reklama

Podlahové vytápění - efektivní způsob vytápění rodinného domu

Chystáte se stavět nebo rekonstruovat a přemýšlíte nad podlahovým vytápěním? Láká vás představa teplé podlahy v koupelně, v obývacím pokoji, či dokonce v celém domě? Podlahové topení je velmi příjemné, nehodí se ale úplně všude.

Nevíte, jaký systém podlahového vytápění vybrat? V tomto článku pro vás máme několik užitečných rad a tipů, jak na to. Ideální pro rodinný dům nebo byt!
Podlahové vytápění - efektivní způsob vytápění rodinného domu

Máte-li byt v zatepleném panelovém domě nebo v novostavbě, je podlahové topení vhodné. Elektrické topné rohože jsou tvořeny topným kabelem a nosnou tkaninou, díky které je kabel pevně fixován a nehrozí jeho překroucení. Pracuje se s nimi lépe a rychleji než se samostatným topným kabelem. Hodí se tedy pro použití na velkou plochu například do obývacího pokoje. Naopak do zkosených, úzkých, či jinak limitovaných prostor oceníte topný kabel.

Jak vybrat systém podlahového vytápění – tipy
Jak vybrat systém podlahového vytápění – tipy

Jaký systém podlahového vytápění vybrat?

Jednožilový topný kabel je tvořen jedním topným vodičem. Oba konce topného kabelu jsou zakončeny netopnou částí tzv. studenými konci. Při instalaci je nezbytné vycházet topným kabelem z instalační krabičky a při zachování roztečí a vhodné trasy se s druhým koncem kabelu zase do instalační krabičky vrátit. Díky tomu je instalace o něco náročnější na správné rozvržení trasy i s ohledem na délku kabelu.

Dvoužilový topný kabel je na jednom konci opatřen dvěma vodiči pro napájení celého topného kabelu, které se zapojí do instalační krabičky. Druhý konec kabelu můžee končit kdekoli na topné ploše, není potřeba se vracet do instalační krabičky. Tato varianta je tedy sice snazší na pokládku, ale také je finančně nákladnější.

Přemýšlejte ale, zda podlahové topení umístit do všech místností. Do ložnice není pořízení podlahového vytápění vhodné, zejména pokud máte koberec nebo nábytkem zastavěnou většinu plochy. Také místnosti, kde se pohybujete v botách, jako jsou vstupní haly, nejsou pro podlahové vytápění optimální.

Berte v úvahu i podlahové krytiny, které budete na topení pokládat. Ideální je vinyl, PVC a dlažba. Naopak nevhodné jsou koberce s vysokým a hustým vlasem.

Popřemýšlejte i nad pořízením topení s termostatem. Jeho úloha tkví v regulaci topení během celého dne. Pokud jste v práci, nastavíte topení na nižší teplotu. Teplo můžete regulovat i podle toho, jak vám do místnosti svítí slunce a vyhřívá tak prostor.

Jaký systém podlahového vytápění vybrat?
Jaký systém podlahového vytápění vybrat?

Závěrem lze říci, že ideálním řešením je kombinace podlahového topení a radiátorů. Radiátor poslouží při teplotách pod bodem mrazu efektivněji, podlahové topení si užijete všude tam, kde chodíte bez bot a kde disponují prostory kvalitním zateplením.

Publikováno: 27.11.2018, Autor: K & V ELEKTRO a.s. , Profil autora: Redakce