reklama

Jaká okna vybrat?

Pořízení nových oken je volba, která ovlivní kvalitu bydlení na dlouhou dobu. Ať už zvolíte okna z plastu, dřeva nebo hliníku či kombinaci materiálů je třeba pamatovat, že na prvním místě je kvalita. Levná okna nejasného původu mohou být zdrojem problémů a pořádně zkomplikovat život.

Nevíte, jaká okna vybrat? Pořízení nových oken je volba, která ovlivní kvalitu bydlení na dlouhou dobu. Poradíme Vám, jak na to v našem článku.
Jaká okna vybrat?

Podle čeho vybírat okna

Při výběru oken by hlavním kriteriem mělo být prostředí, kde budou okna sloužit a parametry stavby. Pokud je dům v místě, kde jsou náročné povětrnostní podmínky nebo větší hluková či prachová zátěž, mělo by to být zohledněno i při výběru profilového systému.

Volba okenního systému je důležitá i v případě instalace do pasivních domů, kde musí být součinitel prostupu tepla celým oknem Uw menší než 0,8 W/m2K. Tepelně izolační vlastnosti oken závisí spíše než na materiálu, na stavební hloubce okenního profilu a kvalitě zasklení. Volba izolačního dvojskla nebo trojskla má na tepelnou izolaci velmi podstatný vliv.

Dřevěná okna a posuvné dveře
Dřevěná okna a posuvné dveře

Bezpečnost domova je dalším kriteriem, které je třeba brát v úvahu. Moderní okna nabízejí řadu ochranných prvků, které znesnadňují vloupání. Doporučujeme seznámit se s nabídkou doplňků a zejména s kvalitou a parametry kování, které zásadně ovlivňuje funkčnost oken. Spolu s okny je dobré řešit také stínění, protože je vždy jednodušší pořídit si kompletní řešení, než později řešit problém, aby jednotlivé prvky společně dobře fungovaly.

Plastová okna v provedení dekoru dřeva
Plastová okna v provedení dekoru dřeva

Volba materiálu

Zákazníci často řeší otázku materiálu oken. Z hlediska izolačních vlastností nemá volba materiálu na parametry oken prakticky vliv. Liché jsou i předsudky, že plastová okna oproti dřevěným eurooknům „nedýchají“, při správném seřízení je tzv. průvzdušnost obou typů oken srovnatelná. Volba materiálu je především otázkou zákazníkových preferencí a také finančních možností.

Každý materiál má své výhody i nevýhody. Z hlediska designu si může zákazník vybírat z široké nabídky dekorů a barev. I plastová okna tak mohou být na první pohled téměř nerozeznatelná od dřevěných či hliníkových. V současné době jsou v ČR nejvíce žádaná plastová okna. Vedle ceny je dalším důvodem především to, že není třeba pečovat o jejich povrchovou úpravu, jako je tomu u dřevěných eurooken.

Plastová okna a balkónové dveře ve stále žádanějším šedém provedení (barva antracitová šeď)
Plastová okna a balkónové dveře ve stále žádanějším šedém provedení (barva antracitová šeď)

Kvalita povrchové úpravy eurooken je rozhodující pro jejich dlouhou životnost, při minimální údržbě tak vydrží krásná desítky let. Pro ty, kdo chtějí mít doma dřevěná okna, ale nechtějí se zabývat péčí o ně, jsou ideální volbou dřevohliníková okna. Hliníkové venkovní opláštění okna perfektně chrání. Na výběr může být z celé řady různých tvarových variací hliníkového pláště, který velmi podstatně změní vzhled i charakter stavby, a to od klasického předszeného či plošně zarovnaného designu, až po varianty se skrytým křídlem. V tomto případě je ale třeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Dřevohliníková okna a posuvný HS Portal
Dřevohliníková okna a posuvný HS Portal

Hliníková okna patří do nejvyšší cenové kategorie. Donedávna se uplatňovala především v komerčních stavbách, ale pro moderní rodinné domy jsou stále žádanější. Velkou výhodou je jejich faktická nezničitelnost a možnost volby dekoru prakticky bez omezení. Ideální jsou do moderních staveb s velkými prosklenými prvky, jako jsou např. posuvné dveřní portály, oblíbené pro přímý vstup z obývacího pokoje do zahrady či na terasu. Zde zaručují perfektní tvarovou stabilitu a dlouhodobou funkčnost.

Hliníkový HS Portál - nadčasové řešení i pro moderní rodinné domy.
Hliníkový HS Portál - nadčasové řešení i pro moderní rodinné domy.

Nepodceňujte volbu dodavatele

Pořízení oken je nemalou investicí, a to na desítky let. Vyplatí se pečlivě vybírat dodavatele a dávat si dobrý pozor na lákavé nabídky slev. Kvalita ale není zadarmo a při nejasném původu oken se může výhodná koupě snadno proměnit v noční můru. Skutečná kvalita oken se navíc pozná až po několika měsících používání za různých klimatických podmínek.

Plastová okna lze s úspěchem použít i u rekonstrukcí (rámy v dekoru, křídla bílá)
Plastová okna lze s úspěchem použít i u rekonstrukcí (rámy v dekoru, křídla bílá)

Publikováno: 30.1.2018, Autor: VEKRA OKNA (text a foto), Profil autora: Redakce