reklama

Zasklení balkónu nebo lodžie bez zádrhelů

Uvažujete o tom, že si necháte zasklít balkón nebo lodžii? Děláte dobře! Získáte tak další obytný prostor, zvýšíte hodnotu svého bytu, zlepšíte tepelně-izolační vlastnosti domu a snížíte hluk, který se dostane do vašeho bytu. Zasklený balkón má spousty výhod. V tomto článku se podíváme, jaké zasklení si vybrat, co je potřeba zařídit a jak zasklení v praxi probíhá.

Zasklený balkón má spousty výhod. V tomto článku se podíváme, jaké zasklení si vybrat, co je potřeba zařídit a jak zasklení v praxi probíhá.
Zasklení balkónu nebo lodžie bez zádrhelů

Výběr zasklení – rámové či bezrámové

Obě varianty mají své přednosti. Bezrámový systém nemá rámy, které by překážely ve výhledu, tvoří jej skleněné tabule s transparentním meziskelním těsněním. Vypadá velmi dobře, prosklené plochy se lehce čistí z obou stran. Rámové zasklení má zase jiné přednosti. Jedná se o okna v hliníkových rámech, která se posouvají po kolejnici za sebe. Rámový systém je pevnější a hodí se určitě do vyšších pater a obecně tam, kde jsou silné nárazové větry a vůbec náročnější klimatické podmínky. Tento systém zavřete jednoduše zatažením za jedno madlo. Rámový systém má i tu výhodu, že se na něj dá namontovat stínící technika.

Výběr zasklení – rámové či bezrámové
Výběr zasklení – rámové či bezrámové

Stavební povolení nebo stavební ohláška

Zasklení lodžie nebo balkónu mění vzhled domu a vy nejspíše budete potřebovat stavební povolení, protože se mimo jiné mění požární bezpečnost domu apod. Stavební úřady se však liší, takže přesné informace dostanete právě tam. U bezrámového systému se často stává, že stavební úřad rozhodne, že stavební povolení není potřeba. K povolení budete potřebovat vyplnit formulář a doložit následující:

  • certifikát od společnosti, která bude zasklení provádět
  • plánek bytu s vyznačením zasklívané lodžie nebo balkónu
  • doklad, který dokazuje, že jste vlastníkem bytu
  • doklad o zaplacení správního poplatku 300 Kč
Stavební povolení nebo stavební ohláška
Stavební povolení nebo stavební ohláška

Jestliže už má ve vašem domě někdo jiný zasklený balkón nebo lodžii, zajděte tam a zeptejte se, jak je to se stavebním povolením. Často se stává, že ten první už vyřídí stavební povolení pro celý dům a vy jej nemusíte řešit. Pokud jste ve vašem domě první, kdo si chce zasklít balkón či lodžii, zkuste se domluvit se sousedy na hromadném zasklení všech balkónů v rámci rekonstrukce bytového domu . Pravděpodobně získáte výhodnější cenu.

Jak probíhá samotné zasklení

Nutností je osobní návštěva firmy, která bude zasklení provádět, protože se bude vyrábět na míru. Po této konzultaci začnete případně vyřizovat stavební povolení a firma nechá vyrobit systém zasklení. Výroba obvykle trvá cca 3 týdny, takže zhruba za měsíc může firma přijet systém namontovat. Celá montáž a s tím spojené práce včetně úklidu zabere maximálně jeden den. Některé firmy nabízejí i demontáž a odvoz starého zasklení, které je už z nějakého důvodu nepoužitelné.

Vyberte si pro zasklení balkónu nebo lodžie zkušenou a osvědčenou firmu, která bude od začátku jednat férově a na rovinu.

Publikováno: 20.9.2018, Autor: Svět oken.cz (text a foto), Profil autora: Redakce