reklama

Z paneláku do vlastního domu. Poradíme jak na to!

Mnozí z nás touží celý život po vlastním domě se zahradou a hledají cestu, jak toho co nejefektivněji dosáhnout. Pořídit si dům v dnešní době je možná jednodušší, než se může zdát. Pokud vlastníme byt, je na půl vyhráno. Byt je dobrý vstupní kapitál, byť jsou hypoteční úvěry stále relativně dostupné. Problém však bývá pozemek. Starší lidé, kteří počítají s tím, že na důchod odejdou z města, a nebudou potřebovat jezdit každý den do práce, pozemek seženou snadněji. Kdo chce ale bydlet ve městě nebo v jeho bezprostřední blízkosti, bude mít větší starosti, nejen proto, že výběr pozemků je omezený, ale jejich ceny jsou nyní vysoké. Pokud se ale podaří překonat tuto překážku, pak můžeme stavět.

Rádi byste přešli z paneláku do rodinného domu? V našem článku Vám poradíme, pro co vše se musíte rozhodnout, než dojdete ke svému snu.
Z paneláku do vlastního domu. Poradíme jak na to!

Vybíráme vhodný materiál

Nejtěžší je rozhodnout se, z čeho dům postavit. Držet se tradičních materiálů jako jsou pálené cihly? Zvolit některý typ dřevostavby, kterých se staví rok od roku více, a současný podíl na stavebním trhu atakuje slušných 15 %? Existují ale i jiné materiály, které jsou plnohodnotnou alternativou, a navíc zajistí investorovi často požadovanou rychlost stavby. A třeba nebude muset šáhnout tak hluboko do kapsy.

Řešením je dům postavený z „lehkého betonu“. Co to znamená? Jedná se o materiál, u kterého je klasické kamenivo nahrazeno keramickým kamenivem tzv. Liaporem. Jeho velkou výhodou je, že má stejnou pevnost a trvanlivost jako klasický beton, ale nabízí lepší zvukovou i tepelnou izolaci, a především mikroklima srovnatelné s tradiční cihlou.

Při výrobě Liaporu se vytěžená hlína upravuje, granuluje na malé kousky, které procházejí rotační pecí a expandují při teplotě okolo 1.100 °C. Tak vznikají lehké keramické kuličky s výbornými užitnými vlastnostmi, mezi které patří pevnost a tepelněizolační vlastnosti, které se přidávají do betonové směsi místo běžného kameniva. Výrobce Liaporu nabízí zájemcům široké možnosti v programu nazývaném Dům jedním tahem.

Vybíráme vhodný materiál
Vybíráme vhodný materiál

Jedná se o rodinné domy z prefabrikovaných dílců z lehkého Liaporbetonu. Než se kdokoliv rozhodne, má možnost navštívit nejen výrobní závod a seznámit se podrobně s technologií a vlastnostmi materiálu, ale také může zavítat do některého z již postavených rodinných domů a zeptat se přímo jejich majitelů na zkušenosti ze stavby i z jeho užívání. To vše je výrobcem zprostředkováno.

Jak ušetřit prostor?

Rodinné domy z Liaporbetonu jsou v podstatě montované stavby z dílců, které jsou vyrobeny podle typových projektů. Výrobce dává vybrat z 25 úsporných a 8 nízkoenergetických či pasivních domů. Všichni současní uživatelé se shodli na tom, že nebyl problém dům upravit v rámci projektu tak, aby vyhovoval některým individuálním přáním investora. Dokonce byly některé podněty převzaty a zaneseny stabilně do projektu, který mimochodem dostáváte zdarma v rámci objednávky.

Současně můžete využít i částečně hrazených služeb ze strany výrobce při pomoci s vyřízením stavebního povolení a jiných potřebných úkonů.

Jak ušetřit prostor?
Jak ušetřit prostor?

Je dobré vědět, že nosné obvodové stěny jsou zhotoveny z dílců tloušťky 18 cm a nosné vnitřní stěny u standardních domů mají tloušťku jen 15 cm (nízkoenergetické a pasivní domy mající strop s plným průřezem mají nosné stěny silnější 22 cm). Dělicí stěny jsou silné pouze 10 cm. To bylo umožněno díky pevnostní třídě stěn 18 MPa při objemové hmotnosti 1600 kg/m3. Je zřejmé, že při těchto tloušťkách ušetří investor ve srovnání s jinými materiály až 10 % vnitřního prostoru. Dílce jsou rovné a hladké, takže je možné na ně aplikovat jen tenkovrstvou sádrovou omítku.

Rychleji to ani nejde

Největší předností stavby rodinných domů z keramického Liaporbetonu je rychlost a individuální volba formy dokončeného objektu. To znamená, že můžete chtít samozřejmě dům postavený na klíč, takže jej objednáte a pak se do něj jednoduše nastěhujete, až když je hotový. Nebo, a to je nejčastěji volená varianta, dáte přednost formě uzavřené stavby k dokončení. To ve skutečnosti představuje, že dům bude postaven bez omítek, ale bude mít kompletní střechu s komínem, osazena všechny okna, dveře apod. Dům si pak noví majitelé dokončí sami, nebo za pomocí místních firem. No a třetí variantou je předání domu ve fázi pouze hrubé stavby.

Rychleji to ani nejde
Rychleji to ani nejde

Kvalita komponentů na prvním místě

Po realizaci základové desky a nutné technologické přestávce, kdy deska musí vytvrdnout, trvá stavba domu k dokončení zhruba dva měsíce. Díky tomu, že jednotlivé dílce hrubé stavby jsou již vyrobeny s hladkými stěnami, probíhá montáž hrubé stavby a povrchové úpravy s minimem mokrých procesů. Takže není nutné nechat hrubou stavbu přes zimu vymrznout, aby se ven dostala vlhkost. To je velká výhoda. Ihned po předání uzavřeného domu k dokončení můžeme začít provádět dle časových a finančních možností další práce v interiéru.

Na uzavřené stavbě k dokončení najdeme známé dodavatele stavebních komponentů. Například střešní systém Bramac, komíny Schiedel, okna s izolačními trojskly, zateplení obvodových stěn 16 cm izolačním polystyrenem apod. Další maličkost, která stavebníky potěší: předaný dům k dokončení je připraven tak, že v jednotlivých dílech hrubé stavby jsou nachystány i prostupy a drážky pro instalační rozvody a vytrubkování s krabičkami pro elektroinstalaci. Stačí jen protáhnout dráty a namontovat vypínače a zásuvky.

Kvalita komponentů na prvním místě
Kvalita komponentů na prvním místě

Pokud si nakonec vyberete dům z Liaporu, například ve formě uzavřené hrubé stavby, čeká vás sice ještě hromada práce, ale k rychlejšímu nastěhování do domu z keramického materiálu se pravděpodobně nikde nepřiblížíte. O zajímavých cenách domů ani nemluvě.

Stačí se třeba inspirovat na www.dumjednimtahem.cz

Publikováno: 24.10.2018, Autor: Lias Vintířov (text a foto), Profil autora: Redakce