reklama

Cihlový dům nabízí komfortní bydlení v létě i v zimě

Kdo by nechtěl kvalitně bydlet. To však nesouvisí jen s lokalitou, dispozičním řešením a velikostí domu, ale také s tím, jak se v domě cítíme. Kvality našich domovů každoročně prověří vlna letních veder. Velice dobře obstál pasivní dům postavený z cihel HELUZ bez dodatečného zateplení.

Cihlový dům nabízí komfortní bydlení v létě i v zimě

Naši předci stavěli kamenné či cihlové domy s téměř metrovými zdmi. Dodnes je využíváme k trvalému bydlení či jako chalupy a jedna z věcí, které si pochvalujeme, je příjemné klima uvnitř i v horkém létě. V zimním období ale na jejich vytápění spotřebujeme mnoho energie. Trend stavění se však od dob, kdy se takovéto domy stavěly, hodně posunul. Dnešní cihlový dům nesmí být energeticky příliš náročný. A hlavně, chceme se v něm cítit dobře za jakéhokoli počasí – v létě i v zimě.

Zdění druhé vrstvy zdiva
Zdění druhé vrstvy zdiva
Uložení nosných překladů
Uložení nosných překladů

Cihla či dřevo?

Od roku 2020 se dle evropských standardů mají stavět pouze pasivní či tzv. nulové domy. Tedy takové, které budou mít malou spotřebu energie na provoz, a u nichž bude zároveň potřebná energie z velké části kryta z obnovitelných zdrojů. Předsudky, že náročná kritéria na jejich parametry může splnit pouze dřevostavba nebo budova s těžkou obvodovou konstrukcí a silnou vrstvou tepelné izolace se ukazují jako liché. Důkazem je vzorový pasivní dům postavený z jednovrstvého cihelného zdiva bez dodatečné tepelné izolace, který vyrostl na výstavišti v Českých Budějovicích. Nejen že splňuje vysoké požadavky na pasivní dům, letní horka navíc ukázala, že i bez klimatizace zůstává při déletrvajících vysokých venkovních teplotách uvnitř domu příjemné klima.

Stropní panely nad 2. NP jsou uložené ve spádu
Stropní panely nad 2. NP jsou uložené ve spádu
Detail izolace věnce stropu nad 1. NP
Detail izolace věnce stropu nad 1. NP

Nejmodernější stavební materiály

Stavba, která svým architektonickým řešením odpovídá rodinnému domu pro 4-6 člennou rodinu, je dvoupodlažní nepodsklepený kompaktní dům s pultovou střechou. Tedy standardní rodinný dům, na jehož výstavbu však byly použity nejmodernější materiály, především cihelné bloky HELUZ Family 50 2in1 s integrovanou tepelnou izolací. Ostatně moderní plněné cihly jsou pro stavbu domů v pasivním či nulovém standardu skvělým materiálem. Mají velké množství vnitřních žeber a malých otvorů vyplněných drobnými kuličkami polystyrenu, díky čemuž vykazují nejlepší tepelněizolační vlastnosti na českém trhu. Není potřeba je dále zateplovat a přírodní původ a unikátní technologie děrování a plnění dávají zdivu tolik oblíbené vlastnosti: vysokou pevnost, požární odolnost, nízkou tepelnou vodivost, dobré tepelněakumulační a akustické vlastnosti, difúzní otevřenost a dlouhou životnost. K vyšší akumulaci tepla a zabránění přehřívání místností i ve druhém nadzemním podlaží domu přispívá také použití masivní nosné konstrukce střechy z keramických stropních panelů.

Tepelnou izolaci střechy zajišťují desky z PIR pěny
Tepelnou izolaci střechy zajišťují desky z PIR pěny

Pozor na vzduchotěsnost

Stavba pasivního či nulového domu vyžaduje použití kvalitních materiálů, ale neméně důležité je pohlídat si i kvalitní provedení stavby, aby byla zajištěna požadovaná vzduchotěsnost obálky budovy. To vám zaručí, že výsledný dům bude mít vlastnosti, které očekáváte, a bude se vám v něm po následující desítky let dobře bydlet. Blower door test rodinného domu, který na českobudějovickém výstavišti za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím MPO realizovala společnost HELUZ potvrdil, že požadovanou neprůvzdušnost lze u cihlového domu bez dodatečného zateplení splnit bez problémů. Stačí provádět řemeslné práce zodpovědně.

Měření neprůvzdušnosti obálky budovy
Měření neprůvzdušnosti obálky budovy

Vzorový pasivní dům společnosti HELUZ v Českých Budějovicích je všem zájemcům přístupný k prohlídce po objednání pomocí formuláře na stránce www.heluz.cz/heluz-dum-pro-budoucnost.

Publikováno: 21.4.2018, Autor: Heluz (text a foto) , Profil autora: Redakce