reklama

Rozvody tepla jednoduše a efektivně

Rozvody tepla jsou nedílnou součástí krbů a kamen a umožňují společně s teplovzdušnou krbovou vložkou vzniklý horký vzduch využívat k vytápění. Jsou také nezbytné pro rozvod teplé vody do radiátorů či trubek podlahového topení.

Rozvést teplo od zdroje za pomoci trubek do dalších místností je dlouho známou a účinnou metodou vytápění.
Rozvody tepla jednoduše a efektivně

Rozvody horkého vzduchu

Použít tepelné rozvody k vytápění několika místností je vždy výhodné, obzvlášť v případě, že je možné směřování a množství tepla regulovat. Je třeba mít na paměti následující:

 • zvolte dostatečný výkon krbu či krbové vložky, případně volte doplňkový zdroj (krb samotný může být doplňkem);
 • místnost musí mít dostatečné množství vzduchu, aby byl zajištěn tah krbu;
 • ve většině případů bude nutné systém vybavit také ventilátorem s potřebnou kapacitou;
 • výdechy musí být uzavíratelné, vhodné také je, pokud se dají plynule regulovat – můžete tak topit vždy tolik a tam, kde a jak je potřeba;
 • místnost, kam teplý vzduch vede, musí umožňovat také jeho odchod – pokud by byla místnost zcela utěsněna, teplý vzduch se do ní nedostane. To platí zejména u plastových oken a dveří – využívejte mikroventilaci, či pravidelně větrejte.
Hliníkové flexibilní trubice jsou vhodné pro rozvádění teplého vzduchu
Hliníkové flexibilní trubice jsou vhodné pro rozvádění teplého vzduchu

Součástí rozvodů teplého vzduchu jsou nejrůznější flexibilní potrubí, růžice, čtyřhranné rozvody, ventilátory a další pozinkované rozvody a také krbové mřížky.

 • Flexibilní potrubí - v rámci rozvodů tepla jsou flexibilní potrubí většinou tvořena hliníkovou laminátovou hadicí, která má pro zpevnění kostru z ocelového drátu. Je navíc opatřena tepelnou izolací, například v podobě minerální vaty o určité tloušťce. Hliníkový laminát zároveň slouží jako parozábrana. Trubice mají snížené orosení a tepelné ztráty. Dále jsou k dispozici trubky ze samotné fólie, které slouží pro větrání a klimatizaci, případně odvod kouře a prachu.
 • Čtyřhranné rozvody – jsou vyrobené z pozinkovaného plechu, dají se opatřit ještě izolačním rukávem pro lepší udržení tepla. V nabídce jsou různě dlouhé trubky, kolena, spojky a redukce či rozdvojky.
 • Ventilátor - nezbytnou součástí rozvodů tepla ve velkých místnostech jsou ventilátory, díky kterým bude vzduch řádně cirkulovat a dostane se tak do všech místností, kam rozvody vedou. Některé ventilátory jsou vybaveny termostatem a mohou tak spínat až po dosažení určené teploty, při jejím klesnutí zase vypínají.
 • Regulátor otáček - některé ventilátory mají již ve výbavě regulátor otáček, nebo jde dokoupit jako samostatný díl. Regulátor pomocí mikroprocesoru přesně a plynule reguluje otáčky motoru a zajistí tak požadovanou teplotu v místnosti. Výkon se zobrazuje na displeji a lze měnit od 10 do 100 %.
 • Filtr – součástí ventilátoru také může být filtr, případně se dá dokoupit. Vložka má filtrační mřížku, která se dá v případě potřeby vyměnit.
 • Automatická regulace hoření – moderně lze rozvod tepla regulovat automaticky, a to pomocí vzduchové klapky. Celý proces hoření je pak čistý, optimalizovaný a hoření prodlužuje. Jeho součástí jsou čidla, která kontrolují teploty v různých částech systému. Lze připojit také spalinové čidlo a hoření tak řídit dle teploty spalin. Mezi další výhody patří snížení spotřeby paliva, prodloužení životnosti krbu a omezení maximální teploty spalování.
 • Krbové mřížky – mřížky jsou součástí krbového systému a zabezpečí rozvod tepla po domě, kromě toho mohou sloužit i k ventilaci a větrání. Ocelový materiál je odolný vůči vysokým teplotám.
Čtyřhranné pozinkované trubky jsou opatřeny mřížkami, kterými může vzduch proudit
Čtyřhranné pozinkované trubky jsou opatřeny mřížkami, kterými může vzduch proudit

Rozvody teplé vody

Co se týká rozvodů tepla horkou vodou, je k dostání stále více materiálů, které lze k tomuto účelu použít. Teplá voda se pak jimi dá rozvést buďto do radiátorů, nebo do podlahového topení.

 • PP-R – polypropylen, plast, který se nejčastěji používá pro výrobu plastových trubek a tvarovek. Je to bezpečný materiál, který se snadno instaluje a je cenově dostupný.
 • PE-Xc/Al/PE-HD a PP-RCT – v tomto případě se jedná o vícevrstvou trubku ze síťovaného polyetylenu, hliníku a polyetylenu, ovšem ještě modernější je polypropylen nové generace – PP-RCT typ 4. Tyto trubky mají vysokou odolnost teplotní, tlakovou, průtočnost je vysoká i při menších průměrech trubek a tvarovky mají malé tlakové ztráty, takže není nutné pořizovat výkonnější oběhové čerpadlo. Navíc se dá jejich instalací uspořit až 20 % materiálu i částky za následný provoz.
 • Měď – tradiční materiál, který je ovšem finančně nákladnější, ale odolává korozi a práce s ním je poměrně jednoduchá a rychlá.
 • Ocel – naproti mědi je levnější, ale montáž trubek pracnější čili výsledná cena těchto kovových rozvodů je zhruba stejná.

Plastové moderní materiály je možné rozhodně doporučit, nejen kvůli jejich odolnosti, snadné manipulaci a montáži, ale také u nich nehrozí, že by se zanesly či zkorodovaly.

Plastové PP-R trubky jsou nejpoužívanější pro rozvody teplé vody do podlahového topení či radiátorů
Plastové PP-R trubky jsou nejpoužívanější pro rozvody teplé vody do podlahového topení či radiátorů

Publikováno: 27.9.2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce