palubek udělat fasádu, která bude vypadat opět jako nová.

Jak zrenovovat dřevěnou fasádu?

Nejprve je nutné odstranit vrchní znehodnocenou část dřeva. Palubky postupně vykartáčujte mosazným kartáčem ve směru vláken dřeva. Můžete využít i profesionální kartáčovací stroje. Hrany palubek srazte brusným papírem. Palubky očistěte od prachu a všech dalších nečistot. Poté použijte fasádní nátěrovou barvu ADLER. Podle návodu naneste první vrchní nátěr a po jeho zaschnutí i nátěr druhý.

Publikováno: 23.11.2017, Autor: Serafin Campestrini, s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce